REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie likwidatora spółki jawnej

Karolina Kołakowska
adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci (http://bnadwokaci.pl/), ekspert z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz ochrony danych osobowych, trener i szkoleniowiec
Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci
likwidacja, likwidator, spółka jawna, wynagrodzenie
likwidacja, likwidator, spółka jawna, wynagrodzenie

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy nie określają zasad ustalenia wynagrodzenia za czynności likwidatora spółki jawnej ustanowionego na podstawie art. 71 § 1 ksh spoza grona wspólników. Przyjmuje się jednak, że takiemu likwidatorowi należy się wynagrodzenie - sądy rejestrowe określają je postanowieniem. Co zrobić, gdy wysokość tego wynagrodzenia budzi wątpliwości?

Etapem poprzedzającym wykreślenie spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego, co powoduje jej ostateczne usunięcie z obrotu prawno-gospodarczego, jest przeprowadzenie likwidacji spółki.

REKLAMA

Zgodnie z art. 67 Kodeksu spółek handlowych likwidację przeprowadza się, gdy zajdzie jedna z okoliczności powodujących rozwiązanie spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.

Rozwiązanie spółki jawnej

Przyczynami uzasadniającymi rozwiązanie spółki jawnej są:

- przyczyny przewidziane w umowie spółki (np.: spółka została powołana do konkretnego celu, który został przez nią osiągnięty),

- jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ogłoszenie upadłości spółki,

- śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,

- wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika lub prawomocne orzeczenie sądu.

Likwidacja spółki jawnej

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych przewiduje pewne wyjątki, w których spółka istnieje nadal, chociaż zaszła przyczyna uzasadniająca jej rozwiązanie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy wszyscy wspólnicy wyrażą zgodę na dalszą działalność spółki, mimo że spełniła się przewidziana w umowie przesłanka jej rozwiązania.

Ponadto, umowa spółki może przewidywać lub wspólnicy mogą podjąć taką decyzję, że spółka kontynuuje swoje istnienie pomiędzy pozostałymi wspólnikami pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika.

Jeżeli jednak żadna z powyższych okoliczności uzasadniających dalsze trwanie spółki nie zaszła, to należy przeprowadzić jej likwidację.

Likwidacja i likwidatorzy spółki jawnej

Likwidatorami są co do zasady wszyscy wspólnicy. Wspólnicy mogą także powołać na likwidatorów niektórych spośród siebie, jak również osoby spoza swojego grona. Z ważnych powodów, na wniosek wspólnika lub innej osoby mającej interes prawny, sąd rejestrowy może ustanowić likwidatorami tylko niektórych wspólników, jak również inne osoby.

Do zadań likwidatora należy:

- reprezentowanie spółki,

- zakończenie jej działalności,

- spłata zobowiązań spółki i

- doprowadzenie do jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego.

Kodeks spółek handlowych nie wspomina o wynagrodzeniu za czynności likwidatora ustanowionego na podstawie art. 71 § 1 ksh spoza grona wspólników. Mimo to przyjmuje się, że takiemu likwidatorowi należy się wynagrodzenie i sądy rejestrowe określają je postanowieniem.

Rozwiązanie spółki jawnej - krok po kroku

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia likwidatora spółki

REKLAMA

W związku z tym, że Kodeks spółek handlowych milczy o wynagrodzeniu takiego likwidatora, nie przewiduje on także żadnych reguł jego kalkulowania. Z przepisów nie wynika także, czy postanowienie sądu rejestrowego o przyznaniu wynagrodzenia, które jest przecież pokrywane z majątku likwidowanej spółki, może być zaskarżone.

Odpowiedzi na powyższe wątpliwości dostarcza uchwała Sądu Najwyższego z 20 listopada 2008 r. (sygn. akt III CZP 111/08), w której Sąd Najwyższy w pierwszej kolejności orzekł, iż na postanowienie sądu rejestrowego w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora spółki jawnej, ustanowionego przez sąd, przysługuje zażalenie, a ponadto wskazał według jakich reguł, w drodze ostrożnej analogii do innych przepisów, należy ustalać wynagrodzenie takiego likwidatora.

