REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpis aktualny a odpis zupełny z KRS

Monika Ćwiek
Odpis aktualny zawiera aktualną treść wpisów w rejestrze pod danym numerem Krajowego Rejestru Sądowego.
Odpis aktualny zawiera aktualną treść wpisów w rejestrze pod danym numerem Krajowego Rejestru Sądowego.

REKLAMA

REKLAMA

Posłużenie się aktualnym lub pełnym odpisem z rejestru może mieć kluczowe znaczenie dla zainteresowanego w różnych postępowaniach sądowych jak również przy prawidłowej ocenie historii podmiotu.

Podstawa prawna

Obok ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186) należy zapoznać się również z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 grudnia 2006 roku w sprawie ustroju i organizacji Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowych zasad udzielania informacji z Rejestru i udostępniania kopii dokumentów z katalogu (Dz. U. 2007r. nr 247 poz. 1811).

REKLAMA

Powyższe rozporządzenie w § 5 wskazuje, iż odpis z rejestru może być pełny lub aktualny.

Odpis pełny zawiera treść wszystkich wpisów w rejestrze pod danym numerem Krajowego Rejestru Sądowego, dokonanych od chwili pierwszego wpisu, z wyjątkiem wpisów niepodlegających ujawnieniu na podstawie szczególnych przepisów.

Zobacz: Zmiana adresu spółki w KRS

Zobacz: Czym jest w praktyce Monitor Sądowy i Gospodarczy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpis aktualny zawiera aktualną treść wpisów w rejestrze pod danym numerem Krajowego Rejestru Sądowego.

Co zrobić by uzyskać odpis

Aby uzyskać odpis z Krajowego Rejestru Sądowego należy złożyć odpowiedni wniosek w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Należy pamiętać, iż Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego zawiera dane wpisane do systemu informatycznego wszystkich podmiotów zarejestrowanych na terytorium Polski. Można więc przykładowo w Warszawie uzyskać odpis z KRS podmiotu zarejestrowanego w sądzie rejestrowym w Krakowie.

W celu uzyskania odpisu należy wypełnić wniosek CI KRS-COD, który jest dostępny w siedzibie sądu rejestrowego bądź na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zobacz: Opłaty za udzielenie informacji, wydawanie odpisów i zaświadczeń z KRS

W polu dane wnioskodawcy należy wpisać dane podmiotu, który chce otrzymać odpis, nie zaś podmiotu o którego odpis wnosimy.

Należy oznaczyć rejestr w którym podmiot o którego odpis wnosimy jest wpisany. W zależności od podmiotu może być to rejestr przedsiębiorców (przykładowo: spółki jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjne) bądź rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Zobacz: Skarga na orzeczenie referendarza w postępowaniu rejestrowym

Następnie należy podać numer KRS podmiotu, którego odpis chcemy otrzymać oraz zaznaczyć rodzaj odpisu (aktualny bądź pełny).

Tak wypełniony wniosek należy opłacić (30 złotych za odpis aktualny, 60 złotych za odpis pełny) i złożyć w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Odpisy wydawane są „od ręki”.

W sytuacji, w której odpis pełny będzie bardzo duży (np. powyżej 100 stron)- na odpis będziemy musieli trochę poczekać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA