REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest w praktyce Monitor Sądowy i Gospodarczy?

Monika Ćwiek
Wpisy dokonywane w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców również nie będą podlegały ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Wpisy dokonywane w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców również nie będą podlegały ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

REKLAMA

REKLAMA

Monitor Sądowy i Gospodarczy jest jednym ze źródeł uzyskiwania informacji o podmiocie. Jest to ogólnodostępny dziennik urzędowy, w którym określone ustawowo podmioty zobowiązane są do umieszczania informacji w formie obwieszczeń lub ogłoszeń. Sądy rejonowe są zobowiązane udostępniać nieodpłatnie przeglądanie Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Podstawa prawna

Monitor Sądowy i Gospodarczy jest pismem urzędowym wydawanym przez Ministra Sprawiedliwości na podstawie ustawy z dnia 22 grudnia 1995 roku o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz. U.1996.6.42). Zgodnie z definicją zawartą w art. 1 ust. 1 tejże ustawy jest on ogólnokrajowym dziennikiem urzędowym przeznaczonym do zamieszczania obwieszczeń lub ogłoszeń.

REKLAMA

REKLAMA

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłasza się (art. 1 ust. 3 w/w ustawy):
1) wszystkie wpisy do rejestru handlowego, chyba że ustawa stanowi inaczej,
2) ogłoszenia wymagane przez Kodeks spółek handlowych i Kodeks postępowania cywilnego,
3) inne obwieszczenia i ogłoszenia, jeżeli ich ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest wymagane lub dopuszczone przez ustawy.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 roku (t.j. Dz. U. 2007.168.1186) w art. 13 ust. 1 stanowi, iż wpisy do Rejestru podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, chyba że ustawa stanowi inaczej (przez Rejestr należy rozumieć Krajowy Rejestr Sądowy).

Zobacz: Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?

Powyższy przepis stanowi regułę generalną, od której przewidziane są wyjątki. Przykładowo w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nie będziemy ogłaszać obwieszczeń ogłaszanych w Monitorze Polskim B.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieją również wyłączenia podmiotowe

Do takich zaliczymy np. brak obowiązku ogłaszania wpisów do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej (w tym przypadku ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym podlegać będą tylko informacje związane ze statusem organizacji pożytku publicznego).

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje również wyłączenie ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów dotyczących dłużników niewypłacalnych.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym przewiduje również szereg wyłączeń przedmiotowych.

Wyłączenia przedmiotowe

Do wyłączeń przedmiotowych zaliczymy więc brak obowiązku ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego numeru REGON czy NIP (ale tylko wtedy gdy dokonujemy samodzielnego wpisu tych informacji).

Zobacz: Czy sąd rejestrowy pełni tylko rolę techniczną - uchwała Sądu Najwyższego?

Dodatkowo np. wpisy dokonywane w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców również nie będą podlegały ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

REKLAMA

Oznacza to, iż jeżeli będziemy szukali informacji np. o zaległościach podatkowych, zakończonych postępowaniach egzekucyjnych, czy postępowaniach upadłościowych, będziemy musieli uzyskać aktualny (lub pełny) odpis KRS spółki, nie zaś badać ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Dodatkowe obowiązki przedsiębiorcy związane z Monitorem Sądowym i Gospodarczym
Należy podkreślić, iż ustawa o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego nakłada na przedsiębiorcę obowiązek przechowywania w lokalu jego siedziby numery Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których zamieszczone są jego ogłoszenia i obwieszczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA