Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie likwidatora spółki jawnej

Karolina Kołakowska
adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci (http://bnadwokaci.pl/), ekspert z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz ochrony danych osobowych, trener i szkoleniowiec
Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci
likwidacja, likwidator, spółka jawna, wynagrodzenie
likwidacja, likwidator, spółka jawna, wynagrodzenie
Przepisy nie określają zasad ustalenia wynagrodzenia za czynności likwidatora spółki jawnej ustanowionego na podstawie art. 71 § 1 ksh spoza grona wspólników. Przyjmuje się jednak, że takiemu likwidatorowi należy się wynagrodzenie - sądy rejestrowe określają je postanowieniem. Co zrobić, gdy wysokość tego wynagrodzenia budzi wątpliwości?

Etapem poprzedzającym wykreślenie spółki jawnej z Krajowego Rejestru Sądowego, co powoduje jej ostateczne usunięcie z obrotu prawno-gospodarczego, jest przeprowadzenie likwidacji spółki.

Zgodnie z art. 67 Kodeksu spółek handlowych likwidację przeprowadza się, gdy zajdzie jedna z okoliczności powodujących rozwiązanie spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.

Rozwiązanie spółki jawnej

Przyczynami uzasadniającymi rozwiązanie spółki jawnej są:

- przyczyny przewidziane w umowie spółki (np.: spółka została powołana do konkretnego celu, który został przez nią osiągnięty),

- jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,

- ogłoszenie upadłości spółki,

- śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,

- wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika lub prawomocne orzeczenie sądu.

Likwidacja spółki jawnej

Kodeks spółek handlowych przewiduje pewne wyjątki, w których spółka istnieje nadal, chociaż zaszła przyczyna uzasadniająca jej rozwiązanie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy wszyscy wspólnicy wyrażą zgodę na dalszą działalność spółki, mimo że spełniła się przewidziana w umowie przesłanka jej rozwiązania.

Ponadto, umowa spółki może przewidywać lub wspólnicy mogą podjąć taką decyzję, że spółka kontynuuje swoje istnienie pomiędzy pozostałymi wspólnikami pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika.

Jeżeli jednak żadna z powyższych okoliczności uzasadniających dalsze trwanie spółki nie zaszła, to należy przeprowadzić jej likwidację.

Likwidacja i likwidatorzy spółki jawnej

Likwidatorami są co do zasady wszyscy wspólnicy. Wspólnicy mogą także powołać na likwidatorów niektórych spośród siebie, jak również osoby spoza swojego grona. Z ważnych powodów, na wniosek wspólnika lub innej osoby mającej interes prawny, sąd rejestrowy może ustanowić likwidatorami tylko niektórych wspólników, jak również inne osoby.

Do zadań likwidatora należy:

- reprezentowanie spółki,

- zakończenie jej działalności,

- spłata zobowiązań spółki i

- doprowadzenie do jej wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego.

Kodeks spółek handlowych nie wspomina o wynagrodzeniu za czynności likwidatora ustanowionego na podstawie art. 71 § 1 ksh spoza grona wspólników. Mimo to przyjmuje się, że takiemu likwidatorowi należy się wynagrodzenie i sądy rejestrowe określają je postanowieniem.

Rozwiązanie spółki jawnej - krok po kroku

Jak ustalić wysokość wynagrodzenia likwidatora spółki

W związku z tym, że Kodeks spółek handlowych milczy o wynagrodzeniu takiego likwidatora, nie przewiduje on także żadnych reguł jego kalkulowania. Z przepisów nie wynika także, czy postanowienie sądu rejestrowego o przyznaniu wynagrodzenia, które jest przecież pokrywane z majątku likwidowanej spółki, może być zaskarżone.

Odpowiedzi na powyższe wątpliwości dostarcza uchwała Sądu Najwyższego z 20 listopada 2008 r. (sygn. akt III CZP 111/08), w której Sąd Najwyższy w pierwszej kolejności orzekł, iż na postanowienie sądu rejestrowego w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora spółki jawnej, ustanowionego przez sąd, przysługuje zażalenie, a ponadto wskazał według jakich reguł, w drodze ostrożnej analogii do innych przepisów, należy ustalać wynagrodzenie takiego likwidatora.

