reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Wynagrodzenie likwidatora spółki jawnej

Wynagrodzenie likwidatora spółki jawnej

Przepisy nie określają zasad ustalenia wynagrodzenia za czynności likwidatora spółki jawnej ustanowionego na podstawie art. 71 § 1 ksh spoza grona wspólników. Przyjmuje się jednak, że takiemu likwidatorowi należy się wynagrodzenie - sądy rejestrowe określają je postanowieniem. Co zrobić, gdy wysokość tego wynagrodzenia budzi wątpliwości?

Etapem poprzedzającym wykreślenie spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego, co powoduje jej ostateczne usunięcie z obrotu prawno-gospodarczego, jest przeprowadzenie likwidacji spółki.

Zgodnie z art. 67 Kodeksu spółek handlowych likwidację przeprowadza się, gdy zajdzie jedna z okoliczności powodujących rozwiązanie spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.

Rozwiązanie spółki jawnej

Przyczynami uzasadniającymi rozwiązanie spółki jawnej są:

- przyczyny przewidziane w umowie spółki (np.: spółka została powołana do konkretnego celu, który został przez nią osiągnięty),

- jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,

- ogłoszenie upadłości spółki,

- śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,

- wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika lub prawomocne orzeczenie sądu.

Likwidacja spółki jawnej

Kodeks spółek handlowych przewiduje pewne wyjątki, w których spółka istnieje nadal, chociaż zaszła przyczyna uzasadniająca jej rozwiązanie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy wszyscy wspólnicy wyrażą zgodę na dalszą działalność spółki, mimo że spełniła się przewidziana w umowie przesłanka jej rozwiązania.

Ponadto, umowa spółki może przewidywać lub wspólnicy mogą podjąć taką decyzję, że spółka kontynuuje swoje istnienie pomiędzy pozostałymi wspólnikami pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika.

Jeżeli jednak żadna z powyższych okoliczności uzasadniających dalsze trwanie spółki nie zaszła, to należy przeprowadzić jej likwidację.

Likwidacja i likwidatorzy spółki jawnej

Likwidatorami są co do zasady wszyscy wspólnicy. Wspólnicy mogą także powołać na likwidatorów niektórych spośród siebie, jak również osoby spoza swojego grona. Z ważnych powodów, na wniosek wspólnika lub innej osoby mającej interes prawny, sąd rejestrowy może ustanowić likwidatorami tylko niektórych wspólników, jak również inne osoby.

Do zadań likwidatora należy:

- reprezentowanie spółki,

- zakończenie jej działalności,

- spłata zobowiązań spółki i

- doprowadzenie do jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego.

Kodeks spółek handlowych nie wspomina o wynagrodzeniu za czynności likwidatora ustanowionego na podstawie art. 71 § 1 ksh spoza grona wspólników. Mimo to przyjmuje się, że takiemu likwidatorowi należy się wynagrodzenie i sądy rejestrowe określają je postanowieniem.

Rozwiązanie spółki jawnej - krok po kroku

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama