REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może być pozwanym?

Łukasz Matys
Spółka cywilna jako taka nie jest podmiotem prawa.
Spółka cywilna jako taka nie jest podmiotem prawa.

REKLAMA

REKLAMA

Sprawy gospodarcze są sprawami toczącymi się między przedsiębiorcami. Powodem i pozwanym w takich sprawach muszą być podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

W postępowaniu gospodarczy rozpoznawane są sprawy między przedsiębiorcami. Należy zatem wiedzieć sy prawa uznają za przedsiębiorcę a kto nie ma takiego statusu. Kwestie te rozstrzygają przepisy procedury cywilnej.

REKLAMA

Kto jest przedsiębiorcą?

Zgodnie z definicją zawartą w art. 479 (2) Kodeksu postępowania cywilnego przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie posiadając osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. Podmioty te aby być traktowanymi jak przedsiębiorcy muszą wykonywać we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Kto nie jest przedsiębiorcą?

Przedsiębiorcami zgodnie z regulacją k.c. i k.p.c. nie są natomiast osoby fizyczne prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego a także rolnicy wynajmujący pokoje, sprzedający posiłki domowe i świadczących inne usługi związane z pobytem turystów. Chodzi tutaj zatem o rolników i osoby trudniące się agroturystyką. Chcąc je pozwać będzie trzeba skierować swój pozew do sądu cywilnego a nie gospodarczego.

Zobacz: Kim jest interwenient?

Spółka cywilna

Spółka cywilna jako taka nie jest podmiotem prawa. Nie może być zatem stroną w postępowaniu cywilnym. Co zatem zrobić, jeżeli „zawarło się umowę ze spółką cywilną”? Kogo wtedy należy pozwać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka cywilna nie może nabywać majątku ani zaciągać zobowiązań. Umowy w takim wypadku zawierają wspólnicy. I to ich należy w takim wypadku pozwać.

Powstanie zobowiązania

Dla stwierdzenia czy podmiot jest przedsiębiorcą czy też nie istotny jest moment powstania zobowiązania. Jeżeli pozwany prowadząc działalność gospodarczą zawarł umowę wtedy też za roszczenia wynikające z tej umowy odpowiadać będzie przed sądem gospodarczym.

Dokumenty

Powód musi dołączyć do pozwu dokumenty wskazujące na to, że pozwany prowadzi (bądź prowadził) działalność gospodarczą. Dokumentami taki mogą być:

  • Odpis z Krajowego Rejestru Sadowego,
  • Odpis z ewidencji działalności gospodarczej.

Odpis z Krajowego Rejestru Sądowego można uzyskać w każdym sądzie rejestrowym, natomiast odpis z ewidencji działalności gospodarczej można uzyskać w gminie prowadzącej tę ewidencję.

Zobacz: Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Pisząc pozew

REKLAMA

Pisząc pozew należy określić dokładnie kogo się pozywa. Dlatego pozywając jednoosobowego przedsiębiorcę należy podać jego imię i nazwisko oraz firmę pod którą prowadzi swoją działalność. Należy podać również adres zamieszkania takiej osoby.

Pozywając spółkę trzeba podać jej nazwę oraz formę prowadzenia działalności gospodarczej. Należy podać jej numer KRS oraz jej siedzibę. W pozwie należy również podać adres spółki (można odczytać go z odpisu z KRS).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA