REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakiej formie należy udzielić prokury?

Monika Pązik

REKLAMA

Prokura jest rodzajem pełnomocnictwa, którego udziela przedsiębiorca na piśmie pod rygorem nieważności. Kto może zostać prokurentem? Jakie są konsekwencje za niezachowanie odpowiedniej formy?

Udzielenie prokury jest jednostronną czynnością przedsiębiorcy będącego mocodawcą, która upoważnia do działania w jego imieniu. Skutkiem udzielenia prokury jest dokonywanie określonych czynności w imieniu mocodawcy. Przede wszystkim należy rozróżnić pojęcia ustanowienia prokury oraz udzielenia prokury. Pierwsze z nich należy do czynności związanych z prowadzeniem działalności w formie spółki co oznacza jednocześnie powołanie prokurenta odpowiedzialnego za prowadzenie spraw spółki i dbanie o jej interesy. Natomiast udzielenie prokury w następstwie wiąże się z czynnościami z zakresu reprezentacji przedsiębiorcy. Udzielenie prokury związane z działaniami reprezentacyjnymi powinno zostać złożone zgodnie z obowiązującymi zasadami u danego przedsiębiorcy. Należy pamiętać, iż skutek prawny w postaci powstania prokury następuje dopiero z chwilą złożenia oświadczenia o udzieleniu prokury.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kto może zostać prokurentem

Przepisy kodeksu cywilnego wskazują na krąg podmiotów uprawnionych do bycia prokurentami. Po pierwsze prokurentem może być jedynie osoba fizyczna, zatem ustawodawca wyłączył możliwość powołania na prokurenta osobę prawną czy jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, a której ustawa przyznaje zdolność prawną. Jednakże przepisy szczególne przyzwalają niekiedy na ustanowienie funduszu jako prokurenta. Ponadto, warunkiem do bycia prokurentem jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Jednakże przepisy szczególne wprowadzają wyjątki, które wyłączają możliwość pełnienia funkcji prokurenta.

PRZYKŁAD

Prokurentem nie może być w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu osoba, która ze swej winy nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości, a która była do tego zobowiązana z mocy prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forma udzielenia prokury

Na podstawie art. 1099 § 1 k.c. oświadczenie o udzieleniu prokury wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. W przypadku niezachowania wskazanej formy, prokura jest nieważna. Istotne jest ponadto, że do zachowania ważności oświadczenia konieczne jest złożenie własnoręcznego podpisu mocodawcy na oświadczeniu o jej udzieleniu. Jednakże w tym przypadku ustawodawca dopuszcza możliwość złożenia podpisu w formie elektronicznej za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Do ważności udzielenia prokury nie stosuje się przepisów regulujących kwestię udzielania pełnomocnictw szczególnych. Wobec tego w przypadku prokury wystarczy jedynie zwykła forma pisemna.

Zobacz również: Wyłączenie odpowiedzialności wspólników spółki z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA