Wzory podpisów w aktach krs
REKLAMA
REKLAMA
Pewność obrotu gospodarczego
Jednym z celów dla którego prowadzony jest Krajowy Rejestr Sądowy jest zwiększenie pewności obrotu gospodarczego. Akta rejestrowe są jawne, a zainteresowany może zażądać udostępnienia akt podmiotu przez sąd rejestrowy (w czytelni akt, po uprzednim ich zamówieniu).
REKLAMA
Podstawę prawną działania Krajowego Rejestru Sądowego, jak i zasady jawności akt jest ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. 2007 r. Nr 168 poz. 1186).
Podmioty wpisywane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego są zobowiązane do składania wraz z wnioskiem o wpis lub zmianę danych również wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentacji podmiotu.
Polecamy: Co oznacza jawność KRS?
Przykładowo przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością obligatoryjnie należy złożyć wzory podpisów członków zarządu. Jeżeli w spółce ustanawiany jest prokurent, jego wzór podpisu również należy złożyć do akt.
REKLAMA
Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym w art. 11 stanowi, iż (ust. 1) w aktach rejestrowych prowadzi się zbiór wzorów podpisów osób upoważnionych do reprezentowania podmiotu wpisanego do Rejestru. (ust. 2) Każdy ma prawo zapoznać się ze wzorami podpisów, o których mowa w ust. 1.
Wzory podpisów zarówno aktualnych osób uprawnionych do reprezentacji, jak i byłych znajdziemy więc w aktach rejestrowych podmiotu. Każdy ma prawo się z nimi zapoznać i nie musi w tym celu wykazywać interesu prawnego. Obowiązek składania wzorów podpisu ma służyć zarówno sądowi w weryfikacji prawidłowości podpisu pod dokumentacją jak i osobom trzecim, w szczególności kontrahentom podmiotu.
Zobacz: Apelacja w postępowaniu rejestrowym
Czyich wzorów podpisów nie znajdziemy
W aktach sprawy nie znajdziemy natomiast wzorów podpisów członków tych organów, które nie są upoważnione do reprezentacji podmiotu (np. wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, członków rady nadzorczej).
REKLAMA
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż ustawodawca w art. 49 ust. 4 wyłączył obowiązek składania wzorów podpisów przez podmioty, które wpisywane są tylko do Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a nie są wpisywane do Rejestru Przedsiębiorców.
Wyłączenie to nie należy ocenić za trafne nawet uzasadniając je brakiem prowadzenia przez te podmioty działalności gospodarczej. Brak występowania u nich przymiotu przedsiębiorcy nie wyłącza je z obrotu. Podmioty te będą przecież zawierały umowy i prowadziły swoją działalność statutową. Brak obowiązku składania przez nie wzorów podpisów osób upoważnionych do reprezentacji może wpływać negatywnie na cel jaki przyświeca Krajowemu Rejestru Sądowemu w zakresie zwiększenia pewności obrotu.
Zobacz: Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?
Wzorów podpisów nie znajdziemy również w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.