REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?

Monika Ćwiek
KRS stanowi ogólnopolską, krajową, jawną, elektroniczną bazę danych w której wpisy korzystają z domniemania prawdziwości.
KRS stanowi ogólnopolską, krajową, jawną, elektroniczną bazę danych w której wpisy korzystają z domniemania prawdziwości.

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) to podstawowe źródło informacji na temat spółek prawa handlowego, fundacji, spółdzielni mieszkaniowych i innych podmiotów tam umieszczonych. Domniemuje się, że informacje umieszczone w rejestrze są poprawne i aktualne.

Podstawa prawna

Krajowy Rejestr Sądowy (dalej „KRS” lub „Rejestr”) jest to ustawowy rejestr działający na podstawie ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186), która weszła w życie 1 stycznia 2001 roku.
W jego skład wchodzą następujące rejestry:

REKLAMA

  1. przedsiębiorców,
  2. stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
  3. dłużników niewypłacalnych.

Powyższa ustawa wprowadziła jedną, główną ewidencję dla podmiotów uprzednio wpisywanych do odrębnych rejestrów. Dla przykładu należy wskazać, iż przed wejściem w życie powyższych przepisów funkcjonował m.in. rejestr handlowy, prowadzony przez odpowiednie sądy rejestrowe. Z uwagi na fakt, iż nie był on scentralizowany dostęp do informacji w nim zawartych był technicznie ograniczony. W przypadku Krajowego Rejestru Sądowego istnieje możliwość uzyskania odpisu podmiotu w sądach rejonowych prowadzących rejestr KRS na terenie całego kraju. Stanowi on więc ogólnopolską, krajową, jawną, elektroniczną bazę danych w której wpisy korzystają z domniemania prawdziwości.

Zobacz: Czy sąd rejestrowy pełni tylko rolę techniczną - uchwała Sądu Najwyższego?

Funkcja informacyjna KRS

Wyróżnia się dwie główne funkcje Krajowego Rejestru Sądowego: informacyjną oraz legalizacyjną.

Funkcja informacyjna realizowana jest przez umożliwienie podmiotom uzyskanie informacji uwidocznionych w Krajowym Rejestrze Sądowym przez uzyskanie odpisu podmiotu z Krajowego Rejestru Sądowego (aktualnego bądź pełnego) a nawet wgląd do akt rejestrowych. Można więc w ten sposób zapoznać się ze sposobem reprezentacji podmiotu, jego adresem, informacjami o wspólnikach czy ustalić wysokość kapitału zakładowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Funkcja legalizacyjna KRS

REKLAMA

Krajowy Rejestr Sądowy obok funkcji informacyjnej, którą bez wątpienia spełnia bardzo dobrze, pełni również funkcję legalizacyjną. Oznacza to, iż "legalizuje” (statuuje) działalność niektórych podmiotów przyznając im osobowość prawną.

Dla przykładu takie podmioty jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne czy fundacje uzyskują osobowość prawną z chwilą wpisania ich do Krajowego Rejestru Sądowego. Podobnie, dopiero z momentem wpisu, statuuje się zarówno podniesienie i obniżenie kapitału zakładowego spółek kapitałowych.

Zobacz: Koniec kolejek po odpis z KRS

Dodatkowo należy wskazać, iż ustawy uzależniają również skuteczność różnych czynności od ich wpisu do rejestru (dzieje się tak np. przy rejestracji zmian umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Krajowy Rejestr Sądowy jest więc podstawową ewidencją zarówno w samej działalności korporacyjnej podmiotów, jak i w ich działalności gospodarczej (stanowi bogate, choć nie wyczerpujące źródło informacji o podmiotach, z którymi zamierza się współpracować).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA