Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?
REKLAMA
REKLAMA
Do czego może być potrzebny odpis z KRS
W zależności od tego z jakim odpisem mamy do czynienia (aktualnym, czy pełnym) różne mogą być jego zastosowania. Pokrótce:
- odpis aktualny przedstawia wyłącznie stan prawny (zarówno w kwestii reprezentacji jak i układu własności, aktualne firmy, siedziby itp.) – pozwala wykazać przed sądem stan np. na dzień wniesienia pozwu (np. w celu udowodnienia, że pełnomocnictwo wystawiła uprawniona osoba, czy w celu wykazania, że sprawa ma charakter gospodarczy).
- odpis zupełny- zawiera wszystkie informacje i zmiany zarejestrowane w rejestrze danego podmiotu (np. zmiany w składzie zarządu, historyczne wartości kapitału zakładowego)- ten odpis zazwyczaj nie jest wymagany, jest jednak pomocny w sytuacji, w której chcemy wykazać konkretną zmianę (np. zmianę wspólników, czy firmy spółki).
REKLAMA
Porównaj: Odpis aktualny i zupełny z KRS
Jakie informacje są konieczne do uzyskania odpisu z KRS
Potrzebna jest de facto jedna informacja- tj. numer pod jakim figuruje dany podmiot w rejestrze sądowym. Bez niego uzyskanie odpisu jest niemożliwe (formularz nie przewiduje poszukiwania np. po firmie czy numerze REGON).
Co ważne, obecnie pozyskanie numeru KRS jest relatywnie proste- wystarczy wyszukać podmiot na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości- gdzie można znaleźć rejestr on-line (o dość ograniczonym zakresie- wystarczającym jednak na opisywane tu potrzeby).
Porównaj: Jak ustalić numer KRS
Jak uzyskać odpis
Odpis z KRS można dostać „od ręki” w każdym Sądzie rejonowym prowadzącym rejestr przedsiębiorców i w oddziałach Centralnej Informacji KRS- niezależnie od tego w jakim mieście dany podmiot ma siedzibę (każdy wpis jest dostępny z dowolnego miejsca).
Stając pod odpis należy uiścić w kasie sądu opłatę w wysokości:
- 30 zł za odpis aktualny
- 60 zł za odpis pełny
Podchodząc do kasy należy mieć wypełniony wniosek – tak aby pewne było jaką opłatę naliczyć.
Jak wypełnić wniosek
Wniosek o wydanie odpisu z krs można pobrać ze strony ministerstwa sprawiedliwości, jednak z uwagi na to, że jest on b. krótki, można go swobodnie wypełnić na drukach znajdujących się w sądzie (zwłaszcza z uwagi na mały format i konieczność drukowania dwustronnego).
Przykładowo wypełniony wniosek
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.