REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zalety i wady spółki z o.o.

Katarzyna Stabińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najbardziej atrakcyjnych  form prowadzenia działalności gospodarczej.  Wobec tego jakie aspekty należy brać pod uwagę przy wyborze tej formy?

Atrakcyjność spółki z o.o. wynika m.in. z w miarę niskich nakładów związanych z założeniem działalności w tej formie. Do rozpoczęcia działalności w zasadzie wystarczające jest 5000 zł wpłacanych na kapitał zakładowy (z pieniędzy tych oczywiście spółka może korzystać w celu pokrywania wydatków), pokrycie kosztów notarialnych (przy minimalnym kapitale koszty te nie powinny przekroczyć 200 zł), wpis do KRS (który wraz z opłatą z ogłoszenie w MSiG wynosi 600 zł) oraz opłata składana wraz z wnioskiem VAT R.

REKLAMA

REKLAMA


Jeśli porównamy to ze spółką akcyjną, która wymaga na wstępie wpłacania 100.000 zł kapitału zakładowego (co wiąże się też z wyższą taksą notarialną) różnica jest znaczna. Niższe niż w spółce akcyjnej są też koszty korporacyjne prowadzenia spółki (wynika to z faktu, iż zasadniczo zgromadzenia wspólników nie muszą być protokołowane przez notariusza).


Na uwadze można mieć również, iż planowana nowelizacja kodeksu spółek handlowych przewiduje w ogóle zniesienie wymogu opłacania minimalnego kapitału zakładowego w spółce z o.o.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Spółki kapitałowe


Korzyści założenia spółki z o.o.


Popularność spółki z o.o. związana jest również z możliwością dokonywania jej rejestracji online. Formularz dostępny na stronie internetowej jest pomyślany tak, aby jego wypełnienie było możliwe przez przedsiębiorcę bez konieczności korzystania z profesjonalnego doradztwa prawnego. Taki sposób rejestracji firmy jest szczególnie ciekawy dla młodych przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Wiąże się on jednak z pewnymi ograniczeniami, gdyż pozwala jedynie na wprowadzenie najprostszych zasad funkcjonowania spółki, a kapitał zakładowy pokryty może być tylko  gotówką. Ceną za szybkość i obniżenie kosztów jest ograniczenie elastyczności i efektywnego wykorzystania rozwiązań, jakie daje spółka z o.o.


Z pewnością prowadzenie spółki z o.o. jest bardziej sformalizowane niż prowadzenie spółek osobowych. Przede wszystkim następuje wyraźne rozdzielenie kompetencji zarządczych od właścicielskich między zarząd i zgromadzenie wspólników, a często również uprawnień nadzorczych i przeniesienie ich na radę nadzorczą.


Sprawne i bezkonfliktowe funkcjonowanie spółki wymaga umiejętnego łączenie praw i obowiązków, a także interesów poszczególnych organów, oraz skrupulatnego przestrzegania zasad związanych z ich bieżącym funkcjonowaniem. Brak znajomości reguł regulujących organizację organów spółki jest częstym źródłem problemów i konfliktów w spółce.


Zobacz również:
Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego?

 


 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA