| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Strony > Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Prokurator to funkcjonariusz publiczny którego zadaniem jest strzeżenie praworządności w naszym kraju. Większości osób prokurator kojarzy się z postępowaniem karnym tymczasem mało kto wie, że może on również brać udział w postępowaniu cywilnym.

Zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania cywilnego prokurator może brać udział w każdym procesie cywilnym. Jego rola najbardziej widoczna jest w sprawach niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby prokurator wziął udział w postępowaniu gospodarczym.

Na rzecz oznaczonej osoby

Prokurator może działać na rzecz oznaczonej osoby albo w interesie ogólnym. W tym pierwszym wypadku wytaczając powództwo prokurator powinien wskazać w pozwie osobę na rzecz, której działa. Osobę taką sąd zawiadamia o toczącym się postępowaniu. Osoba taka może wstąpić do postępowania w każdym etapie sprawy. W sytuacji gdy wstąpi do postępowania do prokuratora stosuje się przepisy o współuczestnictwie jednolitym.

Zobacz: Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

W interesie ogólnym

W wypadku gdy prokurator nie działa w imieniu oznaczonej osoby wnosi pozew przeciwko wszystkim osobom będącym stronami stosunku prawnego. W takiej sytuacji prokurator jest powodem a pozostałe osoby są pozwanymi.

Wstąpienie do sprawy

Rola prokuratora w sprawie nie musi polegać tylko na wytaczaniu powództwa. Prokurator może również wstąpić do sprawy. W takiej sytuacji jest on samodzielnym podmiotem. Sąd powinien zawiadomić prokuratora o toczącym się postępowaniu, jeżeli uzna jego udział w sprawie za konieczny. Prokurator może wstąpić do sprawy w każdym jej stadium, a więc zarówno przed sądem pierwszej jak i drugiej instancji.

W toku procesu prokurator może składać oświadczenia, zgłaszać wnioski dowodowe, przytaczać znane mu fakty. Prokuratorowi doręczane są wszystkie orzeczenia sądowe, pisma procesowe oraz powiadamiany jest o terminach rozpraw i posiedzeń.

Ponadto prokurator może zaskarżać wydane w toku sprawy orzeczenia. Termin do wniesienia środka zaskarżenia jest taki sam dla prokuratora i dla stron.

Zobacz: Pełnomocnicy przed sądem gospodarczym

Warto pamiętać

Prokurator może brać udział w każdym postępowaniu. Strona nie może sprzeciwić się udziałowi prokuratora. Należy jednak pamiętać, że pojawienie się prokuratora w procesie nie oznacza, że na którąś ze stron zostanie nałożona kara kryminalna. Kary przewidziane w kodeksie karnym za przestępstwa wymierza bowiem sąd karny. Przed takim sądem prokurator pełni rolę oskarżyciela publicznego – ma inne prawa i obowiązki niż te wynikające z kodeksu postępowania cywilnego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »