REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakiej formie należy udzielić prokury?

Monika Pązik

REKLAMA

Prokura jest rodzajem pełnomocnictwa, którego udziela przedsiębiorca na piśmie pod rygorem nieważności. Kto może zostać prokurentem? Jakie są konsekwencje za niezachowanie odpowiedniej formy?

Udzielenie prokury jest jednostronną czynnością przedsiębiorcy będącego mocodawcą, która upoważnia do działania w jego imieniu. Skutkiem udzielenia prokury jest dokonywanie określonych czynności w imieniu mocodawcy. Przede wszystkim należy rozróżnić pojęcia ustanowienia prokury oraz udzielenia prokury. Pierwsze z nich należy do czynności związanych z prowadzeniem działalności w formie spółki co oznacza jednocześnie powołanie prokurenta odpowiedzialnego za prowadzenie spraw spółki i dbanie o jej interesy. Natomiast udzielenie prokury w następstwie wiąże się z czynnościami z zakresu reprezentacji przedsiębiorcy. Udzielenie prokury związane z działaniami reprezentacyjnymi powinno zostać złożone zgodnie z obowiązującymi zasadami u danego przedsiębiorcy. Należy pamiętać, iż skutek prawny w postaci powstania prokury następuje dopiero z chwilą złożenia oświadczenia o udzieleniu prokury.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kto może zostać prokurentem

Przepisy kodeksu cywilnego wskazują na krąg podmiotów uprawnionych do bycia prokurentami. Po pierwsze prokurentem może być jedynie osoba fizyczna, zatem ustawodawca wyłączył możliwość powołania na prokurenta osobę prawną czy jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, a której ustawa przyznaje zdolność prawną. Jednakże przepisy szczególne przyzwalają niekiedy na ustanowienie funduszu jako prokurenta. Ponadto, warunkiem do bycia prokurentem jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Jednakże przepisy szczególne wprowadzają wyjątki, które wyłączają możliwość pełnienia funkcji prokurenta.

PRZYKŁAD

Prokurentem nie może być w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu osoba, która ze swej winy nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości, a która była do tego zobowiązana z mocy prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forma udzielenia prokury

Na podstawie art. 1099 § 1 k.c. oświadczenie o udzieleniu prokury wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. W przypadku niezachowania wskazanej formy, prokura jest nieważna. Istotne jest ponadto, że do zachowania ważności oświadczenia konieczne jest złożenie własnoręcznego podpisu mocodawcy na oświadczeniu o jej udzieleniu. Jednakże w tym przypadku ustawodawca dopuszcza możliwość złożenia podpisu w formie elektronicznej za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Do ważności udzielenia prokury nie stosuje się przepisów regulujących kwestię udzielania pełnomocnictw szczególnych. Wobec tego w przypadku prokury wystarczy jedynie zwykła forma pisemna.

Zobacz również: Wyłączenie odpowiedzialności wspólników spółki z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA