Jak napisać zażalenie?
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie i w jakim terminie należy wnieść zażalenie
Zażalenie wnosi się do sądu drugiej instancji ale za pośrednictwem sądu który wydał skarżone postanowienie (pismo zawierające zażalenie należy złożyć do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie). Termin do wniesienia zażalenia jest tygodniowy i liczy się go od dnia:
REKLAMA
- doręczenia stronie odpisu zaskarżonego postanowienia z uzasadnieniem (taka sytuacja ma miejsce gdy postanowienie wydane zostało na posiedzeniu niejawnym)
- ogłoszenia zaskarżonego postanowienia (w przypadku, gdy postanowienie sąd wydał na posiedzeniu jawnym) jeżeli strona nie zażądała w terminie tygodniowym doręczenia jej tego postanowienia wraz z uzasadnieniem
- doręczenia stronie na jej wniosek odpisu tego skarżonego postanowienia wraz z uzasadnieniem.
Przeczytaj też: Skarga na orzeczenie referendarza sądowego
Co powinno zawierać zażalenie
Zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, czyli zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego pismo (zażalenie) jest skierowana (będzie to sąd drugiej instancji), imię nazwisko lub nazwa stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników
- oznaczenie rodzaju pisma (zażalenie na postanowienie/zarządzenie przewodniczącego)
- osnowę wniosku lub oświadczenie oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności
- podpisy strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika
- wymienienie załączników
Porozmawiaj o tym naszym FORUM!
Dodatkowo, zażalenie powinno zawierać:
- wskazanie zaskarżonego postanowienia
- wniosek o zmianę lub uchylenie skarżonego postanowienia
- zwięzłe uzasadnienie zażalenia ze wskazaniem w miarę potrzeby nowych faktów i dowodów
Zobacz też: Jak napisać apelację?
Co więcej do pisma należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom oraz dowód uiszczenia należnej opłaty.
W zażaleniu wystarczające jest jego ogólne uzasadnienie, nie jest konieczne precyzowane odrębnych zarzutów – co z kolei jest konieczne przy konstruowaniu apelacji.
W przypadku wniesienia zażalenia, sąd pierwszej instancji doręczy odpis zażalenia stronie przeciwnej po czym przekaże akta sprawy wraz z zażaleniem sądowi drugiej instancji. Druga strona może wnieść już wprost do sądu drugiej instancji odpowiedź na zażalenie – ma na to termin tygodniowy liczony od dnia doręczenia jej zażalenia.
Zobacz: Zażalenie w postępowaniu cywilnym
W przypadku wniesienia zażalenia, sąd pierwszej instancji może wstrzymać wykonanie zaskarżonego postanowienia do czasu rozstrzygnięcia zażalenia, o czym może postanowić na posiedzeniu niejawnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.