Jak napisać apelację?
REKLAMA
REKLAMA
Jak napisać apelację
Co powinna zawierać apelacja:
REKLAMA
Zgodnie z art. 368 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, apelacja powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać:
- oznaczenie wyroku, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest on zaskarżony w całości czy w części
- zwięzłe przedstawienie zarzutów
- uzasadnienie zarzutów
- powołanie w razie potrzeby, nowych faktów i dowodów oraz wskazanie, że ich powołanie w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie było możliwe albo że potrzeba powołania się na nie wynikła później
- wniosek o zmianę lub uchylenie wyroku z zaznaczeniem zakresu żądanej zmiany lub uchylenia
- w sprawach o prawa majątkowe należy oznaczyć wartość przedmiotu zaskarżenia, przy czym wartość ta może być oznaczona na kwotę wyższą od wartości przedmiotu sporu wskazanej w pozwie, jedynie wtedy, gdy powód rozszerzył powództwo lub sąd orzekł ponad żądanie.
Przeczytaj też: Kiedy wnosi się apelację
Jak wskazano na wstępie, apelacja powinna także czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla każdego pisma procesowego. Wymagania takie określone zostały w art. 126 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, a są nimi:
- oznaczenie sądu, do którego pismo (apelacja) jest skierowana (będzie to sąd drugiej instancji za pośrednictwem sądu, który wydał skarżony wyrok), imię nazwisko lub nazwa stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników
- oznaczenie rodzaju pisma (apelacje)
- osnowę wniosku lub oświadczenie oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności
- podpisy strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika
- wymienienie załączników
Dodatkowo do pisma należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom oraz dowód uiszczenia należnej opłaty.
Gdzie należy złożyć apelację
Mimo, iż sprawę rozpoznaje sąd wyższej instancji, to apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok. (Przy czym zgodnie z wymaganiami apelacji w pismo zawierającym apelację należy określić, iż apelacja jest kierowana do sądu drugiej instancji za pośrednictwem sądu pierwszej instancji – tego który wydał skarżony wyrok).
Zobacz też: Przywrócenie terminu na złożenie apelacji
W jakim terminie należy wnieść apelację
Apelacje należy wnieść w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jeżeli strona nie żądała uzasadnienia wyroku w terminie dwutygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.