Skarga na orzeczenie referendarza sądowego
REKLAMA
REKLAMA
Skarga na orzeczenie referendarza co do zasady ma charakter anulacyjny - czyli wniesienie skargi powoduje uchylenie skarżonej czynności referendarza.
REKLAMA
Sąd rozpoznając skargę faktycznie wydaje nowe orzeczenie w przedmiotowej sprawie.
Wyjątek od powyższej zasady ma wniesienie skargi na orzeczenie referendarza w przedmiocie kosztów sądowych lub kosztów procesu. Wniesienie skargi z mocy prawa wstrzymuje jego wykonalność.
Postanowienie sądu rozpoznającego skargę
Zobacz: Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego
Rozpoznając skargę sąd wydaje postanowienie, w którym zaskarżone postanowienie referendarza sądowego utrzymuje w mocy albo je zmienia.
Termin do wniesienia skargi wynosi tydzień i jest procesowym terminem ustawowym, który nie może być przez sędziego skrócony lub wydłużony. Dopuszczalne jest natomiast przywrócenie tego terminu.
Skargę wnosi się do sądu, w którym referendarz dokonał czynności.
Ustawa nie przewiduje dla skargi na orzeczenie referendarza żadnej kwalifikowanej formy, w związku z czym należy uznać, że powinna ona spełniać tylko podstawowe wymagania stawiane pismu procesowemu (art. 126 § 1 w zw. z art. 13 § 2).
Porównaj: Pisma procesowe
REKLAMA
Rozpoznając skargę, sąd działa jako sąd drugiej instancji, stosując odpowiednio przepisy o zażaleniu. Wnosi się ją wprost do sądu, a nie do referendarza , a referendarz nie może uchylić zaskarżonego postanowienia i w miarę potrzeby rozpoznać na nowo.
Sąd rozpoznający skargę na postanowienie referendarza w przedmiocie kosztów sądowych lub kosztów procesu może jedynie zaskarżone postanowienie albo utrzymać w mocy (oddalić skargę), albo zmienić, nie może natomiast uchylić zaskarżonego postanowienia i przekazać sprawy referendarzowi do ponownego rozpoznania.
Jaka jest opłata od skargi na orzeczenie referendarza?
Opłatę od skargi na orzeczenie referendarza pobiera się w wysokości opłaty od wniosku o wydanie tego orzeczenia, nie więcej jednak niż 100 złotych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA