REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak starać się o pełnomocnika z urzędu?

Subskrybuj nas na Youtube
Strona nadal musi jednak wykazać, że nie może ponieść kosztów pełnomocnika.
Strona nadal musi jednak wykazać, że nie może ponieść kosztów pełnomocnika.

REKLAMA

REKLAMA

19 kwietnia 2010 zmieniły się zasady ustanawiania pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym. Strona (uczestnik postępowania) chcący uzyskać pomoc z urzędu nie musi już uzyskać zwolnienia od kosztów sądowych – musi jedynie wykazać, że nie stać jej na opłacenie pełnomocnika z wyboru.

Skąd wynikła potrzeba zmiany

W odróżnieniu od procedury karnej, dla przyznania pomocy profesjonalisty z urzędu nie jest istotny charakter sprawy (czy strony) – w procedurze cywilnej znaczenie ma jedynie to, czy daną pomoc możemy sobie zapewnić własnymi środkami.

REKLAMA

REKLAMA

W poprzednim stanie prawnym- uzyskanie prawa do pomocy prawnej z urzędu wymagało zwolnienia od kosztów sądowych, czyli sytuacji, w której strona nie mogła ponieść opłat związanych z prowadzeniem sprawy (głównie wpisu sądowego, czy opłaty od apelacji i innych środków zaskarżenia).

Było to kłopotliwe w sprawach, w których koszty sądowe są niewielkie (np. sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, uchylenie uchwały w spółce itp.) wynoszące np. 50 zł. Mało kto nie mógł sobie pozwolić na ich poniesienie- wiele jednak tego typu spraw było skomplikowanych, wymagających wiedzy fachowej. Często zdarzało się więc, że osoby nie mogły uzyskać zwolnienia od kosztów sądowych (a co za tym idzie prawa do pełnomocnika z urzędu) – za to nie były w stanie ponieść kosztów pełnomocnika. Te błędne koło zostało zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny- a następnie zmienione przez ustawodawcę.

Strona nadal musi jednak wykazać, że nie może ponieść kosztów pełnomocnika.

Polecamy prawnikow.pl/forum

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełnomocnik z urzędu na nowych zasadach

Zgodnie z obecnym stanem prawnym prawo do wnioskowania o ustanowienie pełnomocnika z urzędu przysługuje nadal osobom zwolnionym z kosztów sądowych (to nie uległo zmianie).

Porównaj: Jak wykorzystać fakturę przed sądem?

REKLAMA

Poza tymi podmiotami (jak to było już wspomniane wcześniej) – prawo to przysługuje również osobie fizycznej, która „ nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny”. Oznacza to, że nie tyle strona nie może dysponować środkami na opłacenie prawnika, co przeznaczenie tych środków na ten cel odbiłoby się negatywnie na ich życiu (np. utrudniło lub uniemożliwiłoby zapłacenie raty kredytu hipotecznego).

Co ważne prawo do pełnomocnika z urzędu nie jest ograniczane przez to, czy stronie przysługuje status przedsiębiorcy na gruncie przepisów kpc, czy jest konsumentem. Co więcej, prawo do pełnomocnika z urzędu przysługuje również osobom prawnym i innym jednostkom organizacyjnym (np. odpowiednio sp. z o.o. i spółka jawna) – jeśli wykażą, że nie mają środków na opłacenie pełnomocnika z wyboru (tu trzeba być jednak ostrożnym, tego typu deklaracja otwiera drogę do upadłości).

Uzyskanie pomocy prawnej z urzędu wymaga:

  • złożenia odpowiedniego (uzasadnionego) wniosku- w zasadzie na dowolnym etapie postępowania (również przed Sądem Najwyższym – co jest uzasadnione o tyle, że w tych postępowaniach obowiązuje tzw. przymus adwokacko- radcowski). Wniosek może być zawarty w pozwie (czy innym piśmie procesowym)- może także stanowić odrębne pismo procesowe, a nawet być złożony ustnie do protokołu rozprawy.
  • dołączenie oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania,
  • druk do pobrania :www.infor.pl/prawo/pisma-i-druki,
  • oświadczenie musi być złożone na urzędowym formularzu (może być wydrukowany z powyższego źródła), za złożenie fałszywego oświadczenia wnioskodawca może być ukarany grzywną (do 5.000 zł). Jeśli jednak strona składa wniosek ustnie do protokołu, podobnie może uczynić z oświadczeniem o stanie majątkowym.

Co po złożeniu wniosku?

Jeśli do sądu wpłynie odpowiednio umotywowany wniosek, a sędzia przychyli się do niego (uznając, że udział pełnomocnika profesjonalnego jest w danej sprawie jest potrzebny)- kieruje wniosek do właściwej miejscowo Okręgowej Izby Radców Prawnych lub Okręgowej Rady Adwokackiej. Dziekan odpowiedniej instytucji wskazuje adwokata (lub radcę prawnego) z listy pełnomocników wykonujących zawód. Ustawa nie precyzuje na jakiej podstawie sąd ma dokonać wyboru pomiędzy korporacjami zawodowymi.

Postanowienie o ustanowieniu pełnomocnika z urzędu zastępuje pełnomocnictwo (nie ma potrzeby podpisywania żadnych dokumentów. Osoba, na rzecz której ustanowiono pełnomocnika nie musi podpisywać z nim żadnych umów.

Podstawa prawna: art. 117- 124 kodeksu postępowania cywilnego

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

REKLAMA

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

REKLAMA