REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o wszczęcie egzekucji

Łukasz Matys
Komornik przechowuje oryginał tytułu wykonawczego w swoich aktach a w określonych sytuacjach zwraca go wierzycielowi.
Komornik przechowuje oryginał tytułu wykonawczego w swoich aktach a w określonych sytuacjach zwraca go wierzycielowi.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W bardzo niewielu przypadkach komornik wszczyna postępowanie egzekucyjne z urzędu. Co do zasady potrzebny jest do tego wniosek wierzyciela. To bowiem wierzyciel decyduje o tym czy chce dochodzić swoich roszczeń od wierzyciela czy też nie.

Wygrywając sprawę w sądzie strona nie ma gwarancji, że otrzyma od dłużnika należne świadczenie. Dlatego też często trzeba skierować sprawę do komornika. Dopiero bowiem w drodze egzekucji można uzyskać to co się prawnie należy.

REKLAMA

Orzeczenie

Podstawą przeprowadzenia egzekucji jest prawomocne orzeczenie sądowe lub inny tytuł egzekucyjny.

Tytuł egzekucyjny należy następnie zaopatrzyć w klauzulę wykonalności. Wtedy dopiero staje się on tytułem wykonawczym. A ten ostatni zgodnie z zapisami k.p.c. może być podstawą do prowadzenia egzekucji komorniczej.

Zobacz: Co zrobić w razie utraty tytułu wykonawczego?

Tak więc wierzyciel powinien w pierwszej kolejności uzyskać tytuł wykonawczy a następnie dopiero przystąpić do pisania wniosku o wszczęcie egzekucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór komornika

Wierzyciel ma prawo do wyboru komornika. Daje mu je art. 8 ustawy o komornikach sądowych.

Jednakże korzystając z prawa wyboru wierzyciel musi to zaznaczyć we wniosku.

Z prawa wyboru komornika wierzyciel nie może korzystać gdy prowadzona jest egzekucja z nieruchomości. Wtedy wyłącznie właściwym jest komornik, w którego rewirze nieruchomość jest położona.

Zobacz: Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?

Co do zasady jednak komornikiem właściwym jest komornik, w którego okręgu mieszka dłużnik. Dlatego też jeżeli wierzyciel nie wybiera komornika to właśnie tą zasadą powinien się kierować składając wniosek o wszczęcie egzekucji.

Treść

We wniosku o wszczęcie egzekucji wierzyciel powinien określić komornika ( zgodnie z wyżej podanymi zasadami), powinien określić strony (dane wierzyciela i dłużnika), powinien podać podstawę do wszczęcia egzekucji (opisać tytuł wykonawczy) oraz przedstawić majątek dłużnika z którego ma nastąpić zaspokojenie (przy dochodzeniu świadczeń pieniężnych).

Wniosek o wszczęcie egzekucji nie wymaga uzasadnienia, musi być jednak podpisany przez uprawnioną do tego osobę.

Załączniki

Podstawowy załącznikiem do wniosku o wszczęcie egzekucji jest tytuł wykonawczy. Komornikowi doręcza się oryginał tytułu wykonawczego. Tylko na podstawie takiego tytułu komornik może wszcząć egzekucję. Nie można zatem wysyłać do komornika kserokopii tytułu wykonawczego.

Zobacz: Jak napisać zażalenie?

Komornik przechowuje oryginał tytułu wykonawczego w swoich aktach a w określonych sytuacjach zwraca go wierzycielowi.

Komornik musi okazać tytuł wykonawczy dłużnikowi przy pierwszej czynności.

Innymi załącznikami mogą być dokumenty wskazujące na posiadany przez wierzyciela majątek. Chodzi tu przede wszystkim o dowód rejestracyjny pojazdu, odpis księgi wieczystej, odpis z KRS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA