Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego
REKLAMA
REKLAMA
Kwestie związane z wnoszeniem skargi na przewlekłość postępowania, procedurę związaną z rozpoznawaniem takiej skargi regulują przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. nr 179, poz. 1843).
REKLAMA
W postępowaniu w sprawie skargi na przewlekłość postępowania sąd wydaje orzeczenie w terminie dwóch miesięcy licząc od daty złożenia skargi. Kończąc postępowanie w sprawie rozpoznania skargi sąd może wydać dwa rodzaje orzeczeń:
- skargę bezzasadną sąd oddala lub
- sąd uwzględnia skargę i stwierdza, że w postępowaniu, którego dotyczy skarga nastąpiła przewlekłość postępowania.
Porównaj: Jak napisać apelację?
REKLAMA
Sąd może też zalecić sądowi lub komornikowi, który opieszale prowadzi daną sprawę wykonanie w odpowiednim terminie odpowiednich czynności mających taką sprawę przyspieszyć. W razie uwzględnienia skargi sąd, na żądanie osoby, która wniosła skargę przyznaje od Skarbu Państwa, a w przypadku skargi na przewlekłość postępowania prowadzonego przez komornika – od komornika - kwotę w wysokości od 2 tys. do 20 tys. zł.
Sąd, któremu zarzucono opieszałość zwleka także z niezwłocznym przekazaniem sądowi właściwemu do rozpoznania skargi na przewlekłość akt sprawy. Jest to fakt, dający prawo do podwyższenia odszkodowania zasądzonego osobie wnoszącej skargę na przewlekłość.
Od orzeczenia w sprawie odmowy uwzględnienia skargi na opieszały sąd lub komornika nie przysługuje odwołanie. Jednak osoba, której skargę oddalono nie jest bez szans, może bowiem wystąpić z nową skargą w tej samej sprawie po upływie 12 miesięcy, natomiast w sprawie egzekucyjnej po upływie 6 miesięcy od daty wydania przez sąd orzeczenia w sprawie skargi o przewlekłość wniesionej wcześniej.
Postępowanie w sprawie skargi na przewlekłość jest postępowaniem jednoinstancyjnym i incydentalnym, nie jest bowiem rozpoznaniem sprawy co do istoty, sąd rozpoznaje tu tylko kwestię przewlekłości postępowania. Dlatego nie ma możliwości odwołania się od orzeczenia w sprawie przewlekłości postępowania (tak orzekł np. Sąd Apelacyjny w Krakowie w postanowieniu z dnia 28 stycznia 2009 r., sygn. akt II Akz 181/08 lub Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 15 grudnia 2005 r., sygn. akt I KZK 44/05)
Polecamy serwis Odszkodowania
Co ważne, osoba, której skargę na przewlekłość uwzględniono może w odrębnym procesie domagać się odszkodowania za szkody wynikłe ze stwierdzonej przewlekłości od Skarbu Państwa albo solidarnie od Skarbu Państwa i komornika. Także osoba, która nie wniosła skargi na przewlekłość postępowania może dochodzić odszkodowania za szkody wynikające z przewlekłości postępowania sądowego lub egzekucyjnego w jej sprawie, po prawomocnym zakończeniu postępowania w danej sprawie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.