W uzasadnieniu przytoczonej uchwały, Sąd Najwyższy wyjaśnił, że żaden przepis nie przewiduje wprost możliwości zaskarżenia przedmiotowego postanowienia, co trzeba potraktować jako lukę prawną, którą należy wypełnić w drodze analogii przez odwołanie się do przepisu regulującego sytuację podobną do tej, która nie została uregulowana.

Takim przepisem, wg Sądu Najwyższego, jest art. 165 ust. 4 Prawa upadłościowego i naprawczego, przewidujący dopuszczalność zażalenia na postanowienie sądu w przedmiocie wynagrodzenia syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy. Szczególnie dużo podobieństw istnieje między statusem syndyka a statusem likwidatora, powołanego przez sąd na podstawie art. 71 ksh.

Należy podkreślić, iż postanowienie w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora bezpośrednio dotyka interesów majątkowych likwidatora i spółki, a także pośrednio wspólników i wierzycieli spółki.

Można przyjąć, że postępowanie mające na cele ustalenie wynagrodzenia likwidatora spółki jawnej wyznaczonego przez sąd, powinno zostać odpowiednio poddane regułom obowiązującym przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia dla likwidatorów spółek kapitałowych (art. 276 § 5 i 463 § 5 k.s.h.) przez sąd czy też w drodze ostrożnej analogii zasad ustalenia wynagrodzenia syndyków masy upadłości (art. 162 i 165 prawa up. i napr.).

Bez wątpienia wysokość wynagrodzenia likwidatora powinna pozostawać w realnym związku z zakresem wykonywanych czynności, stopniem ich czasochłonności i skomplikowania, wielkością likwidowanego majątku, ilością operacji gospodarczych.

Wydaje się niezwykle trafnie zasady te przytoczył F. Zedler w komentarzu do art. 165 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze: „Ostateczne wynagrodzenie syndyka, nadzorcy sądowego czy zarządcy ustalone jest w granicach określonych w art. 162 i 163. Artykuł 165 ust. 2 określa kryteria służące do ustalenia konkretnej wysokości tego wynagrodzenia. Są nimi:

1)  zakres dokonanych czynności; przy jego ustaleniu należy uwzględnić rodzaj i czasochłonność dokonywanych czynności;

2)  rezultaty dokonywanych czynności, przede wszystkim wyniki ekonomiczne, które wpłynęły na wysokość funduszów masy lub poprawienie sytuacji przedsiębiorstwa upadłego.

Takie działania bowiem umożliwiają osiągnięcie celu postępowania upadłościowego. W związku z redakcją art. 165 ust. 2 przy ustaleniu ostatecznej wysokości wynagrodzenia syndyka, nadzorcy sądowego czy zarządcy należy brać pod uwagę łącznie obydwa te kryteria” (F. Zedler, A. Jakubecki, Komentarz do ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, Warszawa, 2010).

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Podsumowując stwierdzić należy, że mimo braku wyraźnych podstaw prawnych istnieje możliwość instancyjnej kontroli postanowienia w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora spółki jawnej ustanowionego przez sąd. Podmioty mające w tym interes prawny, a więc na przykład wspólnicy, ale także sam likwidator, mogą złożyć zażalenie na postanowienie w tym przedmiocie do sądu wyższej instancji. W uzasadnieniu należy wskazać, dlaczego w ocenie skarżącego wynagrodzenie likwidatora zostało źle skalkulowane. Przykładowo, ocenie można poddać zakres i czasochłonność czynności likwidatora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

  Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

  SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

  System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

  Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

  Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

  Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

  Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

  REKLAMA

  Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

  Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

  Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

  Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

  Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

  W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

  Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

  Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

  REKLAMA

  Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

  Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  REKLAMA