Odpis aktualny a odpis zupełny z KRS
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa prawna
Obok ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186) należy zapoznać się również z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 grudnia 2006 roku w sprawie ustroju i organizacji Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowych zasad udzielania informacji z Rejestru i udostępniania kopii dokumentów z katalogu (Dz. U. 2007r. nr 247 poz. 1811).
REKLAMA
Powyższe rozporządzenie w § 5 wskazuje, iż odpis z rejestru może być pełny lub aktualny.
Odpis pełny zawiera treść wszystkich wpisów w rejestrze pod danym numerem Krajowego Rejestru Sądowego, dokonanych od chwili pierwszego wpisu, z wyjątkiem wpisów niepodlegających ujawnieniu na podstawie szczególnych przepisów.
Zobacz: Zmiana adresu spółki w KRS
Zobacz: Czym jest w praktyce Monitor Sądowy i Gospodarczy?
Odpis aktualny zawiera aktualną treść wpisów w rejestrze pod danym numerem Krajowego Rejestru Sądowego.
Co zrobić by uzyskać odpis
Aby uzyskać odpis z Krajowego Rejestru Sądowego należy złożyć odpowiedni wniosek w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Należy pamiętać, iż Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego zawiera dane wpisane do systemu informatycznego wszystkich podmiotów zarejestrowanych na terytorium Polski. Można więc przykładowo w Warszawie uzyskać odpis z KRS podmiotu zarejestrowanego w sądzie rejestrowym w Krakowie.
W celu uzyskania odpisu należy wypełnić wniosek CI KRS-COD, który jest dostępny w siedzibie sądu rejestrowego bądź na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zobacz: Opłaty za udzielenie informacji, wydawanie odpisów i zaświadczeń z KRS
W polu dane wnioskodawcy należy wpisać dane podmiotu, który chce otrzymać odpis, nie zaś podmiotu o którego odpis wnosimy.
Należy oznaczyć rejestr w którym podmiot o którego odpis wnosimy jest wpisany. W zależności od podmiotu może być to rejestr przedsiębiorców (przykładowo: spółki jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjne) bądź rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Zobacz: Skarga na orzeczenie referendarza w postępowaniu rejestrowym
Następnie należy podać numer KRS podmiotu, którego odpis chcemy otrzymać oraz zaznaczyć rodzaj odpisu (aktualny bądź pełny).
Tak wypełniony wniosek należy opłacić (30 złotych za odpis aktualny, 60 złotych za odpis pełny) i złożyć w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego. Odpisy wydawane są „od ręki”.
W sytuacji, w której odpis pełny będzie bardzo duży (np. powyżej 100 stron)- na odpis będziemy musieli trochę poczekać.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.