REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi za brak zgłoszenia do KRS nowego adresu?

Monika Ćwiek
Dane adresowe będą ujawnione więc w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego.
Dane adresowe będą ujawnione więc w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego.

REKLAMA

REKLAMA

Adres spółki jest bardzo istotny i podlega ujawnieniu w odpisie wydawanym przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego. Brak uaktualnienia danych adresowych w Krajowym Rejestrze Sądowym może rodzić nie tylko odpowiedzialność na podstawie ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 168 poz. 1186), ale i pociągać negatywne skutki w postępowaniach sądowych, postępowaniach administracyjnych, czy w ogólnej wymianie korespondencji z kontrahentami.

Gdzie widnieje adres spółki

Przedsiębiorcy dokonując już pierwszego zgłoszenia do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego są zobowiązani podać dokładny adres działalności spółki.

REKLAMA

Ważne przy tym by odróżniać dwa pojęcia: siedzibę i adres. Siedzibą w odróżnienia do adresu jest samo miasto.

Dane adresowe będą ujawnione więc w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Można również dokonać ich ustalenia za pomocą wyszukiwarki podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zobacz: Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Inne obowiązki dotyczące adresu

Podmiot wpisany do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jest zobowiązany umieszczać w oświadczeniach pisemnych, skierowanych, w zakresie swojej działalności, do oznaczonych osób i organów, następujące dane:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. firmę lub nazwę
  2. oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności
  3. siedzibę i adres
  4. numer NIP
  5. oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe podmiotu oraz numer podmiotu w Rejestrze.

Sąd rejestrowy, który stwierdzi niedopełnienie powyższego obowiązku, może nałożyć grzywnę na osoby odpowiedzialne za jego niewykonanie. Grzywna nie może być wyższa niż 5.000 złotych.

Jednak powyższy obowiązek nie dotyczy oświadczeń woli skierowanych do osób pozostających ze spółką w stałych stosunkach umownych.

Ryzyko procesowe

Obok konsekwencji wynikających z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym należy zwrócić również uwagę na ryzyko procesowe w przypadku zaniechania uaktualnienia danych adresowych w Krajowym Rejestrze Sądowym. 

Może się okazać, iż taki podmiot nie będzie wiedział np. o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa, gdyż nie otrzyma pozwu i nie podejmie obrony, a sąd wyda wyrok zaoczny.

Zobacz: Ogólna charakterystyka postępowania rejestrowego

Należy pamiętać, iż wysłane pismo na adres wskazany w KRS, które nie zostanie odebrane sąd pozostawi w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA