REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie prokury do KRS

Monika Ćwiek
Wyróżnia się prokurę samoistną – gdzie prokurent może działać samodzielnie oraz prokurę łączną (np. dwóch prokurentów działających łącznie).
Wyróżnia się prokurę samoistną – gdzie prokurent może działać samodzielnie oraz prokurę łączną (np. dwóch prokurentów działających łącznie).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W obrocie gospodarczym często obok lub zamiast zarządu pojawia się osoba z funkcją prokurenta. Przedstawia odpis z Krajowego Rejestru Sądowego podmiotu, ale nie jest w nim ujawniona. Czy ujawnienie prokury w Krajowym Rejestrze Sądowym jest konieczne i jaki skutki to za sobą pociąga?

Prokura

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez przedsiębiorcę na podstawie kodeksu cywilnego. Prokura regulowana jest w art. 1091 do art. 1099 kodeksu cywilnego i zgodnie z treścią art. 109 1 należy wskazać, iż prokura może być udzielona tylko przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.

REKLAMA

Swoim zakresem prokura które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Należy wskazać, również, iż co do zasady nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich.

Zgodnie z art. 109 3 kodeksu cywilnego prokura nie upoważnia do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości. W takim przypadku jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.

Wyróżnia się prokurę samoistną – gdzie prokurent może działać samodzielnie oraz prokurę łączną (np. dwóch prokurentów działających łącznie).

Zobacz: Apelacja w postępowaniu rejestrowym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób udzielenia prokury

Prokurę udziela się na piśmie pod rygorem nieważności. Prokura jest skuteczna od chwili jej udzielenia (złożenia oświadczenia woli w formie pisemnej). Jej wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego stanowi czynność deklaratoryjną (co oznacza, że sama czynność nie wymaga dla swojej ważności wpisu do KRS).

Kodeks cywilny nakazuje ujawnienie udzielenia i wygaśnięcia prokury w rejestrze przedsiębiorców. Jest to istotne również z punktu widzenia pewności obrotu gospodarczego.

Zgłoszenie o udzieleniu prokury powinno określać jej rodzaj, a w przypadku prokury łącznej także sposób jej wykonywania.

Zobacz: Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Dodatkowo ustanowienie prokury obok wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego powinno zostać również ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Przedsiębiorca natomiast oprócz aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego powinien w swoim lokalu posiadać egzemplarz Monitora Sądowego i Gospodarczego z ogłoszeniem o wpisaniu prokurenta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA