reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Kiedy wygasa prokura?

Kiedy wygasa prokura?

Zgodnie z kodeksem cywilnym prokura jest specjalnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez przedsiębiorstwo, które podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców. Jej wygaśnięcie może być spowodowane m.in. śmiercią lub utratą zdolności do czynności prawnych prokurenta.

Prokura jest najszerszym ze wszystkich pełnomocnictwem, która obejmuje wszystkie czynności sądowe  i pozasądowe, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W związku z tym prokura umożliwia sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem bez konieczności angażowania właściciela.

Ilość prokurentów

W obowiązującym systemie prawnym prokurentem może być każda osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto przepisy nie ograniczają dopuszczalnej liczby prokurentów, a każdy z nich ma taki sam zakres umocowania. Istnieje możliwość udzielenia tzw. prokury łącznej. Wówczas prokurenci są obowiązani do współdziałania w zakresie wykonywanej prokury. Ponadto w przypadku wygaśnięcia prokury jednego z prokurentów łącznych, pozostali nie mogą wykonywać jej samodzielnie.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Forma prokury

Zgodnie z kodeksem prokura powinna być udzielna na piśmie, pod rygorem nieważności. Ponadto chęć udzielenia prokury powinna wynikać wprost z oświadczenie przedsiębiorcy. W przypadku ustanowienia prokurentów spółek kapitałowych konieczna jest zgoda wszystkich członków zarządu, natomiast w spółkach osobowych niezbędna jest zgoda odpowiednio wszystkich wspólników, którzy mają prawo do prowadzenia spraw spółki lub komplementariuszy.

Zobacz: W jakiej formie należy udzielić prokury?

Wygaśnięcie i odwołanie prokury

Zgodnie z art. 1097 wygaśnięcie prokury następuje zawsze w skutek wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, jego przekształcenia, otwarcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości. Ponadto ze  względu na niezbywalny i niedziedziczny charakter prokury śmierć prokurenta powoduje jej wygaśnięcie. Należy jednak nadmienić, iż śmierć lub utrata zdolności do czynności prawnych przedsiębiorcy nie powoduje wygaśnięcia prokury.

Odwołanie prokury może nastąpić poprzez złożenie oświadczenia woli przedsiębiorcy lub na skutek zdarzenie przewidzianego prawem. Oświadczenie to może zostać złożone w każdym czasie i w dowolnej formie. Ponadto odwołanie prokury może być spowodowane utratą zaufania przedsiębiorcy do prokurenta. Zgodnie z doktryną prokurent nie musi działać wbrew swojej woli, dlatego wygaśnięcia prokury może nastąpić poprzez zrzeczenie się jej przez samego prokurenta. Dodatkowo utrata lub ograniczenie zdolność do czynności prawnych prokurenta powoduje odwołanie prokury ex lege.

Zgodnie z kodeksem cywilnym udzielenie i wygaśnięcie prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do rejestru przedsiębiorców. Należy podkreślić, że umowa, która została zawarta przez odwołanego prokurenta jeszcze przed wykreśleniem go z KRS może być ważna i wiążąca dla stron.

Zobacz również: Czym jest prokura oddziałowa?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama