reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jak zmienić umowę w spółce z o.o.?

Jak zmienić umowę w spółce z o.o.?

Często ma miejsce sytuacja, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ulega zmianie. Jak wygląda procedura związana z taką zmianą?

Zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga uchwały wspólników i wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (art. 255 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.). Uchwała ta powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza.

Zmianę umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zarząd jest zobowiązany zgłosić do sądu rejestrowego.

Jakie są skutki zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w razie uchylenia jej dotychczasowego tekstu oraz uchwalenia w całości nowego tekstu umowy?
Dopuszczalna jest zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez uchylenie jej dotychczasowego tekstu oraz uchwalenie w całości nowego i dla skuteczności tej zmiany wystarczające jest w takiej sytuacji wskazanie w postanowieniu sądu o wpisie, że nastąpiła zmiana umowy spółki przez uchylenie dawnego tekstu i uchwalenie nowego, bez konieczności wymieniania zmienionych lub uchylonych postanowień. Z uwagi na to, że zmiana umowy spółki z o.o. w zakresie kadencji zarządu nie należy do danych, których ujawnienie w rejestrze jest obligatoryjne, dla jej skuteczności nie jest konieczne wskazanie w postanowieniu sądu rejestrowego określonego postanowienia umowy spółki, które uległo zmianie, a wystarczające jest ogólne stwierdzenie, że nastąpiła zmiana umowy spółki przez uchylenie starego i uchwalenie nowego tekstu umowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 marca 2006 r., sygn. akt II CSK 147/05).

Uchwały dotyczące zmiany umowy spółki z o.o. zapadają większością dwóch trzecich głosów (art. 246 § 1 k.s.h.) Uchwała dotycząca istotnej zmiany przedmiotu działalności spółki wymaga większości trzech czwartych głosów. Umowa spółki z o.o. może przewidywać surowsze warunki powzięcia uchwały dotyczącej zmiany w umowie spółki lub dotyczącej istotnej zmiany co do przedmiotu działalności spółki.

Polecamy: serwis Przedsiębiorca w sądzie

W niektórych wypadkach zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga zgody wszystkich wspólników, których dotyczy – chodzi o uchwałę zwiększającą świadczenia wspólników lub uszczuplającą prawa udziałowe bądź prawa przyznane osobiście poszczególnym wspólnikom (art. 246 § 3 k.s.h.).

Polecamy: ABC spółek

Warto też wiedzieć, że zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji następuje w drodze umowy zawartej przez wspólników (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 25 lutego 2009 r., sygn. akt II CSK 489/08).

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa spółki z o.o. może przewidywać surowsze warunki powzięcia uchwały dotyczącej zmiany w umowie spółki lub dotyczącej istotnej zmiany co do przedmiotu działalności spółki.
Umowa spółki z o.o. może przewidywać surowsze warunki powzięcia uchwały dotyczącej zmiany w umowie spółki lub dotyczącej istotnej zmiany co do przedmiotu działalności spółki.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama