Kiedy wnosi się apelację?
REKLAMA
REKLAMA
Zasada ta realizowana jest w postępowaniu cywilnym. Podstawowym środkiem odwoławczym zgodnie z k.p.c. jest apelacja.
REKLAMA
Kto może wnieść apelację?
Apelację może wnieść każda ze stron postępowania cywilnego. Może więc uczynić to zarówno powód jak i pozwany. Może wnieść ją zarówno strona wygrywająca (na rzecz której zasądzono świadczenie) jak i przegrywająca (od której zasądzono świadczenie). Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Środek odwoławczy może wnieść również biorący udział w sprawie prokurator.
Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje konieczności sporządzania apelacji przez adwokata lub radcę prawnego. Strona może zatem sama napisać takie pismo. Inaczej jest przy sporządzaniu skargi kasacyjnej. Wtedy strona musi być zastępowana przez profesjonalnego prawnika.
Zobacz: Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego
Termin na wniesienie apelacji
Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego termin na wniesienie apelacji wynosi 2 tygodnie od dnia ogłoszenia lub doręczenie wyroku. Jednakże gdy strona wniosła o uzasadnienie (ma na to 7 dni od ogłoszenia lub doręczenia wyroku) wtedy termin na wniesienie apelacji biegnie od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem.
Sąd
Apelację kieruje się do sądu wyższej instancji. Tak więc od wyroku sądu rejonowego odwołać się należy do sądu okręgowego a od orzeczenia sądu okręgowego do sądu apelacyjnego. Mimo, że apelacja kierowana jest do sadu wyższej instancji wnosi się ją za pośrednictwem sądu, który wydał wyrok w pierwszej instancji, a więc sądu rejonowego lub okręgowego.
Wymogi formalne
Apelacja powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pism procesowych a dodatkowo zawierać:
- oznaczenie orzeczenia, które jest zaskarżane,
- zakres zaskarżenia (czy wyrok kwestionuje się w całości czy w części),
- zwięzłe przedstawienie zarzutów,
- powołanie w razie potrzeby nowych faktów lub dowodów,
- wniosek o zmianę lub uchylenie wyroku.
Zobacz: Skutki utraty statusu przedsiębiorcy przed i po wniesieniu pozwu
Co jeszcze warto wiedzieć?
Od apelacji należy wnieść opłatę sądową. Jest ona zależna od wartości przedmiotu zażalenia.
Apelacja to jedno z trudniejszych pism procesowych. Dlatego osoby nie posiadające wykształcenia prawniczego często nie radzą sobie z jego sporządzeniem. Nie wiedzą bowiem jakie zarzuty mogą być podstawą apelacji oraz jak sformułować treść samego pisma. Dlatego też zalecane jest w takim wypadku skorzystać z pomocy pełnomocnika procesowego (adwokata lub radcy prawnego). Osoby takie mają doświadczenie w pisaniu pism procesowych oraz odpowiednią wiedzę prawniczą
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.