W uzasadnieniu przytoczonej uchwały, Sąd Najwyższy wyjaśnił, że żaden przepis nie przewiduje wprost możliwości zaskarżenia przedmiotowego postanowienia, co trzeba potraktować jako lukę prawną, którą należy wypełnić w drodze analogii przez odwołanie się do przepisu regulującego sytuację podobną do tej, która nie została uregulowana.

Takim przepisem, wg Sądu Najwyższego, jest art. 165 ust. 4 Prawa upadłościowego i naprawczego, przewidujący dopuszczalność zażalenia na postanowienie sądu w przedmiocie wynagrodzenia syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy. Szczególnie dużo podobieństw istnieje między statusem syndyka a statusem likwidatora, powołanego przez sąd na podstawie art. 71 ksh.

Należy podkreślić, iż postanowienie w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora bezpośrednio dotyka interesów majątkowych likwidatora i spółki, a także pośrednio wspólników i wierzycieli spółki.

Można przyjąć, że postępowanie mające na cele ustalenie wynagrodzenia likwidatora spółki jawnej wyznaczonego przez sąd, powinno zostać odpowiednio poddane regułom obowiązującym przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia dla likwidatorów spółek kapitałowych (art. 276 § 5 i 463 § 5 k.s.h.) przez sąd czy też w drodze ostrożnej analogii zasad ustalenia wynagrodzenia syndyków masy upadłości (art. 162 i 165 prawa up. i napr.).

Bez wątpienia wysokość wynagrodzenia likwidatora powinna pozostawać w realnym związku z zakresem wykonywanych czynności, stopniem ich czasochłonności i skomplikowania, wielkością likwidowanego majątku, ilością operacji gospodarczych.

Wydaje się niezwykle trafnie zasady te przytoczył F. Zedler w komentarzu do art. 165 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze: „Ostateczne wynagrodzenie syndyka, nadzorcy sądowego czy zarządcy ustalone jest w granicach określonych w art. 162 i 163. Artykuł 165 ust. 2 określa kryteria służące do ustalenia konkretnej wysokości tego wynagrodzenia. Są nimi:

1)  zakres dokonanych czynności; przy jego ustaleniu należy uwzględnić rodzaj i czasochłonność dokonywanych czynności;

2)  rezultaty dokonywanych czynności, przede wszystkim wyniki ekonomiczne, które wpłynęły na wysokość funduszów masy lub poprawienie sytuacji przedsiębiorstwa upadłego.

Takie działania bowiem umożliwiają osiągnięcie celu postępowania upadłościowego. W związku z redakcją art. 165 ust. 2 przy ustaleniu ostatecznej wysokości wynagrodzenia syndyka, nadzorcy sądowego czy zarządcy należy brać pod uwagę łącznie obydwa te kryteria” (F. Zedler, A. Jakubecki, Komentarz do ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, Warszawa, 2010).

Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?

