| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Po wyroku > Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego

Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego

Jeśli przedsiębiorca złożył skargę na przewlekłość postępowania prowadzonego przez sąd lub komornika, może domagać się odszkodowania za opieszałość tych organów. Jakiego odszkodowania można domagać się w takim postępowaniu? Jakie orzeczenia wydaje sąd w takim postępowaniu i czy są one zaskarżalne? Warto też wiedzieć, co można zrobić w razie przegrania takiej sprawy.

Kwestie związane z wnoszeniem skargi na przewlekłość postępowania, procedurę związaną z rozpoznawaniem takiej skargi regulują przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. nr 179, poz. 1843).

W postępowaniu w sprawie skargi na przewlekłość postępowania sąd wydaje orzeczenie w terminie dwóch miesięcy licząc od daty złożenia skargi. Kończąc postępowanie w sprawie rozpoznania skargi sąd może wydać dwa rodzaje orzeczeń:

  • skargę bezzasadną sąd oddala lub
  • sąd uwzględnia skargę i stwierdza, że w postępowaniu, którego dotyczy skarga nastąpiła przewlekłość postępowania.

Porównaj: Jak napisać apelację?

Sąd może też zalecić sądowi lub komornikowi, który opieszale prowadzi daną sprawę wykonanie w odpowiednim terminie odpowiednich czynności mających taką sprawę przyspieszyć. W razie uwzględnienia skargi sąd, na żądanie osoby, która wniosła skargę przyznaje od Skarbu Państwa, a w przypadku skargi na przewlekłość postępowania prowadzonego przez komornika – od komornika - kwotę w wysokości od 2 tys. do 20 tys. zł. 

Sąd, któremu zarzucono opieszałość zwleka także z niezwłocznym przekazaniem sądowi właściwemu do rozpoznania skargi na przewlekłość akt sprawy. Jest to fakt, dający prawo do podwyższenia odszkodowania zasądzonego osobie wnoszącej skargę na przewlekłość.

Od orzeczenia w sprawie odmowy uwzględnienia skargi na opieszały sąd lub komornika nie przysługuje odwołanie. Jednak osoba, której skargę oddalono nie jest bez szans, może bowiem wystąpić z nową skargą w tej samej sprawie po upływie 12 miesięcy, natomiast w sprawie egzekucyjnej po upływie 6 miesięcy od daty wydania przez sąd orzeczenia w sprawie skargi o przewlekłość wniesionej wcześniej.

Postępowanie w sprawie skargi na przewlekłość jest postępowaniem jednoinstancyjnym i incydentalnym, nie jest bowiem rozpoznaniem sprawy co do istoty, sąd rozpoznaje tu tylko kwestię przewlekłości postępowania. Dlatego nie ma możliwości odwołania się od orzeczenia w sprawie przewlekłości postępowania (tak orzekł np. Sąd Apelacyjny w Krakowie w postanowieniu z dnia 28 stycznia 2009 r., sygn. akt II Akz 181/08 lub Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 15 grudnia 2005 r., sygn. akt I KZK 44/05)

Polecamy serwis Odszkodowania

Co ważne, osoba, której skargę na przewlekłość uwzględniono może w odrębnym procesie domagać się odszkodowania za szkody wynikłe ze stwierdzonej przewlekłości od Skarbu Państwa albo solidarnie od Skarbu Państwa i komornika. Także osoba, która nie wniosła skargi na przewlekłość postępowania może dochodzić odszkodowania za szkody wynikające z przewlekłości postępowania sądowego lub egzekucyjnego w jej sprawie, po prawomocnym zakończeniu postępowania w danej sprawie.Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie w sprawie skargi na przewlekłość jest postępowaniem jednoinstancyjnym i incydentalnym, nie jest bowiem rozpoznaniem sprawy co do istoty, sąd rozpoznaje tu tylko kwestię przewlekłości postępowania.
Postępowanie w sprawie skargi na przewlekłość jest postępowaniem jednoinstancyjnym i incydentalnym, nie jest bowiem rozpoznaniem sprawy co do istoty, sąd rozpoznaje tu tylko kwestię przewlekłości postępowania.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »