Wniosek o wszczęcie egzekucji
REKLAMA
REKLAMA
Wygrywając sprawę w sądzie strona nie ma gwarancji, że otrzyma od dłużnika należne świadczenie. Dlatego też często trzeba skierować sprawę do komornika. Dopiero bowiem w drodze egzekucji można uzyskać to co się prawnie należy.
REKLAMA
Orzeczenie
Podstawą przeprowadzenia egzekucji jest prawomocne orzeczenie sądowe lub inny tytuł egzekucyjny.
Tytuł egzekucyjny należy następnie zaopatrzyć w klauzulę wykonalności. Wtedy dopiero staje się on tytułem wykonawczym. A ten ostatni zgodnie z zapisami k.p.c. może być podstawą do prowadzenia egzekucji komorniczej.
Zobacz: Co zrobić w razie utraty tytułu wykonawczego?
Tak więc wierzyciel powinien w pierwszej kolejności uzyskać tytuł wykonawczy a następnie dopiero przystąpić do pisania wniosku o wszczęcie egzekucji.
Wybór komornika
Wierzyciel ma prawo do wyboru komornika. Daje mu je art. 8 ustawy o komornikach sądowych.
Jednakże korzystając z prawa wyboru wierzyciel musi to zaznaczyć we wniosku.
Z prawa wyboru komornika wierzyciel nie może korzystać gdy prowadzona jest egzekucja z nieruchomości. Wtedy wyłącznie właściwym jest komornik, w którego rewirze nieruchomość jest położona.
Zobacz: Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?
Co do zasady jednak komornikiem właściwym jest komornik, w którego okręgu mieszka dłużnik. Dlatego też jeżeli wierzyciel nie wybiera komornika to właśnie tą zasadą powinien się kierować składając wniosek o wszczęcie egzekucji.
Treść
We wniosku o wszczęcie egzekucji wierzyciel powinien określić komornika ( zgodnie z wyżej podanymi zasadami), powinien określić strony (dane wierzyciela i dłużnika), powinien podać podstawę do wszczęcia egzekucji (opisać tytuł wykonawczy) oraz przedstawić majątek dłużnika z którego ma nastąpić zaspokojenie (przy dochodzeniu świadczeń pieniężnych).
Wniosek o wszczęcie egzekucji nie wymaga uzasadnienia, musi być jednak podpisany przez uprawnioną do tego osobę.
Załączniki
Podstawowy załącznikiem do wniosku o wszczęcie egzekucji jest tytuł wykonawczy. Komornikowi doręcza się oryginał tytułu wykonawczego. Tylko na podstawie takiego tytułu komornik może wszcząć egzekucję. Nie można zatem wysyłać do komornika kserokopii tytułu wykonawczego.
Zobacz: Jak napisać zażalenie?
Komornik przechowuje oryginał tytułu wykonawczego w swoich aktach a w określonych sytuacjach zwraca go wierzycielowi.
Komornik musi okazać tytuł wykonawczy dłużnikowi przy pierwszej czynności.
Innymi załącznikami mogą być dokumenty wskazujące na posiadany przez wierzyciela majątek. Chodzi tu przede wszystkim o dowód rejestracyjny pojazdu, odpis księgi wieczystej, odpis z KRS.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.