REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Domniemanie prawdziwości danych w KRS

Monika Ćwiek
Domniemania wzruszalne charakteryzują się tym, iż można je obalić dowodem przeciwnym.
Domniemania wzruszalne charakteryzują się tym, iż można je obalić dowodem przeciwnym.

REKLAMA

REKLAMA

Zasada domniemania prawdziwości danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym ma dwojaki wymiar. Z jednej strony daje osobom trzecim pewną gwarancję obrotu, a z drugiej strony nakłada bezpośrednio na podmioty, których wpisy dotyczą sankcje za brak reakcji w przypadku wpisania danych niezgodnie ze zgłoszeniem podmiotu lub bez tego zgłoszenia.

Ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186) w art. 17 wskazuje, iż domniemywa się, że dane wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego są prawdziwe.

REKLAMA

Czym jest domniemanie?

Przez domniemanie należy rozumieć przyjęcie, iż dana informacja jest tożsama z rzeczywistym stanem prawnym. W nauce wyróżnia się między innymi domniemania wzruszalne (z łaciny - praesumptio iuris tantum) oraz domniemania niewzruszalne (z łaciny praesumptio iuris ac de iure).

Domniemania wzruszalne charakteryzują się tym, iż można je obalić dowodem przeciwnym. Domniemania niewzruszalnego nie można natomiast obalić.

Domniemanie prawdziwości danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym jest domniemaniem wzruszalnym, można je obalić wykazując, iż w rzeczywistości istnieje inny stan faktyczny niż ten ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zobacz: Ogólna charakterystyka postępowania rejestrowego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo w myśl za tezą postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 25 maja 2006 r. III APz 16/2006 można wskazać, iż wpis oraz wykreślenie członka zarządu z rejestru przedsiębiorców ma charakter deklaratoryjny a nie konstytutywny, a więc potwierdza jedynie istniejący stan faktyczny. Omawiana norma prawna tworzy co prawda domniemanie prawdziwości tego wpisu, jednakże nie może stanowić generalnej zasady zmierzającej do bezwzględnego uznawania, że osoby formalnie figurujące w tym rejestrze jako członkowie zarządu spółki prawa handlowego, wobec których zaniechano przeprowadzenia przewidzianych prawem procedur wykreślenia z rejestru, zgodnie z prawem reprezentują spółkę w ramach jej zarządu.

Odpowiedzialność za bezczynność

REKLAMA

Dodatkowo należy przytoczyć treść art. 17 ust. 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, zgodnie z którym jeżeli dane wpisano do rejestru niezgodnie ze zgłoszeniem podmiotu lub bez tego zgłoszenia, podmiot ten nie może zasłaniać się wobec osoby trzeciej działającej w dobrej wierze zarzutem, że dane te nie są prawdziwe, jeżeli zaniedbał wystąpić niezwłocznie z wnioskiem o sprostowanie, uzupełnienie lub wykreślenie wpisu.

Powyższy przepis nakłada na podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego obowiązek (przez konsekwencje) śledzenia wpisów dokonywanych w rejestrze w ich własnych sprawach. Jeżeli podmiot nie zareaguje niezwłocznie np. na błędnie wpisanie danych do rejestru, a osoba trzecia oprze na nich swoje działania, to będzie on ponosił odpowiedzialność względem tej osoby trzeciej.

Które dane nie są objęte domniemaniem prawdziwości?

Wskazana zasada domniemania prawdziwości danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym podlega ograniczeniom. Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym w art. 42 wskazuje, iż nie są objęte domniemaniem prawdziwości dane wskazane w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców.

Dział czwarty rejestru przedsiębiorców zawiera m.in. informacje o różnego rodzaju zaległościach takich jak podatkowe czy celne, względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, niektóre informacje dotyczące postępowania upadłościowego czy egzekucji. Szczegółowy wykaz danych ujawnianych w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców zawiera art. 41 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zobacz: Czym jest w praktyce Monitor Sądowy i Gospodarczy?

Wyłączenie domniemania prawdziwości danych zawartych w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców skutkuje brakiem możliwości powoływania się przez zainteresowane podmioty bezpośrednio na dane wskazane w tym dziale. W celach dowodowych konieczne będzie więc posłużenie się również dokumentem poświadczającym ich prawdziwość.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA