Jakie opłaty należy uiścić składając wnioski do KRS?
REKLAMA
REKLAMA
Jaka jest podstawa prawna opłat do KRS?
Wysokość opłat przy składaniu wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego reguluje ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.2005.167.1398).
REKLAMA
Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe
Jaka jest wysokość opłat?
Z zastrzeżeniem ustawowego zwolnienia od opłat w postępowaniu rejestrowym, które regulują przepisy właściwe dla danego podmiotu można dla przykładu wyróżnić następujące opłaty w postępowaniu rejestrowym:
- Opłata stała w kwocie 500 złotych pobierana jest od wniosku o zarejestrowanie podmiotu w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej;
- Opłata stała w kwocie 250 złotych pobierana jest od wniosku o zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej;
- Opłata stała w kwocie 500 złotych pobierana jest od wniosku o zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jeżeli wniosek ten dotyczy jednocześnie wpisu do rejestru przedsiębiorców;
- Opłatę stałą w kwocie 300 złotych pobiera się od wniosku o:
- wpisanie dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych w Krajowym Rejestrze Sądowym;
- wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub z rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej połączone z wykreśleniem z Krajowego Rejestru Sądowego.
- 6) Opłatę stałą w kwocie 250 złotych pobiera się od wniosku o dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców;
- 7) Opłatę stałą w kwocie 150 złotych pobiera się od wniosku o:
- dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego tylko w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, niewpisanego do rejestru przedsiębiorców;
- wykreślenie z rejestru przedsiębiorców - bez wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego (np. fundacja zaprzestająca działalności gosp.);
- wykreślenie z rejestru dłużników niewypłacalnych.
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Zobacz: Co grozi za brak zgłoszenia do KRS nowego adresu?
Kilka wniosków jednocześnie
Należy pamiętać, iż w przypadku jednoczesnego wniesienia przez tego samego wnioskodawcę, na kilku formularzach, kliku wniosków o wpis lub o dokonanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym sąd rejestrowy pobierze tylko jedną opłatę, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli przepis przewiduje dla danego rodzaju spraw opłaty w różnych wysokościach – sąd pobierze opłatę wyższą.
Skarga na orzeczenie referendarza
Jedną opłatę stałą w kwocie 100 złotych sąd pobierze natomiast od skargi na orzeczenie referendarza sądowego, chociażby dotyczyło kilku wpisów w rejestrze przedsiębiorców lub rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Inne wnioski
Opłatę stałą w wysokości 300 złotych sąd pobierze od innych wniosków niż wyżej wymienione, jeżeli należeć będą do właściwości sądu dokonującego wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Składanie dokumentów do akt ze wzmianką w rejestrze
W przypadku składania wniosku o przyjęcie dokumentów do akt, o których sąd czyni wzmiankę w rejestrze oraz dokumentów zawierających dane niepodlegające według przepisów ustawy wpisowi do określonego działu Krajowego Rejestru Sądowego pobiera się opłatę stałą w wysokości 40 zł.
Uwierzytelnienie odpisu statutu w postępowaniu rejestrowym
Opłatę stałą w wysokości 40 zł pobiera się również od wniosku o uwierzytelnienie odpisu statutu w postępowaniu rejestrowym.
Należy pamiętać, iż do opłat sądowych w sprawach cywilnych należy doliczyć opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, jeżeli takie ogłoszenie będzie dokonywane.
Zobacz: Opłaty za udzielenie informacji, wydawanie odpisów i zaświadczeń z KRS
Ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
REKLAMA
Podstawą prawną tych opłat będzie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 kwietnia 1996 r. w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia (j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 238 z późn. zm.).
Przykładowo zgodnie z § 8. ust 1 tegoż rozporządzenia opłata za ogłoszenie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego jest stała i wynosi:
1) za ogłoszenie pierwszego wpisu - 100 złotych,
2) za ogłoszenie kolejnych wpisów - 100 złotych.
Natomiast ogłoszenia wpisów w rejestrze przedsiębiorców dokonywane przez sąd rejestrowy z urzędu są wolne od opłat.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.