| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Czym jest w praktyce Monitor Sądowy i Gospodarczy?

Czym jest w praktyce Monitor Sądowy i Gospodarczy?

Monitor Sądowy i Gospodarczy jest jednym ze źródeł uzyskiwania informacji o podmiocie. Jest to ogólnodostępny dziennik urzędowy, w którym określone ustawowo podmioty zobowiązane są do umieszczania informacji w formie obwieszczeń lub ogłoszeń. Sądy rejonowe są zobowiązane udostępniać nieodpłatnie przeglądanie Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Podstawa prawna

Monitor Sądowy i Gospodarczy jest pismem urzędowym wydawanym przez Ministra Sprawiedliwości na podstawie ustawy z dnia 22 grudnia 1995 roku o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz. U.1996.6.42). Zgodnie z definicją zawartą w art. 1 ust. 1 tejże ustawy jest on ogólnokrajowym dziennikiem urzędowym przeznaczonym do zamieszczania obwieszczeń lub ogłoszeń.

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłasza się (art. 1 ust. 3 w/w ustawy):
1) wszystkie wpisy do rejestru handlowego, chyba że ustawa stanowi inaczej,
2) ogłoszenia wymagane przez Kodeks spółek handlowych i Kodeks postępowania cywilnego,
3) inne obwieszczenia i ogłoszenia, jeżeli ich ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest wymagane lub dopuszczone przez ustawy.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz. U. 2007.168.1186) w art. 13 ust. 1 stanowi, iż wpisy do Rejestru podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, chyba że ustawa stanowi inaczej (przez Rejestr należy rozumieć Krajowy Rejestr Sądowy).

Zobacz: Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?

Powyższy przepis stanowi regułę generalną, od której przewidziane są wyjątki. Przykładowo w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nie będziemy ogłaszać obwieszczeń ogłaszanych w Monitorze Polskim B.

Istnieją również wyłączenia podmiotowe

Do takich zaliczymy np. brak obowiązku ogłaszania wpisów do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej (w tym przypadku ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym podlegać będą tylko informacje związane ze statusem organizacji pożytku publicznego).

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje również wyłączenie ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów dotyczących dłużników niewypłacalnych.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje również szereg wyłączeń przedmiotowych.

Wyłączenia przedmiotowe

Do wyłączeń przedmiotowych zaliczymy więc brak obowiązku ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego numeru REGON czy NIP (ale tylko wtedy gdy dokonujemy samodzielnego wpisu tych informacji).

Zobacz: Czy sąd rejestrowy pełni tylko rolę techniczną - uchwała Sądu Najwyższego?

Dodatkowo np. wpisy dokonywane w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców również nie będą podlegały ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Oznacza to, iż jeżeli będziemy szukali informacji np. o zaległościach podatkowych, zakończonych postępowaniach egzekucyjnych, czy postępowaniach upadłościowych, będziemy musieli uzyskać aktualny (lub pełny) odpis KRS spółki, nie zaś badać ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Dodatkowe obowiązki przedsiębiorcy związane z Monitorem Sądowym i Gospodarczym
Należy podkreślić, iż ustawa o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego nakłada na przedsiębiorcę obowiązek przechowywania w lokalu jego siedziby numery Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których zamieszczone są jego ogłoszenia i obwieszczenia.

Czytaj także

Autor:

- prawnik

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wpisy dokonywane w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców również nie będą podlegały ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Wpisy dokonywane w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców również nie będą podlegały ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »