Kto może być pozwanym?
REKLAMA
REKLAMA
W postępowaniu gospodarczy rozpoznawane są sprawy między przedsiębiorcami. Należy zatem wiedzieć sy prawa uznają za przedsiębiorcę a kto nie ma takiego statusu. Kwestie te rozstrzygają przepisy procedury cywilnej.
REKLAMA
Kto jest przedsiębiorcą?
Zgodnie z definicją zawartą w art. 479 (2) Kodeksu postępowania cywilnego przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie posiadając osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Podmioty te aby być traktowanymi jak przedsiębiorcy muszą wykonywać we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Kto nie jest przedsiębiorcą?
Przedsiębiorcami zgodnie z regulacją k.c. i k.p.c. nie są natomiast osoby fizyczne prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego a także rolnicy wynajmujący pokoje, sprzedający posiłki domowe i świadczących inne usługi związane z pobytem turystów. Chodzi tutaj zatem o rolników i osoby trudniące się agroturystyką. Chcąc je pozwać będzie trzeba skierować swój pozew do sądu cywilnego a nie gospodarczego.
Zobacz: Kim jest interwenient?
Spółka cywilna
Spółka cywilna jako taka nie jest podmiotem prawa. Nie może być zatem stroną w postępowaniu cywilnym. Co zatem zrobić, jeżeli „zawarło się umowę ze spółką cywilną”? Kogo wtedy należy pozwać?
Spółka cywilna nie może nabywać majątku ani zaciągać zobowiązań. Umowy w takim wypadku zawierają wspólnicy. I to ich należy w takim wypadku pozwać.
Powstanie zobowiązania
Dla stwierdzenia czy podmiot jest przedsiębiorcą czy też nie istotny jest moment powstania zobowiązania. Jeżeli pozwany prowadząc działalność gospodarczą zawarł umowę wtedy też za roszczenia wynikające z tej umowy odpowiadać będzie przed sądem gospodarczym.
Dokumenty
Powód musi dołączyć do pozwu dokumenty wskazujące na to, że pozwany prowadzi (bądź prowadził) działalność gospodarczą. Dokumentami taki mogą być:
- Odpis z Krajowego Rejestru Sadowego,
- Odpis z ewidencji działalności gospodarczej.
Odpis z Krajowego Rejestru Sądowego można uzyskać w każdym sądzie rejestrowym, natomiast odpis z ewidencji działalności gospodarczej można uzyskać w gminie prowadzącej tę ewidencję.
Zobacz: Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?
Pisząc pozew
REKLAMA
Pisząc pozew należy określić dokładnie kogo się pozywa. Dlatego pozywając jednoosobowego przedsiębiorcę należy podać jego imię i nazwisko oraz firmę pod którą prowadzi swoją działalność. Należy podać również adres zamieszkania takiej osoby.
Pozywając spółkę trzeba podać jej nazwę oraz formę prowadzenia działalności gospodarczej. Należy podać jej numer KRS oraz jej siedzibę. W pozwie należy również podać adres spółki (można odczytać go z odpisu z KRS).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.