| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Strony > Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Prokurator to funkcjonariusz publiczny którego zadaniem jest strzeżenie praworządności w naszym kraju. Większości osób prokurator kojarzy się z postępowaniem karnym tymczasem mało kto wie, że może on również brać udział w postępowaniu cywilnym.

Zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania cywilnego prokurator może brać udział w każdym procesie cywilnym. Jego rola najbardziej widoczna jest w sprawach niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby prokurator wziął udział w postępowaniu gospodarczym.

Na rzecz oznaczonej osoby

Prokurator może działać na rzecz oznaczonej osoby albo w interesie ogólnym. W tym pierwszym wypadku wytaczając powództwo prokurator powinien wskazać w pozwie osobę na rzecz, której działa. Osobę taką sąd zawiadamia o toczącym się postępowaniu. Osoba taka może wstąpić do postępowania w każdym etapie sprawy. W sytuacji gdy wstąpi do postępowania do prokuratora stosuje się przepisy o współuczestnictwie jednolitym.

Zobacz: Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

W interesie ogólnym

W wypadku gdy prokurator nie działa w imieniu oznaczonej osoby wnosi pozew przeciwko wszystkim osobom będącym stronami stosunku prawnego. W takiej sytuacji prokurator jest powodem a pozostałe osoby są pozwanymi.

Wstąpienie do sprawy

Rola prokuratora w sprawie nie musi polegać tylko na wytaczaniu powództwa. Prokurator może również wstąpić do sprawy. W takiej sytuacji jest on samodzielnym podmiotem. Sąd powinien zawiadomić prokuratora o toczącym się postępowaniu, jeżeli uzna jego udział w sprawie za konieczny. Prokurator może wstąpić do sprawy w każdym jej stadium, a więc zarówno przed sądem pierwszej jak i drugiej instancji.

W toku procesu prokurator może składać oświadczenia, zgłaszać wnioski dowodowe, przytaczać znane mu fakty. Prokuratorowi doręczane są wszystkie orzeczenia sądowe, pisma procesowe oraz powiadamiany jest o terminach rozpraw i posiedzeń.

Ponadto prokurator może zaskarżać wydane w toku sprawy orzeczenia. Termin do wniesienia środka zaskarżenia jest taki sam dla prokuratora i dla stron.

Zobacz: Pełnomocnicy przed sądem gospodarczym

Warto pamiętać

Prokurator może brać udział w każdym postępowaniu. Strona nie może sprzeciwić się udziałowi prokuratora. Należy jednak pamiętać, że pojawienie się prokuratora w procesie nie oznacza, że na którąś ze stron zostanie nałożona kara kryminalna. Kary przewidziane w kodeksie karnym za przestępstwa wymierza bowiem sąd karny. Przed takim sądem prokurator pełni rolę oskarżyciela publicznego – ma inne prawa i obowiązki niż te wynikające z kodeksu postępowania cywilnego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »