Zasada nieusuwalności wpisów w KRS
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186) w art. 12 ust.1 wskazuje, iż dane zawarte w Krajowym Rejestrze Sądowym nie mogą być z niego usunięte, chyba że ustawa stanowi inaczej.
REKLAMA
Dodatkowo w ust. 2 wskazuje również, iż jeżeli okaże się, że w Krajowym Rejestrze Sądowym znajduje się wpis zawierający oczywiste błędy lub niezgodności z treścią postanowienia sądu, sąd z urzędu sprostuje wpis.
Jeżeli natomiast w Krajowym Rejestrze Sądowym są zamieszczone dane niedopuszczalne ze względu na obowiązujące przepisy prawa, sąd rejestrowy, po wysłuchaniu zainteresowanych osób na posiedzeniu lub po wezwaniu do złożenia oświadczenia pisemnego, wykreśla je z urzędu.
Zobacz: Jak przedstawić dowód na wniesienie wkładów w przypadku spółki komandytowo – akcyjnej?
Nieusuwalność wpisów- zapewnia bezpieczeństwo obrotu
REKLAMA
Przepis wskazujący na trwałość wpisów stanowi główną zasadę Krajowego Rejestru Sądowego, która ma na celu pomoc w zapewnieniu pewności i stabilności obrotu gospodarczego. Od tej zasady przewidziane są jednak pewne wyjątki, przykładowo:
Dane z działu 4 rejestru przedsiębiorców (kwestie zaległości finansowych) mogą być wykreślone w przypadku, gdy po dokonaniu wpisu zapadło orzeczenie sądowe lub decyzja administracyjna, z których wynika, że wpisana do tego rejestru należność nie istnieje lub wygasło zobowiązanie, z którego ona wynika, albo gdy tytuł wykonawczy, który stanowił podstawę wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności. Wygaśnięcie zobowiązania powinno być stwierdzone orzeczeniem lub zaświadczeniem właściwego organu lub oświadczeniami dłużnika i wierzyciela.
Dodatkowo wpisy dokonane w dziale 4 rejestru przedsiębiorców sąd wykreśla z urzędu po upływie 7 lat od dnia dokonania wpisu.
Wpisy w całości wykreślone nie podlegają ujawnieniu.
Odnośnie rejestru dłużników niewypłacalnych - sąd rejestrowy z urzędu wykreśla wpisy z rejestru dłużników niewypłacalnych w razie uchylenia lub zmiany postanowienia, na którego podstawie wpisy były dokonane. Wpisy te nie podlegają ujawnieniu.
Zobacz: Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?
Dodatkowo sąd rejestrowy z urzędu dokonuje wykreślenia wpisów, gdy uchylono orzeczenie o ogłoszeniu upadłości, albo na wniosek osoby wpisanej do rejestru dłużników niewypłacalnych, gdy tytuł wykonawczy, który stanowił podstawę wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności.
Wpisy wykreślone w całości nie podlegają ujawnieniu
Z rejestru dłużników niewypłacalnych zostaną z urzędu wykreślone wpisy po upływie 10 lat od dokonania wpisu (jeżeli w orzeczeniu sądu prowadzącego postępowanie upadłościowe został oznaczony krótszy termin zakazu, wykreślenie może nastąpić na wniosek dłużnika po upływie tego terminu). Wpisy wykreślone w całości nie podlegają ujawnieniu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.