Co zrobić w razie utraty tytułu wykonawczego?
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku utraty lub zagubienia tytułu wykonawczego, koniecznym jest skierowanie wniosku do sądu, który wydał tytuł wykonawczy o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego. Odtworzenie tytułu wykonawczego może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu. Postanowienie sądu w tym przedmiocie zostanie wydane po przeprowadzeniu rozprawy.
REKLAMA
Jak powinie wyglądać wniosek o ponowne wydanie tytuły wykonawczego
Porównaj: Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?
Wniosek o ponowne wydanie tytułu wykonawczego w zamian utraconego powinien zawierać dokładny opis sprawy i okoliczności w jakich wierzyciel utracił tytuł wykonawczy. Wierzyciel we wniosku powinien także wskazać dowody na okoliczność utraty tytułu wykonawczego. Wniosek o ponowne wydanie tytułu wykonawczego należy skierować do sądu, który wydał utracony tytuł wykonawczy. Należy także pamiętać, iż wniosek ten podlega opłacie stałej w kwocie 40 złotych.
Jak wygląda postępowanie o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego
Po przeprowadzonej rozprawie, zostaje wydany ponowny tytuł wykonawczy, na którym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast pierwotnego. Samo postępowanie w tej sprawie ogranicza się jedynie do badania przez sąd faktu utraty tytułu wykonawczego. Należy przygotować się, iż w trakcie rozprawy sąd będzie wyjaśniał czy wnioskodawca utracił dokument wbrew swojej woli. Dlatego warto we wniosku o ponowne wydanie tytułu wykonawczego wskazać świadków, którzy potwierdzą utratę dokumentu. Sąd w celu badania faktu utraty tytułu wykonawczego może także wezwać także dłużnika aby ustalić, czy wnioskodawca nie wydał tytuł dobrowolnie innej osobie, ewentualnie nie został wykorzystany do wyegzekwowania zasądzonego roszczenia lub też czy dłużnik nie wykonał już świadczenia dobrowolnie.
Polecamy serwis Windykacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.