Podsumowując stwierdzić należy, że mimo braku wyraźnych podstaw prawnych istnieje możliwość instancyjnej kontroli postanowienia w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora spółki jawnej ustanowionego przez sąd. Podmioty mające w tym interes prawny, a więc na przykład wspólnicy, ale także sam likwidator, mogą złożyć zażalenie na postanowienie w tym przedmiocie do sądu wyższej instancji. W uzasadnieniu należy wskazać, dlaczego w ocenie skarżącego wynagrodzenie likwidatora zostało źle skalkulowane. Przykładowo, ocenie można poddać zakres i czasochłonność czynności likwidatora.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?
  Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.
  Marketing i reklama wobec różnych grup wiekowych
  Działania marketingowe marek dotychczas koncentrowały się w przeważającej mierze na młodszych użytkownikach. Jednak, jak wynika z raportu GWI, każda grupa wiekowa to potencjalni klienci e-commerce
  Linie kablowe zyskują na popularności. Linie podziemne alternatywą dla napowietrznych
  Elektroenergetyczne linie napowietrzne są często spotykanym elementem krajobrazu. Niższy koszt inwestycyjny czy łatwość naprawy ewentualnych awarii są mocnym argumentem do inwestowania właśnie w tę technologię. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz linii kablowych podziemnych. Skąd wynika zainteresowanie tą technologią?
  Zatory płatnicze - zmiany w przepisach
  Szykują się zmiany w przepisach o zatorach płatniczych. Z uwagi na pojawiające się wątpliwości dotyczące raportowania oraz komplikacje wynikające ze zbierania danych, ustawodawca zdecydował się przedstawić projekt zmian, przewidujący znaczne uproszczenia w raportowaniu.
  Inwestycje na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych [Raport]
  Panująca obecnie niepewność gospodarcza zaczyna oddziaływać na aktywność inwestycyjną na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych (CRE). Prognozowany wpływ sytuacji gospodarczej będzie jednak zróżnicowany dla różnych jego obszarów, a wybrane sektory oraz rynki krajowe wciąż pozostaną atrakcyjne dla inwestorów
  Węgiel, gaz i wakacje kredytowe – wpływ na rynek akcji i obligacji
  Eksperci VIG/C-QUADRAT przyglądają się kluczowym wskaźnikom ekonomicznym, analizują wyniki spółek za II kwartał 2022 roku, prezentują z jakimi zagrożeniami zmierzy się polski rynek akcji oraz zastanawiają się czy to już „czas na obligacje”.
  Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o wsparcie MŚP – ceny energii
  W trakcie prowadzonych w styczniu 2022 r. prac legislacyjnych nad mechanizmami osłonowymi służącymi przeciwdziałaniu negatywnym skutkom znacznego wzrostu cen surowców energetycznych, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz występował do organów władzy publicznej, m.in. do Premiera, Sejmu oraz do Senatu o uwzględnienie w tych mechanizmach przedsiębiorców.
  Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić?
  Zakup nieruchomości nad morzem kusi inwestorów wieloma aspektami. Wydawałoby się, że wystarczy dobra lokalizacja, by lokata kapitału zwróciła się w kilka lat. Nic bardziej mylnego.
  Wakacyjne podróże samochodem a ubezpieczenie
  Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?
  Pierwsza obniżka cen na rynku samochodów używanych od dwóch lat
  AURES Holdings obniżył ceny 1700 aut używanych w sieci AAA AUTO, a łączna kwota aktualnych rabatów wynosi 2 mln złotych.
  Ceny nowych mieszkań w lipcu 2022 lekko do góry [Raport]
  Ceny mieszkań od deweloperów lipcu minimalnie drgnęły do góry w większości obserwowanych miast. Spadek odnotowany tylko w jednym. Mimo to kupujący wrócili na rynek, choć wciąż nie jest ich tylu, co na początku roku, a tym bardziej w minionym roku.
  Trzy sposoby na sprawne urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim
  Urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim wydaje się być czasochłonnym zadaniem. Jaki kolor farby wybrać? Kupić sofę czy narożnik? Aby uniknąć przytłaczających pytań, mamy trzy sprawdzone porady, dzięki którym dekoracja przyszłego "M" stanie się prostym zadaniem.
  Tracąca pęd inflacja. Czy można się spodziewać wyhamowania wzrostu cen?
  Tylko 12% Polaków nie widzi wpływu inflacji na codzienne decyzje. Równocześnie 41% respondentów określa, że musiała zrezygnować z części wydatków w tym: z usług, które nie były pierwszej potrzeby (29%) czy wysokobudżetowych zakupów (12%). Natomiast prawie połowa społeczeństwa (47%) nie miała konieczności ograniczenia wydatków, jednak przez rosnące ceny zaczęła planować i kontrolować codzienne zakupy.
