Kiedy wygasa prokura?

REKLAMA
REKLAMA
Prokura jest najszerszym ze wszystkich pełnomocnictwem, która obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W związku z tym prokura umożliwia sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem bez konieczności angażowania właściciela.
REKLAMA
Ilość prokurentów
W obowiązującym systemie prawnym prokurentem może być każda osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Ponadto przepisy nie ograniczają dopuszczalnej liczby prokurentów, a każdy z nich ma taki sam zakres umocowania. Istnieje możliwość udzielenia tzw. prokury łącznej. Wówczas prokurenci są obowiązani do współdziałania w zakresie wykonywanej prokury. Ponadto w przypadku wygaśnięcia prokury jednego z prokurentów łącznych, pozostali nie mogą wykonywać jej samodzielnie.
Forma prokury
Zgodnie z kodeksem prokura powinna być udzielna na piśmie, pod rygorem nieważności. Ponadto chęć udzielenia prokury powinna wynikać wprost z oświadczenie przedsiębiorcy. W przypadku ustanowienia prokurentów spółek kapitałowych konieczna jest zgoda wszystkich członków zarządu, natomiast w spółkach osobowych niezbędna jest zgoda odpowiednio wszystkich wspólników, którzy mają prawo do prowadzenia spraw spółki lub komplementariuszy.
Zobacz: W jakiej formie należy udzielić prokury?
Wygaśnięcie i odwołanie prokury
REKLAMA
Zgodnie z art. 1097 wygaśnięcie prokury następuje zawsze w skutek wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru, jego przekształcenia, otwarcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości. Ponadto ze względu na niezbywalny i niedziedziczny charakter prokury śmierć prokurenta powoduje jej wygaśnięcie. Należy jednak nadmienić, iż śmierć lub utrata zdolności do czynności prawnych przedsiębiorcy nie powoduje wygaśnięcia prokury.
Odwołanie prokury może nastąpić poprzez złożenie oświadczenia woli przedsiębiorcy lub na skutek zdarzenie przewidzianego prawem. Oświadczenie to może zostać złożone w każdym czasie i w dowolnej formie. Ponadto odwołanie prokury może być spowodowane utratą zaufania przedsiębiorcy do prokurenta. Zgodnie z doktryną prokurent nie musi działać wbrew swojej woli, dlatego wygaśnięcia prokury może nastąpić poprzez zrzeczenie się jej przez samego prokurenta. Dodatkowo utrata lub ograniczenie zdolność do czynności prawnych prokurenta powoduje odwołanie prokury ex lege.
Zgodnie z kodeksem cywilnym udzielenie i wygaśnięcie prokury przedsiębiorca powinien zgłosić do rejestru przedsiębiorców. Należy podkreślić, że umowa, która została zawarta przez odwołanego prokurenta jeszcze przed wykreśleniem go z KRS może być ważna i wiążąca dla stron.
Zobacz również: Czym jest prokura oddziałowa?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA