REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego?

REKLAMA

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących spółek z o.o. Zmiany mają objąć m.in. kapitał zakładowy, który miałby stać się fakultatywny. Czy możliwa jest spółka z o.o. bez kapitału zakładowego?

Fakultatywny kapitał zakładowy w spółce z o.o.


Od dłuższego czasu toczy się dyskusja nad zmianami w kodeksie spółek handlowych, zaproponowanymi przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego działającą przy ministrze sprawiedliwości. Projekt zakłada, że kapitał zakładowy w spółce z o.o. będzie instytucją w pełni fakultatywną i uzależnioną od woli wspólników. Stąd też, obok tradycyjnej konstrukcji spółki z o.o., proponuje się wariant spółki z o.o. bez kapitału zakładowego, za to z kapitałem udziałowym, w którym udziały wspólników nie będą stanowić ułamka kapitału zakładowego i nie będą posiadały określonej wartości nominalnej (tzw. udziały beznominałowe). Proponowany jest też tzw. wariant mieszany, w którym będą zarówno udziały o wartości nominalnej jak i udziały beznominałowe.

REKLAMA


Porozmawiaj o tym na FORUM: Spółki kapitałowe


Ryzyko relacji biznesowych ze spółkami z o.o.


- Nowe przepisy nie zmieniają ryzyka nawiązywania relacji biznesowych ze spółkami z o.o. Zresztą obowiązujące regulacje dotyczące kapitału zakładowego nie odgrywają większego znaczenia w zakresie zabezpieczenia kontrahentów. W istocie kapitał zakładowy nie pełni funkcji gwarancyjnej, a już na pewno nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji finansowej spółki. Stąd też proponowane zmiany z jednej strony nie wpłyną negatywnie na prowadzoną przez firmy działalność gospodarczą, z drugiej zaś zwiększą autonomię woli wspólników spółki z o.o. Rozważenia wymaga natomiast wprowadzenie tzw. modelu mieszanego, w którym będą dwa rodzaje kapitałów - zakładowy i udziałowy oraz dwa rodzaje udziałów - nominałowe i beznominałowe. Taki konglomerat przepisów w praktyce może powodować znaczne wątpliwości w odniesieniu do ich prawidłowej interpretacji, a co za tym idzie, trudności w funkcjonowaniu takich spółek - mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.


Zobacz: Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. - gdzie przeprowadzać?


Większa ochrona wierzycieli spółki z o.o.

REKLAMA


Oprócz tego, proponowane są rozwiązania, które mają na celu zwiększenie poziomu ochrony wierzycieli (kontrahentów) spółki z o.o. Po pierwsze, zarząd obowiązany będzie do periodycznego badania sytuacji finansowej spółki, jej płynności i wypłacalności. Po drugie, na wzór spółki akcyjnej wprowadza się obowiązek tworzenia przez spółkę z o.o. kapitału zapasowego zasilanego z jej zysków, o docelowej minimalnej wysokości 50.000 zł. Ponadto, proponuje się wprowadzenie tzw. testu wypłacalności, który będzie polegał na tym, że w przypadku jakichkolwiek wypłat na rzecz wspólników, zarząd spółki z o.o. obowiązany będzie podjąć tzw. uchwałę „o wypłacalności", która stanowić będzie warunek legalności takich wypłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Pozytywnie należy też ocenić fakt, że zmiany w zakresie struktury majątkowej spółki z o.o. oparte są na zasadzie dobrowolności, w tym sensie, że zarówno obecnie funkcjonujące, jak również nowo tworzone spółki, będą mogły funkcjonować na dotychczasowych zasadach, chyba, że wspólnicy zdecydują inaczej. To ważne, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu, zmiany nie będą się wiązały z dodatkowymi kosztami po stronie już funkcjonujących spółek z o.o. Pozostałe zmiany, choć nakładają nowe obowiązki na zarządy spółek z o.o., to jednocześnie powinny się przyczynić do zwiększenia ochrony wierzycieli takiej spółki. Instrumenty te, jak chociażby test wypłacalności, rzecz jasna, nie spowodują ani tego, że w ogóle nie będzie dochodziło do upadłości spółek z o.o., ani też nie doprowadzą do stuprocentowej ochrony jej kontrahentów - jest to zwyczajnie niemożliwe. Powinny jednak zapewnić większy stopień ochrony, w porównaniu z obecnie obwiązującymi przepisami.

 
Zobacz: Przechowywanie dokumentacji spółki z o.o. po zakończeniu likwidacji

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA