REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o wszczęcie egzekucji

Łukasz Matys
Komornik przechowuje oryginał tytułu wykonawczego w swoich aktach a w określonych sytuacjach zwraca go wierzycielowi.
Komornik przechowuje oryginał tytułu wykonawczego w swoich aktach a w określonych sytuacjach zwraca go wierzycielowi.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W bardzo niewielu przypadkach komornik wszczyna postępowanie egzekucyjne z urzędu. Co do zasady potrzebny jest do tego wniosek wierzyciela. To bowiem wierzyciel decyduje o tym czy chce dochodzić swoich roszczeń od wierzyciela czy też nie.

Wygrywając sprawę w sądzie strona nie ma gwarancji, że otrzyma od dłużnika należne świadczenie. Dlatego też często trzeba skierować sprawę do komornika. Dopiero bowiem w drodze egzekucji można uzyskać to co się prawnie należy.

REKLAMA

Orzeczenie

Podstawą przeprowadzenia egzekucji jest prawomocne orzeczenie sądowe lub inny tytuł egzekucyjny.

Tytuł egzekucyjny należy następnie zaopatrzyć w klauzulę wykonalności. Wtedy dopiero staje się on tytułem wykonawczym. A ten ostatni zgodnie z zapisami k.p.c. może być podstawą do prowadzenia egzekucji komorniczej.

Zobacz: Co zrobić w razie utraty tytułu wykonawczego?

Tak więc wierzyciel powinien w pierwszej kolejności uzyskać tytuł wykonawczy a następnie dopiero przystąpić do pisania wniosku o wszczęcie egzekucji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór komornika

Wierzyciel ma prawo do wyboru komornika. Daje mu je art. 8 ustawy o komornikach sądowych.

Jednakże korzystając z prawa wyboru wierzyciel musi to zaznaczyć we wniosku.

Z prawa wyboru komornika wierzyciel nie może korzystać gdy prowadzona jest egzekucja z nieruchomości. Wtedy wyłącznie właściwym jest komornik, w którego rewirze nieruchomość jest położona.

Zobacz: Czy można złożyć wniosek o uzupełnienie wyroku?

Co do zasady jednak komornikiem właściwym jest komornik, w którego okręgu mieszka dłużnik. Dlatego też jeżeli wierzyciel nie wybiera komornika to właśnie tą zasadą powinien się kierować składając wniosek o wszczęcie egzekucji.

Treść

We wniosku o wszczęcie egzekucji wierzyciel powinien określić komornika ( zgodnie z wyżej podanymi zasadami), powinien określić strony (dane wierzyciela i dłużnika), powinien podać podstawę do wszczęcia egzekucji (opisać tytuł wykonawczy) oraz przedstawić majątek dłużnika z którego ma nastąpić zaspokojenie (przy dochodzeniu świadczeń pieniężnych).

Wniosek o wszczęcie egzekucji nie wymaga uzasadnienia, musi być jednak podpisany przez uprawnioną do tego osobę.

Załączniki

Podstawowy załącznikiem do wniosku o wszczęcie egzekucji jest tytuł wykonawczy. Komornikowi doręcza się oryginał tytułu wykonawczego. Tylko na podstawie takiego tytułu komornik może wszcząć egzekucję. Nie można zatem wysyłać do komornika kserokopii tytułu wykonawczego.

Zobacz: Jak napisać zażalenie?

Komornik przechowuje oryginał tytułu wykonawczego w swoich aktach a w określonych sytuacjach zwraca go wierzycielowi.

Komornik musi okazać tytuł wykonawczy dłużnikowi przy pierwszej czynności.

Innymi załącznikami mogą być dokumenty wskazujące na posiadany przez wierzyciela majątek. Chodzi tu przede wszystkim o dowód rejestracyjny pojazdu, odpis księgi wieczystej, odpis z KRS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  REKLAMA

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA

  Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

  Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

  Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

  Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

  REKLAMA