  Przekształcanie budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne - Rząd pracuje nad ułatwieniami
  Przekształcanie budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne ma zostać ułatwione. W ciągu 2 lat od wprowadzenia przepisów obowiązywać będą preferencyjne warunki przebudowy - brak pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioru dla prac nienaruszających konstrukcji.
  Polacy niechętnie zakładają własne firmy, coś drgnęło ale bez rewelacji
  W I półroczu br. do rejestru CEIDG wpłynęło o 3,2% więcej wniosków dot. otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej niż rok wcześniej. Obecnie średnia miesięczna jest bliska 26 tys. Eksperci uważają, że niewielkie wzrosty wynikają po części z poprawy sytuacji pandemicznej, ale także częściowo są przejawem optymalizacji podatkowych. Prognozują, że w II półroczu 2022 r. będzie dużo gorzej, niż jest teraz.
  Większość społeczeństwa sceptyczna wobec oszczędzania energii
  Oszczędzanie energii bez entuzjazmu. Sondaż United Surveys dla DGP i RMF pokazuje, że 3/5 ankietowanych nie zmieni nawyków pomimo wysokich taryf.
  Mieszkanie dla studenta na wynajem. Wysokie czynsze = większe zainteresowanie akademikami
  Znalezienie tanich mieszkań na wynajem jest coraz większym problemem dla studentów. W roku akademickim 2022/2023 nie obędzie się bez castingów organizowanych przez właścicieli mieszkań - ustaliła PAP.
  Co zmieniła nowa ustawa deweloperska?
  Od dnia 1 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym - czyli tzw. nowa ustawa deweloperska. Szeroko komentowana, nierzadko krytykowana regulacja, stopniowo zacznie oddziaływać na prawa i obowiązki sprzedawców i nabywców lokali i domów.
  Wakacyjna podróż samochodem elektrycznym, 5 rad na urlop bez stresu
  Coraz więcej kierowców wybiera samochody elektryczne. W czasie dalszych podróży zmagają się oni z ograniczeniami związanymi z zasięgiem oraz czasem ładowania pojazdów. Ekspert z SEAT S.A. daje 5 cennych wskazówek, jak w pełni wykorzystać podróże w 100% elektryczne. Planowanie trasy, racjonalne korzystanie z klimatyzacji i utrzymywanie poziomu naładowania baterii między 30% a 80% - to tylko niektóre z jego zaleceń.
  Remont dachu a bezpieczeństwo
  Remont dachu często jest przeprowadzany w okresie letnim. Tego typu praca, nawet w przypadku niewielkiego domu, wiąże się z wykonywaniem czynności na wysokości, a zatem niesie za sobą więcej zagrożeń niż zwykłe działania budowlane. W związku z tym dekarze powinni uważnie pilnować swojego bezpieczeństwa. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu zasad BHP, właściwym wyposażeniu w środki ochrony indywidualnej oraz – co już nie jest takie oczywiste – postawieniu na odpowiednie materiały budowlane.
  Polisa dla auta elektrycznego
  AC jest szczególnie ważne dla samochodów elektrycznych. Na co zwrócić uwagę?
  Jakie auta najchętniej wybierają przedsiębiorcy?
  Badania Automarket.pl wskazują, że 78 proc. przedsiębiorców poszukuje nowego auta, ale aktualna sytuacja powoduje, że skupiają się na rynku wtórnym – wg danych platformy ponad połowa przedsiębiorców decyduje się na pojazdy w wieku 4-5 lat, a tylko 12 proc. na roczne auta. Wg PZPM w czerwcu 2022 roku liczba rejestracji nowych aut osobowych na REGON była o 15,2 proc. niższa niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy stanowią jednak 71 proc. rynku.
  Liczba mieszkań dostępnych w programie Mieszkanie bez wkładu własnego
  Jak w największych miastach zmienia się oferta lokali spełniających kryteria cenowe programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poradnik Rzecznika Finansowego
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców może okazać się pomocą dla osób, które mają problem ze spłatą raty kredytu hipotecznego. Jest on dobrą alternatywą, dla osób, które nie chcą albo mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Skorzystać mogą z niego nie tylko kredytobiorcy „złotowi”, ale również tacy, którzy zaciągnęli kredyt w walucie obcej. Pomoc może zostać udzielona maksymalnie aż na okres 36 miesięcy.
  Dodatek węglowy. 3 tys. zł będzie można wydać nie tylko na zakup węgla
  Sejm przyjął ustawę o dodatkach węglowych w piątek 22 lipca. Brak kryterium dochodowego jest jednym z bardziej krytykowanych zapisów projektu.