W jakiej formie należy udzielić prokury?
REKLAMA
Udzielenie prokury jest jednostronną czynnością przedsiębiorcy będącego mocodawcą, która upoważnia do działania w jego imieniu. Skutkiem udzielenia prokury jest dokonywanie określonych czynności w imieniu mocodawcy. Przede wszystkim należy rozróżnić pojęcia ustanowienia prokury oraz udzielenia prokury. Pierwsze z nich należy do czynności związanych z prowadzeniem działalności w formie spółki co oznacza jednocześnie powołanie prokurenta odpowiedzialnego za prowadzenie spraw spółki i dbanie o jej interesy. Natomiast udzielenie prokury w następstwie wiąże się z czynnościami z zakresu reprezentacji przedsiębiorcy. Udzielenie prokury związane z działaniami reprezentacyjnymi powinno zostać złożone zgodnie z obowiązującymi zasadami u danego przedsiębiorcy. Należy pamiętać, iż skutek prawny w postaci powstania prokury następuje dopiero z chwilą złożenia oświadczenia o udzieleniu prokury.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Kto może zostać prokurentem
Przepisy kodeksu cywilnego wskazują na krąg podmiotów uprawnionych do bycia prokurentami. Po pierwsze prokurentem może być jedynie osoba fizyczna, zatem ustawodawca wyłączył możliwość powołania na prokurenta osobę prawną czy jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, a której ustawa przyznaje zdolność prawną. Jednakże przepisy szczególne przyzwalają niekiedy na ustanowienie funduszu jako prokurenta. Ponadto, warunkiem do bycia prokurentem jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Jednakże przepisy szczególne wprowadzają wyjątki, które wyłączają możliwość pełnienia funkcji prokurenta.
PRZYKŁAD
Prokurentem nie może być w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu osoba, która ze swej winy nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości, a która była do tego zobowiązana z mocy prawa.
Forma udzielenia prokury
Na podstawie art. 1099 § 1 k.c. oświadczenie o udzieleniu prokury wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. W przypadku niezachowania wskazanej formy, prokura jest nieważna. Istotne jest ponadto, że do zachowania ważności oświadczenia konieczne jest złożenie własnoręcznego podpisu mocodawcy na oświadczeniu o jej udzieleniu. Jednakże w tym przypadku ustawodawca dopuszcza możliwość złożenia podpisu w formie elektronicznej za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Do ważności udzielenia prokury nie stosuje się przepisów regulujących kwestię udzielania pełnomocnictw szczególnych. Wobec tego w przypadku prokury wystarczy jedynie zwykła forma pisemna.
Zobacz również: Wyłączenie odpowiedzialności wspólników spółki z o.o.
REKLAMA
REKLAMA