Czym jest w praktyce Monitor Sądowy i Gospodarczy?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa prawna
Monitor Sądowy i Gospodarczy jest pismem urzędowym wydawanym przez Ministra Sprawiedliwości na podstawie ustawy z dnia 22 grudnia 1995 roku o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz. U.1996.6.42). Zgodnie z definicją zawartą w art. 1 ust. 1 tejże ustawy jest on ogólnokrajowym dziennikiem urzędowym przeznaczonym do zamieszczania obwieszczeń lub ogłoszeń.
REKLAMA
REKLAMA
W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłasza się (art. 1 ust. 3 w/w ustawy):
1) wszystkie wpisy do rejestru handlowego, chyba że ustawa stanowi inaczej,
2) ogłoszenia wymagane przez Kodeks spółek handlowych i Kodeks postępowania cywilnego,
3) inne obwieszczenia i ogłoszenia, jeżeli ich ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest wymagane lub dopuszczone przez ustawy.
Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz. U. 2007.168.1186) w art. 13 ust. 1 stanowi, iż wpisy do Rejestru podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, chyba że ustawa stanowi inaczej (przez Rejestr należy rozumieć Krajowy Rejestr Sądowy).
Zobacz: Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?
Powyższy przepis stanowi regułę generalną, od której przewidziane są wyjątki. Przykładowo w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nie będziemy ogłaszać obwieszczeń ogłaszanych w Monitorze Polskim B.
Istnieją również wyłączenia podmiotowe
Do takich zaliczymy np. brak obowiązku ogłaszania wpisów do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej (w tym przypadku ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym podlegać będą tylko informacje związane ze statusem organizacji pożytku publicznego).
Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje również wyłączenie ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów dotyczących dłużników niewypłacalnych.
Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje również szereg wyłączeń przedmiotowych.
Wyłączenia przedmiotowe
Do wyłączeń przedmiotowych zaliczymy więc brak obowiązku ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego numeru REGON czy NIP (ale tylko wtedy gdy dokonujemy samodzielnego wpisu tych informacji).
Zobacz: Czy sąd rejestrowy pełni tylko rolę techniczną - uchwała Sądu Najwyższego?
Dodatkowo np. wpisy dokonywane w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców również nie będą podlegały ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
REKLAMA
Oznacza to, iż jeżeli będziemy szukali informacji np. o zaległościach podatkowych, zakończonych postępowaniach egzekucyjnych, czy postępowaniach upadłościowych, będziemy musieli uzyskać aktualny (lub pełny) odpis KRS spółki, nie zaś badać ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Dodatkowe obowiązki przedsiębiorcy związane z Monitorem Sądowym i Gospodarczym
Należy podkreślić, iż ustawa o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego nakłada na przedsiębiorcę obowiązek przechowywania w lokalu jego siedziby numery Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których zamieszczone są jego ogłoszenia i obwieszczenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.