REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy w postępowaniu cywilnym występuje prokurator?

Łukasz Matys
Prokurator może działać na rzecz oznaczonej osoby albo w interesie ogólnym.
Prokurator może działać na rzecz oznaczonej osoby albo w interesie ogólnym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prokurator to funkcjonariusz publiczny którego zadaniem jest strzeżenie praworządności w naszym kraju. Większości osób prokurator kojarzy się z postępowaniem karnym tymczasem mało kto wie, że może on również brać udział w postępowaniu cywilnym.

Zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania cywilnego prokurator może brać udział w każdym procesie cywilnym. Jego rola najbardziej widoczna jest w sprawach niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby prokurator wziął udział w postępowaniu gospodarczym.

REKLAMA

Na rzecz oznaczonej osoby

Prokurator może działać na rzecz oznaczonej osoby albo w interesie ogólnym. W tym pierwszym wypadku wytaczając powództwo prokurator powinien wskazać w pozwie osobę na rzecz, której działa. Osobę taką sąd zawiadamia o toczącym się postępowaniu. Osoba taka może wstąpić do postępowania w każdym etapie sprawy. W sytuacji gdy wstąpi do postępowania do prokuratora stosuje się przepisy o współuczestnictwie jednolitym.

Zobacz: Kiedy warto skorzystać z pomocy radcy prawnego?

W interesie ogólnym

W wypadku gdy prokurator nie działa w imieniu oznaczonej osoby wnosi pozew przeciwko wszystkim osobom będącym stronami stosunku prawnego. W takiej sytuacji prokurator jest powodem a pozostałe osoby są pozwanymi.

Wstąpienie do sprawy

REKLAMA

Rola prokuratora w sprawie nie musi polegać tylko na wytaczaniu powództwa. Prokurator może również wstąpić do sprawy. W takiej sytuacji jest on samodzielnym podmiotem. Sąd powinien zawiadomić prokuratora o toczącym się postępowaniu, jeżeli uzna jego udział w sprawie za konieczny. Prokurator może wstąpić do sprawy w każdym jej stadium, a więc zarówno przed sądem pierwszej jak i drugiej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W toku procesu prokurator może składać oświadczenia, zgłaszać wnioski dowodowe, przytaczać znane mu fakty. Prokuratorowi doręczane są wszystkie orzeczenia sądowe, pisma procesowe oraz powiadamiany jest o terminach rozpraw i posiedzeń.

Ponadto prokurator może zaskarżać wydane w toku sprawy orzeczenia. Termin do wniesienia środka zaskarżenia jest taki sam dla prokuratora i dla stron.

Zobacz: Pełnomocnicy przed sądem gospodarczym

Warto pamiętać

Prokurator może brać udział w każdym postępowaniu. Strona nie może sprzeciwić się udziałowi prokuratora. Należy jednak pamiętać, że pojawienie się prokuratora w procesie nie oznacza, że na którąś ze stron zostanie nałożona kara kryminalna. Kary przewidziane w kodeksie karnym za przestępstwa wymierza bowiem sąd karny. Przed takim sądem prokurator pełni rolę oskarżyciela publicznego – ma inne prawa i obowiązki niż te wynikające z kodeksu postępowania cywilnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA