| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Co zrobić w razie utraty tytułu wykonawczego?

Co zrobić w razie utraty tytułu wykonawczego?

Tytuł wykonawczy to tytuł egzekucyjny zaopatrzony klauzulą wykonalności. Tylko oryginał tytułu wykonawczego może stanowić podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego. Co należy zrobić w przypadku, gdy tytuł wykonawczy został utracony, zagubiony lub skradziony? Czy oznacza to, że wierzyciel został pozbawiony możliwość egzekucji sądowej? Czy istnieje możliwość odtworzenia utraconego tytułu wykonawczego? Jak można odtworzyć utracony tytuł wykonawczy?

W przypadku utraty lub zagubienia tytułu wykonawczego, koniecznym jest skierowanie wniosku do sądu, który wydał tytuł wykonawczy o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego. Odtworzenie tytułu wykonawczego może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu. Postanowienie sądu w tym przedmiocie zostanie wydane po przeprowadzeniu rozprawy.

Jak powinie wyglądać wniosek o ponowne wydanie tytuły wykonawczego

Porównaj: Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?

Wniosek o ponowne wydanie tytułu wykonawczego w zamian utraconego powinien zawierać dokładny opis sprawy i okoliczności w jakich wierzyciel utracił tytuł wykonawczy. Wierzyciel we wniosku powinien także wskazać dowody na okoliczność utraty tytułu wykonawczego. Wniosek o ponowne wydanie tytułu wykonawczego należy skierować do sądu, który wydał utracony tytuł wykonawczy. Należy także pamiętać, iż wniosek ten podlega opłacie stałej w kwocie 40 złotych.

Jak wygląda postępowanie o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego

Po przeprowadzonej rozprawie, zostaje wydany ponowny tytuł wykonawczy, na którym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast pierwotnego. Samo postępowanie w tej sprawie ogranicza się jedynie do badania przez sąd faktu utraty tytułu wykonawczego. Należy przygotować się, iż w trakcie rozprawy sąd będzie wyjaśniał czy wnioskodawca utracił dokument wbrew swojej woli. Dlatego warto we wniosku o ponowne wydanie tytułu wykonawczego wskazać świadków, którzy potwierdzą utratę dokumentu. Sąd w celu badania faktu utraty tytułu wykonawczego może także wezwać także dłużnika aby ustalić, czy wnioskodawca nie wydał tytuł dobrowolnie innej osobie, ewentualnie nie został wykorzystany do wyegzekwowania zasądzonego roszczenia lub też czy dłużnik nie wykonał już świadczenia dobrowolnie.

Polecamy serwis Windykacja

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po przeprowadzonej rozprawie, zostaje wydany ponowny tytuł wykonawczy, na którym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast pierwotnego.
Po przeprowadzonej rozprawie, zostaje wydany ponowny tytuł wykonawczy, na którym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast pierwotnego.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »