REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie likwidatora spółki jawnej

Karolina Kołakowska
adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci (http://bnadwokaci.pl/), ekspert z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz ochrony danych osobowych, trener i szkoleniowiec
Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci
likwidacja, likwidator, spółka jawna, wynagrodzenie
likwidacja, likwidator, spółka jawna, wynagrodzenie

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy nie określają zasad ustalenia wynagrodzenia za czynności likwidatora spółki jawnej ustanowionego na podstawie art. 71 § 1 ksh spoza grona wspólników. Przyjmuje się jednak, że takiemu likwidatorowi należy się wynagrodzenie - sądy rejestrowe określają je postanowieniem. Co zrobić, gdy wysokość tego wynagrodzenia budzi wątpliwości?

Etapem poprzedzającym wykreślenie spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego, co powoduje jej ostateczne usunięcie z obrotu prawno-gospodarczego, jest przeprowadzenie likwidacji spółki.

REKLAMA

Zgodnie z art. 67 Kodeksu spółek handlowych likwidację przeprowadza się, gdy zajdzie jedna z okoliczności powodujących rozwiązanie spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.

Rozwiązanie spółki jawnej

Przyczynami uzasadniającymi rozwiązanie spółki jawnej są:

- przyczyny przewidziane w umowie spółki (np.: spółka została powołana do konkretnego celu, który został przez nią osiągnięty),

- jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ogłoszenie upadłości spółki,

- śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,

- wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika lub prawomocne orzeczenie sądu.

Likwidacja spółki jawnej

REKLAMA

Kodeks spółek handlowych przewiduje pewne wyjątki, w których spółka istnieje nadal, chociaż zaszła przyczyna uzasadniająca jej rozwiązanie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy wszyscy wspólnicy wyrażą zgodę na dalszą działalność spółki, mimo że spełniła się przewidziana w umowie przesłanka jej rozwiązania.

Ponadto, umowa spółki może przewidywać lub wspólnicy mogą podjąć taką decyzję, że spółka kontynuuje swoje istnienie pomiędzy pozostałymi wspólnikami pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika.

Jeżeli jednak żadna z powyższych okoliczności uzasadniających dalsze trwanie spółki nie zaszła, to należy przeprowadzić jej likwidację.

Likwidacja i likwidatorzy spółki jawnej

Likwidatorami są co do zasady wszyscy wspólnicy. Wspólnicy mogą także powołać na likwidatorów niektórych spośród siebie, jak również osoby spoza swojego grona. Z ważnych powodów, na wniosek wspólnika lub innej osoby mającej interes prawny, sąd rejestrowy może ustanowić likwidatorami tylko niektórych wspólników, jak również inne osoby.

Do zadań likwidatora należy:

- reprezentowanie spółki,

- zakończenie jej działalności,

- spłata zobowiązań spółki i

- doprowadzenie do jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego.

Kodeks spółek handlowych nie wspomina o wynagrodzeniu za czynności likwidatora ustanowionego na podstawie art. 71 § 1 ksh spoza grona wspólników. Mimo to przyjmuje się, że takiemu likwidatorowi należy się wynagrodzenie i sądy rejestrowe określają je postanowieniem.

Rozwiązanie spółki jawnej - krok po kroku

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia likwidatora spółki

REKLAMA

W związku z tym, że Kodeks spółek handlowych milczy o wynagrodzeniu takiego likwidatora, nie przewiduje on także żadnych reguł jego kalkulowania. Z przepisów nie wynika także, czy postanowienie sądu rejestrowego o przyznaniu wynagrodzenia, które jest przecież pokrywane z majątku likwidowanej spółki, może być zaskarżone.

Odpowiedzi na powyższe wątpliwości dostarcza uchwała Sądu Najwyższego z 20 listopada 2008 r. (sygn. akt III CZP 111/08), w której Sąd Najwyższy w pierwszej kolejności orzekł, iż na postanowienie sądu rejestrowego w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora spółki jawnej, ustanowionego przez sąd, przysługuje zażalenie, a ponadto wskazał według jakich reguł, w drodze ostrożnej analogii do innych przepisów, należy ustalać wynagrodzenie takiego likwidatora.

W uzasadnieniu przytoczonej uchwały, Sąd Najwyższy wyjaśnił, że żaden przepis nie przewiduje wprost możliwości zaskarżenia przedmiotowego postanowienia, co trzeba potraktować jako lukę prawną, którą należy wypełnić w drodze analogii przez odwołanie się do przepisu regulującego sytuację podobną do tej, która nie została uregulowana.

Takim przepisem, wg Sądu Najwyższego, jest art. 165 ust. 4 Prawa upadłościowego i naprawczego, przewidujący dopuszczalność zażalenia na postanowienie sądu w przedmiocie wynagrodzenia syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy. Szczególnie dużo podobieństw istnieje między statusem syndyka a statusem likwidatora, powołanego przez sąd na podstawie art. 71 ksh.

Należy podkreślić, iż postanowienie w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora bezpośrednio dotyka interesów majątkowych likwidatora i spółki, a także pośrednio wspólników i wierzycieli spółki.

Można przyjąć, że postępowanie mające na cele ustalenie wynagrodzenia likwidatora spółki jawnej wyznaczonego przez sąd, powinno zostać odpowiednio poddane regułom obowiązującym przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia dla likwidatorów spółek kapitałowych (art. 276 § 5 i 463 § 5 k.s.h.) przez sąd czy też w drodze ostrożnej analogii zasad ustalenia wynagrodzenia syndyków masy upadłości (art. 162 i 165 prawa up. i napr.).

Bez wątpienia wysokość wynagrodzenia likwidatora powinna pozostawać w realnym związku z zakresem wykonywanych czynności, stopniem ich czasochłonności i skomplikowania, wielkością likwidowanego majątku, ilością operacji gospodarczych.

Wydaje się niezwykle trafnie zasady te przytoczył F. Zedler w komentarzu do art. 165 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze: „Ostateczne wynagrodzenie syndyka, nadzorcy sądowego czy zarządcy ustalone jest w granicach określonych w art. 162 i 163. Artykuł 165 ust. 2 określa kryteria służące do ustalenia konkretnej wysokości tego wynagrodzenia. Są nimi:

1)  zakres dokonanych czynności; przy jego ustaleniu należy uwzględnić rodzaj i czasochłonność dokonywanych czynności;

2)  rezultaty dokonywanych czynności, przede wszystkim wyniki ekonomiczne, które wpłynęły na wysokość funduszów masy lub poprawienie sytuacji przedsiębiorstwa upadłego.

Takie działania bowiem umożliwiają osiągnięcie celu postępowania upadłościowego. W związku z redakcją art. 165 ust. 2 przy ustaleniu ostatecznej wysokości wynagrodzenia syndyka, nadzorcy sądowego czy zarządcy należy brać pod uwagę łącznie obydwa te kryteria” (F. Zedler, A. Jakubecki, Komentarz do ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, Warszawa, 2010).

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Podsumowując stwierdzić należy, że mimo braku wyraźnych podstaw prawnych istnieje możliwość instancyjnej kontroli postanowienia w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora spółki jawnej ustanowionego przez sąd. Podmioty mające w tym interes prawny, a więc na przykład wspólnicy, ale także sam likwidator, mogą złożyć zażalenie na postanowienie w tym przedmiocie do sądu wyższej instancji. W uzasadnieniu należy wskazać, dlaczego w ocenie skarżącego wynagrodzenie likwidatora zostało źle skalkulowane. Przykładowo, ocenie można poddać zakres i czasochłonność czynności likwidatora.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA