reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Fizycznie posiadany odpis z KRS (mimo możliwości wglądu w rejestr on-line) jest wymagany w procedurach sądowych. Poniżej przedstawiamy procedurę (na szczęście nieskomplikowaną) pozyskiwania odpisów.

Do czego może być potrzebny odpis z KRS

W zależności od tego z jakim odpisem mamy do czynienia (aktualnym, czy pełnym) różne mogą być jego zastosowania. Pokrótce:
- odpis aktualny przedstawia wyłącznie stan prawny (zarówno w kwestii reprezentacji jak i układu własności, aktualne firmy, siedziby itp.) – pozwala wykazać przed sądem stan np. na dzień wniesienia pozwu (np. w celu udowodnienia, że pełnomocnictwo wystawiła uprawniona osoba, czy w celu wykazania, że sprawa ma charakter gospodarczy).
- odpis zupełny- zawiera wszystkie informacje i zmiany zarejestrowane w rejestrze danego podmiotu (np. zmiany w składzie zarządu, historyczne wartości kapitału zakładowego)- ten odpis zazwyczaj nie jest wymagany, jest jednak pomocny w sytuacji, w której chcemy wykazać konkretną zmianę (np. zmianę wspólników, czy firmy spółki).

Porównaj: Odpis aktualny i zupełny z KRS

Jakie informacje są konieczne do uzyskania odpisu z KRS

Potrzebna jest de facto jedna informacja- tj. numer pod jakim figuruje dany podmiot w rejestrze sądowym. Bez niego uzyskanie odpisu jest niemożliwe (formularz nie przewiduje poszukiwania np. po firmie czy numerze REGON).

Co ważne, obecnie pozyskanie numeru KRS jest relatywnie proste- wystarczy wyszukać podmiot na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości- gdzie można znaleźć rejestr on-line (o dość ograniczonym zakresie- wystarczającym jednak na opisywane tu potrzeby).

Porównaj: Jak ustalić numer KRS

Jak uzyskać odpis

Odpis z KRS można dostać „od ręki” w każdym Sądzie rejonowym prowadzącym rejestr przedsiębiorców i w oddziałach Centralnej Informacji KRS- niezależnie od tego w jakim mieście dany podmiot ma siedzibę (każdy wpis jest dostępny z dowolnego miejsca).

Stając pod odpis należy uiścić w kasie sądu opłatę w wysokości:
- 30 zł za odpis aktualny
- 60 zł za odpis pełny

Podchodząc do kasy należy mieć wypełniony wniosek – tak aby pewne było jaką opłatę naliczyć.

Jak wypełnić wniosek

Wniosek o wydanie odpisu z krs można pobrać ze strony ministerstwa sprawiedliwości, jednak z uwagi na to, że jest on b. krótki, można go swobodnie wypełnić na drukach znajdujących się w sądzie (zwłaszcza z uwagi na mały format i konieczność drukowania dwustronnego).

Przykładowo wypełniony wniosek

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uzyskanie odpisu z KRS
Uzyskanie odpisu z KRS

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama