| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Skarga na orzeczenie referendarza w postępowaniu rejestrowym

Skarga na orzeczenie referendarza w postępowaniu rejestrowym

Postępowanie rejestrowe jest nieprocesowym postępowaniem sądowym. Warto pamiętać, iż od orzeczenia referendarza sądowego wydanego w sprawie o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego przysługiwać będzie skarga na orzeczenie referendarza sądowego.

Postępowanie rejestrowe to postępowanie nieprocesowe (niesporne)

Postępowanie rejestrowe jest postępowaniem nieprocesowym uregulowanym w ustawie kodeks postępowania cywilnego z dnia 17 listopada 1964 r. (Dz.U.1964.43.296).

Postępowanie nieprocesowe charakteryzuje się niespornością, wszczynane jest przez złożenie wniosku, a w szczególnych przypadkach może być wszczęte również z urzędu. Co do zasady sprawy nieprocesowe rozpoznają sądy rejonowe.

W sprawach rejestrowych czynności może wykonywać także referendarz sądowy, z wyłączeniem prowadzenia rozprawy. Referendarz sądowy w zakresie powierzonych mu czynności ma kompetencje sądu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Zobacz: Zmiana adresu spółki w KRS

Zasadą jest, iż orzeczenia sądu w postępowaniu nieprocesowym zapadają w formie postanowień.

Od postanowień sądu pierwszej instancji orzekających co do istoty sprawy przysługuje apelacja. Na inne postanowienia sądu pierwszej instancji w wypadkach wskazanych w ustawie przysługuje zażalenie.

W postępowaniu rejestrowym o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego w razie wniesienia skargi na orzeczenie referendarza zarządzające wpis, pozostaje ono w mocy do chwili rozpatrzenia skargi przez sąd rejonowy rozpoznający sprawę jako sąd pierwszej instancji.

Rozpoznając sprawę, sąd wydaje postanowienie, w którym zaskarżone orzeczenie i dokonany na jego podstawie wpis utrzymuje w mocy albo uchyla w całości lub w części i w tym zakresie wniosek oddala bądź odrzuca, względnie postępowanie umarza.

Termin na wniesienie skargi

Skargę wnosi się do sądu w terminie tygodniowym:

  1. od dnia czynności, gdy uczestnik był przy niej obecny lub był o jej terminie zawiadomiony,
  2. w innych wypadkach niż wymienione w powyższym zdaniu - od dnia doręczenia zawiadomienia uczestnika o dokonaniu czynności,
  3. w przypadku braku zawiadomienia - od dnia dowiedzenia się o dokonaniu czynności, z tym że w postępowaniu o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego dla uczestników postępowania, którym postanowienia co do istoty sprawy nie doręcza się, termin do wniesienia skargi biegnie od daty wpisu w rejestrze.

Zobacz: Szykują się zmiany w procedurze wpisów do KRS w 2015 roku

Dla uczestnika, który zrzekł się doręczenia, termin do wniesienia środka odwoławczego biegnie od daty wpisu w rejestrze.

Jak napisać skargę

Skarga na orzeczenie referendarza sądowego jest pismem procesowym, powinna więc spełniać wymogi niezbędne dla pisma procesowego. Należy wskazać w niej między innymi:

Czytaj także

Aktualizacja: 12.09.2014

Autor:

- prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasadą jest, iż orzeczenia sądu w postępowaniu nieprocesowym zapadają w formie postanowień.
Zasadą jest, iż orzeczenia sądu w postępowaniu nieprocesowym zapadają w formie postanowień.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »