Odpowiedzialność za zgłoszenie fałszywych danych w KRS
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzialność za zgłoszenie nieprawdziwych danych do Krajowego Rejestru Sądowego może kształtować się na kilku płaszczyznach. Na marginesie odpowiedzialności w relacjach wewnętrznych podmiotu czy odpowiedzialności karnej należy wskazać w tym miejscu na treść przepisów ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (t.j. Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186).
REKLAMA
Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym w art. 18 wskazuje, iż podmiot wpisany do KRS ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną:
- zgłoszeniem do KRS nieprawdziwych danych, jeżeli podlegały obowiązkowi wpisu na jego wniosek;
- niezgłoszeniem danych podlegających obowiązkowi wpisu do KRS w ustawowym terminie.
Zobacz: Czy sąd rejestrowy pełni tylko rolę techniczną - uchwała Sądu Najwyższego?
chyba, że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
REKLAMA
Zgodnie z art. 18 ust. 2 - jeżeli do rejestru wpisana jest osobowa spółka handlowa (czyli spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) to odpowiedzialność, o której mowa powyżej ponosić będą solidarnie ze spółką osoby odpowiadające za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem (wspólnicy spółki jawnej, spółki partnerskiej, komplementariusze w spółce komandytowej czy komandytowo-akcyjnej).
Podmiot, który w następstwie umieszczenia nieprawdziwych danych w Krajowym Rejestrze Sądowym poniósł szkodę, będzie mógł wystąpić do sądu z powództwem o zapłatę odszkodowania.
Zobacz: Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.