| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Co grozi za brak zgłoszenia do KRS nowego adresu?

Co grozi za brak zgłoszenia do KRS nowego adresu?

Adres spółki jest bardzo istotny i podlega ujawnieniu w odpisie wydawanym przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego. Brak uaktualnienia danych adresowych w Krajowym Rejestrze Sądowym może rodzić nie tylko odpowiedzialność na podstawie ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 168 poz. 1186), ale i pociągać negatywne skutki w postępowaniach sądowych, postępowaniach administracyjnych, czy w ogólnej wymianie korespondencji z kontrahentami.

Gdzie widnieje adres spółki

Przedsiębiorcy dokonując już pierwszego zgłoszenia do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego są zobowiązani podać dokładny adres działalności spółki.

Ważne przy tym by odróżniać dwa pojęcia: siedzibę i adres. Siedzibą w odróżnienia do adresu jest samo miasto.

Dane adresowe będą ujawnione więc w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Można również dokonać ich ustalenia za pomocą wyszukiwarki podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zobacz: Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Inne obowiązki dotyczące adresu

Podmiot wpisany do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego jest zobowiązany umieszczać w oświadczeniach pisemnych, skierowanych, w zakresie swojej działalności, do oznaczonych osób i organów, następujące dane:

  1. firmę lub nazwę
  2. oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności
  3. siedzibę i adres
  4. numer NIP
  5. oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe podmiotu oraz numer podmiotu w Rejestrze.

Sąd rejestrowy, który stwierdzi niedopełnienie powyższego obowiązku, może nałożyć grzywnę na osoby odpowiedzialne za jego niewykonanie. Grzywna nie może być wyższa niż 5.000 złotych.

Jednak powyższy obowiązek nie dotyczy oświadczeń woli skierowanych do osób pozostających ze spółką w stałych stosunkach umownych.

Ryzyko procesowe

Obok konsekwencji wynikających z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym należy zwrócić również uwagę na ryzyko procesowe w przypadku zaniechania uaktualnienia danych adresowych w Krajowym Rejestrze Sądowym. 

Może się okazać, iż taki podmiot nie będzie wiedział np. o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa, gdyż nie otrzyma pozwu i nie podejmie obrony, a sąd wyda wyrok zaoczny.

Zobacz: Ogólna charakterystyka postępowania rejestrowego

Należy pamiętać, iż wysłane pismo na adres wskazany w KRS, które nie zostanie odebrane sąd pozostawi w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »