reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Strony > Kto może być pozwanym?

Kto może być pozwanym?

Sprawy gospodarcze są sprawami toczącymi się między przedsiębiorcami. Powodem i pozwanym w takich sprawach muszą być podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

W postępowaniu gospodarczy rozpoznawane są sprawy między przedsiębiorcami. Należy zatem wiedzieć sy prawa uznają za przedsiębiorcę a kto nie ma takiego statusu. Kwestie te rozstrzygają przepisy procedury cywilnej.

Kto jest przedsiębiorcą?

Zgodnie z definicją zawartą w art. 479 (2) Kodeksu postępowania cywilnego przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie posiadając osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Podmioty te aby być traktowanymi jak przedsiębiorcy muszą wykonywać we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Kto nie jest przedsiębiorcą?

Przedsiębiorcami zgodnie z regulacją k.c. i k.p.c. nie są natomiast osoby fizyczne prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego a także rolnicy wynajmujący pokoje, sprzedający posiłki domowe i świadczących inne usługi związane z pobytem turystów. Chodzi tutaj zatem o rolników i osoby trudniące się agroturystyką. Chcąc je pozwać będzie trzeba skierować swój pozew do sądu cywilnego a nie gospodarczego.

Zobacz: Kim jest interwenient?

Spółka cywilna

Spółka cywilna jako taka nie jest podmiotem prawa. Nie może być zatem stroną w postępowaniu cywilnym. Co zatem zrobić, jeżeli „zawarło się umowę ze spółką cywilną”? Kogo wtedy należy pozwać?

Spółka cywilna nie może nabywać majątku ani zaciągać zobowiązań. Umowy w takim wypadku zawierają wspólnicy. I to ich należy w takim wypadku pozwać.

Powstanie zobowiązania

Dla stwierdzenia czy podmiot jest przedsiębiorcą czy też nie istotny jest moment powstania zobowiązania. Jeżeli pozwany prowadząc działalność gospodarczą zawarł umowę wtedy też za roszczenia wynikające z tej umowy odpowiadać będzie przed sądem gospodarczym.

Dokumenty

Powód musi dołączyć do pozwu dokumenty wskazujące na to, że pozwany prowadzi (bądź prowadził) działalność gospodarczą. Dokumentami taki mogą być:

  • Odpis z Krajowego Rejestru Sadowego,
  • Odpis z ewidencji działalności gospodarczej.

Odpis z Krajowego Rejestru Sądowego można uzyskać w każdym sądzie rejestrowym, natomiast odpis z ewidencji działalności gospodarczej można uzyskać w gminie prowadzącej tę ewidencję.

Zobacz: Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Pisząc pozew

Pisząc pozew należy określić dokładnie kogo się pozywa. Dlatego pozywając jednoosobowego przedsiębiorcę należy podać jego imię i nazwisko oraz firmę pod którą prowadzi swoją działalność. Należy podać również adres zamieszkania takiej osoby.

Pozywając spółkę trzeba podać jej nazwę oraz formę prowadzenia działalności gospodarczej. Należy podać jej numer KRS oraz jej siedzibę. W pozwie należy również podać adres spółki (można odczytać go z odpisu z KRS).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spółka cywilna jako taka nie jest podmiotem prawa.
Spółka cywilna jako taka nie jest podmiotem prawa.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwester Pietrzyk

SYLWESTER PIETRZYK Praktyk biznesu, trener zarządzania, właściciel ASPEKT HR – firmy szkoleniowej działającej od 2006 roku. Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Szkole Głównej Handlowej (2005). Ma doświadczenie w zarządzaniu jednostkami biznesowymi (sektor finansowy – spółka brytyjska notowana na giełdzie w Londynie), jako kierownik projektu, kierownik zespołu sprzedażowego, trener wewnętrzny, dyrektor zarządzający) oraz specjalista w Ministerstwie Finansów. Sylwester Pietrzyk posiada Międzynarodowy Certyfikat Trenera Zarządzania (2000). Uczestniczył w szkoleniach trenerskich w prowadzonych przez CTI w Londynie i In Dialogue w Kopenhadze (2017). Ma uprawnienia Asesora i Doradcy w procesach certyfikacji trenerów (2016). Od 1999 roku jest aktywnie działającym Członkiem Stowarzyszenia Trenerów i Konsultantów MATRIK, obecnie trenerem Szkoły Trenerów MATRIK w module Ewaluacja Szkoleń. Współpracował z TACK International UK jako akredytowany trener. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu Train the Trainer, zarządzania zespołami, zarządzania sprzedażą, , zarządzania wiedza, prowadzenia prezentacji i wystąpień publicznych. Przeprowadził ponad 2500 dni treningów i warsztatów w ponad 1000 organizacji, z których otrzymuje bardzo wysokie oceny. Ich uczestnicy mówią, że prowadzi zajęcia dynamicznie, w fantastycznej atmosferze i z dużą liczbą interesujących przykładów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama