REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić w razie utraty tytułu wykonawczego?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Po przeprowadzonej rozprawie, zostaje wydany ponowny tytuł wykonawczy, na którym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast pierwotnego.
Po przeprowadzonej rozprawie, zostaje wydany ponowny tytuł wykonawczy, na którym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast pierwotnego.

REKLAMA

REKLAMA

Tytuł wykonawczy to tytuł egzekucyjny zaopatrzony klauzulą wykonalności. Tylko oryginał tytułu wykonawczego może stanowić podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego. Co należy zrobić w przypadku, gdy tytuł wykonawczy został utracony, zagubiony lub skradziony? Czy oznacza to, że wierzyciel został pozbawiony możliwość egzekucji sądowej? Czy istnieje możliwość odtworzenia utraconego tytułu wykonawczego? Jak można odtworzyć utracony tytuł wykonawczy?

W przypadku utraty lub zagubienia tytułu wykonawczego, koniecznym jest skierowanie wniosku do sądu, który wydał tytuł wykonawczy o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego. Odtworzenie tytułu wykonawczego może nastąpić jedynie na mocy postanowienia sądu. Postanowienie sądu w tym przedmiocie zostanie wydane po przeprowadzeniu rozprawy.

REKLAMA

Jak powinie wyglądać wniosek o ponowne wydanie tytuły wykonawczego

Porównaj: Jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym?

Wniosek o ponowne wydanie tytułu wykonawczego w zamian utraconego powinien zawierać dokładny opis sprawy i okoliczności w jakich wierzyciel utracił tytuł wykonawczy. Wierzyciel we wniosku powinien także wskazać dowody na okoliczność utraty tytułu wykonawczego. Wniosek o ponowne wydanie tytułu wykonawczego należy skierować do sądu, który wydał utracony tytuł wykonawczy. Należy także pamiętać, iż wniosek ten podlega opłacie stałej w kwocie 40 złotych.

Jak wygląda postępowanie o ponowne wydanie tytułu wykonawczego zamiast utraconego

Po przeprowadzonej rozprawie, zostaje wydany ponowny tytuł wykonawczy, na którym czyni się wzmiankę o wydaniu go zamiast pierwotnego. Samo postępowanie w tej sprawie ogranicza się jedynie do badania przez sąd faktu utraty tytułu wykonawczego. Należy przygotować się, iż w trakcie rozprawy sąd będzie wyjaśniał czy wnioskodawca utracił dokument wbrew swojej woli. Dlatego warto we wniosku o ponowne wydanie tytułu wykonawczego wskazać świadków, którzy potwierdzą utratę dokumentu. Sąd w celu badania faktu utraty tytułu wykonawczego może także wezwać także dłużnika aby ustalić, czy wnioskodawca nie wydał tytuł dobrowolnie innej osobie, ewentualnie nie został wykorzystany do wyegzekwowania zasądzonego roszczenia lub też czy dłużnik nie wykonał już świadczenia dobrowolnie.

Polecamy serwis Windykacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA