REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdanie finansowe spółki - wymogi formalne

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Roczne sprawozdania finansowe spółek, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym i zakończył się 31 grudnia 2012 r., powinny być zatwierdzone w terminie do 30 czerwca 2013 r. Jakie są wymogi formalne sprawozdań finansowych?

Sprawozdanie finansowe - język i waluta


Roczne sprawozdania finansowe, jak również sprawozdania z działalności jednostki powinny być sporządzone w języku polskim. To samo odnosi się do waluty. Sprawozdania finansowe dokonuje się w walucie polskiej, czyli w złotych.

REKLAMA


Data sporządzenia sprawozdania finansowego

 
Datą sporządzenia sprawozdania finansowego jest dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, który wynika z art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości oraz na inny dzień bilansowy. Dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych może być m.in. dzień kończący rok obrotowy, dzień zakończenia działalności jednostki, dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.


Elementy składowe sprawozdania finansowego


Obowiązkowymi elementami sprawozdania finansowego jednostek, które nie podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta są:


- bilans

- rachunek zysków i strat

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- informacje dodatkowe, które obejmują wprowadzenie do sprawozdania finansowego, jak również dodatkowe informacje i objaśnienia.


Jednostki, które podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta w sprawozdaniu finansowym muszą zawrzeć takie elementy jak:


- bilans

- rachunek zysków i strat

- zestawienie zmian w kapitale, funduszu własnym

- rachunek przepływów pieniężnych

- informacje dodatkowe, które obejmują wprowadzenie do sprawozdania finansowego, jak również dodatkowe informacje i objaśnienia.


Zobacz: Kiedy jest konieczne i jak powinno przebiegać badanie sprawozdania finansowego

 


Szczegółowość informacji wykazanych w sprawozdaniu finansowym


Sprawozdanie finansowe powinno być sporządzane według wzorów zawartych w załącznikach do ustawy o rachunkowości. Szczegółowość informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym może być wykazane z większą szczegółowością niż wymagana przez załączniki. Jest możliwe, jeżeli wynika to z potrzeb lub specyfiki jednostki. Nigdy jednak nie może być tak, że informacje w sprawozdaniu finansowym są mniej szczegółowe niż wymagają tego załączniki do ustawy o rachunkowości.


Bilans w sprawozdaniu finansowym


W bilansie wykazuje się jaki jest stan aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy. W przypadku, gdy bilans jest sporządzany na inny dzień niż wskazany dzień, w bilansie należy wskazać stan aktywów i pasywów na ten dzień oraz na dzień kończący rok obrotowy bezpośrednio poprzedzający ten dzień bilansowy.


Zobacz: Firmy popełniają błędy przy sporządzaniu bilansu

 


Rachunek zysków i strat


W rachunku zysków i strat należy wykazać oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Gdy rachunek zysków i strat jest sporządzany na inny okres wykazuje się oddzielnie przychody, koszty, zyski i straty oraz obciążenie wyniku finansowego za bieżący okres sprawozdawczy oraz za analogiczny okres sprawozdawczy poprzedniego roku obrotowego.


Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym


Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym musi obejmować informacje o zmianach poszczególnych składników kapitału (funduszu) za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Gdy zestawienie sporządza się za inny okres sprawozdawczy należy wykazać zmiany poszczególnych pozycji kapitału (funduszu) własnego za bieżący okres sprawozdawczy i poprzedni rok obrotowy.


Rachunek przepływów pieniężnych


W rachunku przepływów pieniężnych należy wykazać wszystkie wpływy i wydatki z działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej za bieżący i poprzedni rok obrotowy. Rachunek przepływów pieniężnych sporządza się metodą bezpośrednią albo pośrednią, zależnie od wyboru dokonanego przez kierownika jednostki.


Informacje dodatkowe w sprawozdaniu finansowym


Informacje dodatkowe zawierane w sprawozdaniu finansowym powinny zawierać istotne informacje i objaśnienia niezbędne do tego, aby sprawozdanie finansowe przestawiało rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. Dodatkowe informacje to m.in. proponowany podział zysków lub pokrycia straty, podstawowe informacje dotyczące pracowników i organów jednostki czy inne informacje istotne dla zrozumienia sprawozdania finansowego.

 
Zobacz: Zakładanie spółki z o.o. przez Internet

 


Sprawozdanie z działalności jednostki


W przypadku spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, towarzystw reasekuracji wzajemnej, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych - kierownik jednostki sporządza wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym również sprawozdanie z działalności jednostki. Sprawozdanie z działalności jednostki obejmuje istotne informacje o stanie majątkowym i sytuacji finansowej, w tym ocenę uzyskiwanych efektów oraz wskazanie czynników ryzyka i opis zagrożeń.


Podpisanie sprawozdania finansowego

 
Sprawozdanie finansowe musi być podpisane. Podpisuje je - podając datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownik jednostki. Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie finansowe powinni podpisać wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego. Sprawozdania finansowego nie może podpisać osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych.


Zobacz: Zmiana procentowego udziału wspólników w spółce cywilnej


Kierownik jednostki


W zależności od formy prawnej jednostki inna osoba będzie kierownikiem jednostki.


W spółkach handlowych będzie to członek zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członkowie tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę.


Przy spółkach jawnej i cywilnej kierownikiem jednostki będą wspólnicy prowadzący sprawy spółki.


W spółce partnerskiej będzie to wspólnik prowadzący sprawy spółki albo zarząd spółki partnerskiej.


W spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej - kierownikiem jednostki będą komplementariusze prowadzący sprawy spółki.


Gdy jednostka pozostaje w likwidacji jej kierownikiem będzie likwidator, a także syndyk lub zarządca ustanowiony w postępowaniu upadłościowym.


Zatwierdzenie sprawozdania finansowego


Sprawozdanie finansowe musi zostać zatwierdzone. Roczne sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Obowiązek ten nie dotyczy jednak jednostek, w stosunku do których ogłoszona została upadłość.

 
Zobacz: Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego

 


Podział wygenerowanego zysku


Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek niezobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający.


Podział lub pokrycie wyniku finansowego netto jednostek zobowiązanych do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonym wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami.


Co należy podkreślić podział lub pokrycie wyniku finansowego netto, dokonane bez spełnienia tego warunku, są nieważne z mocy prawa.


Zobacz: Kiedy jest konieczne i jak powinno przebiegać badanie sprawozdania finansowego

 


Organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe


W zależności od formy prawnej jednostki inny jest organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe.


Organem zatwierdzającym będzie:


- w spółce cywilnej - właściciele,

- w spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej - właściciele,

- w spółce komandytowo-akcyjnej - walne zgromadzenie,

- w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - zwyczajne zgromadzenie wspólników,

- w spółce akcyjnej - zwyczajne walne zgromadzenie,

- w przedsiębiorstwie państwowym - rada pracownicza,

- w spółdzielni - walne zgromadzenie.

 
Zobacz: Łączenie spółek a sytuacja pracowników

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA