REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy zainteresowany podmiot powinien mieć prawo uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Jawność danych choć jest generalną zasadą przyświecającą działalności Krajowego Rejestru Sądowego, to doznaje jednak pewnych ograniczeń.

Ustawa z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 168 poz. 1186) w art. 8 wskazuje, iż Krajowy Rejestr Sądowy jest jawny.

REKLAMA

Należy wskazać, iż jawność danych umieszczonych w Krajowym Rejestrze Sądowym co do zasady dotyczy wszystkich jego rejestrów. Zainteresowany może więc mieć dostęp do informacji ujawnionych w:

  1. rejestrze przedsiębiorców
  2. rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
  3. dłużników niewypłacalnych

Jawność należy rozumieć szeroko, dotyczy ona zarówno danych ujawnionych w formie elektronicznej jak i dokumentów złożonych do akt rejestrowych.

Zobacz: Zasada nieusuwalności wpisów w KRS

Dane z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego

REKLAMA

Są to dane wprowadzone przez sąd rejestrowy do systemu informatycznego. Można się z nimi zapoznać przez uzyskanie zaświadczenia, odpisu czy wypisu z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Wnioskodawca nie musi wykazywać interesu prawnego dla uzyskania takiego dokumentu, wystarczy złożyć wypełniony i opłacony wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy przy tym pamiętać, iż co do zasady obowiązuje trwałość wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym, oznacza to iż będziemy mogli uzyskać informacje o podmiotach nawet już wykreślonych z Krajowego Rejestru Sądowego.

Należy dodać, iż z Centralnej Informacji KRS można uzyskać informacje o podmiotach zarejestrowanych na całym terytorium Polski (niezależnie od tego, w jakim miejscu składamy wniosek). Jedyny wyjątek to przeglądanie papierowych akt rejestrowych, które znajdują się w siedzibie sądu prowadzącego rejestr danego podmiotu.

Krajowy Rejestr Sądowy przez Internet

Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W wyszukiwarce zastosowano podział na:

  1. pełny rejestr (wyszukiwanie przez podanie: firmy/nazwy, numeru KRS, REGON, NIP)
  2. podmioty w upadłości (wyszukiwanie przez podanie: firmy/nazwy, numeru KRS, województwa czy powiatu)
  3. organizacje pożytku publicznego (wyszukiwanie przez podanie: firmy/nazwy, numeru KRS, województwo, powiat, gmina, miasto, przedział okresu w którym podmiot mógł uzyskać status organizacji pożytku publicznego).

Dla podmiotów posiadających bezpieczny podpis elektroniczny istnieje możliwość otrzymywania również drogą elektroniczną poświadczonych odpisów, zaświadczeń czy wyciągów. Podmioty te mogą również składać wnioski drogą elektroniczną.

Zobacz: Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?

Wyszukiwarka umieszczona na stronie ministerstwa sprawiedliwości jest niezwykle pomocna w sytuacji, w której nie znamy numeru KRS danej spółki -a dysponujemy np. jej firmą czy innymi danymi. Dzięki temu nie musimy składać oddzielnego wniosku o wskazanie numeru KRS... w celu uzyskania np. aktualnego odpisu (a co za tym idzie nie musimy uiszczać dodatkowej opłaty).

Możliwość przeglądania akt rejestrowych

Jawność przejawia się również możliwością przeglądania akt rejestrowych w sądzie rejestrowym właściwym dla danego podmiotu. Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym w art. 10 wskazuje, iż każdy ma prawo przeglądania akt rejestrowych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, chyba że ustawa stanowi inaczej. W celu przejrzenia akt, należy zadzwonić do odpowiedniego wydziału sądu rejonowego i umówienie się na termin- akta niejednokrotnie trzeba ściągnąć z archiwum. Przeglądanie akt jest bezpłatne.

Jakie dane nie są jawne

Wskazuje się, iż akta dotyczące wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych podmiotu, który uległ wykreśleniu na podstawie art. 59 i 60 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym nie podlegają ujawnieniu, są dostępne wyłącznie dla podmiotu, którego wpis dotyczył, oraz wierzyciela, na którego wniosek orzeczono o wpisaniu podmiotu.

Przykładowo nie będą podlegać ujawnieniu:

  • wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych, które sąd rejestrowy wykreślił z urzędu jeżeli nastąpiło uchylenie lub zmiana postanowienia, na którego podstawie wpisy były dokonane;
  • wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych, gdy uchylono orzeczenie o ogłoszeniu upadłości, albo na wniosek osoby wpisanej do rejestru dłużników niewypłacalnych, gdy tytuł wykonawczy, który stanowił podstawę wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności;
  • wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych wykreślone z urzędu po upływie 10 lat od dokonania wpisu.

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

Podobnie nie będą podlegały ujawnieniu dokumenty będące podstawą wpisów w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców (dotyczącym między innymi zobowiązań czy postępowań upadłościowych i egzekucyjnych) które zostały wykreślone na podstawie art. 46 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dokumenty te sąd wyłącza z akt rejestrowych przedsiębiorcy i składa w prowadzonym oddzielnie zbiorze dokumentów, który jest dostępny jedynie dla przedsiębiorcy wpisanego w tym rejestrze oraz wierzyciela, na którego wniosek nastąpiło wykreślenie wpisu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA