reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Biegły rewident powinien uczestniczyć w inwentaryzacji

Biegły rewident powinien uczestniczyć w inwentaryzacji

Umowa z biegłym rewidentem musi być zawarta w terminie, który umożliwia udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych firmy.


Dla spółek rozpoczął się okres przeprowadzania inwentaryzacji. Warto więc pamiętać, że zgodnie z art. 66 ust. 5 ustawą z 29 września o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) kierownik jednostki powinien zawrzeć umowę o badanie sprawozdania finansowego w terminie, który umożliwia audytorowi udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych.

Piotr Woźniak, dyrektor Departamentu Audytu Europejskiego Centrum Audytu w Poznaniu twierdzi, że normy wykonywania zawodu biegłego rewidenta oraz wytyczne zawarte w Międzynarodowych Standardach Rewizji Finansowej precyzują, że biegły rewident powinien wziąć udział w spisie z natury w charakterze obserwatora. Przede wszystkim w przypadku, gdy zapasy stanowią znaczący składnik aktywów wykazanych w badanym sprawozdaniu finansowym.

- Krajowe oraz międzynarodowe normy dopuszczają w uzasadnionych przypadkach zastąpienie udziału biegłego rewidenta w spisie innymi czynnościami. Przykładowo powtórną, wyrywkową inwentaryzację w obecności biegłego w niedługim czasie po właściwym spisie z natury - wyjaśnia nasz rozmówca.

W przypadku gdy biegły nie wziął udziału w spisie i nie było możliwe zastosowanie alternatywnych procedur potwierdzających istnienie, kompletność i przydatność zapasów, zachodzi ograniczenie zakresu badania.

Ekspert wyjaśnia, że ograniczenie zakresu badania może uniemożliwić biegłemu zastosowanie procedur badania uznanych przez niego za nieodzowne. Jeżeli dotyczą one tylko poszczególnych pozycji i nie wpływają ujemnie na wiarygodność sprawozdania finansowego, skutkuje tym, że o sprawozdaniu wyrażana jest opinia z zastrzeżeniami.

- Jeżeli skutki ograniczenia badania lub inne przyczyny powodują niemożność wyrażenia miarodajnej opinii o sprawozdaniu finansowym rozpatrywanym jako całość, biegły rewident odmawia wyrażenia opinii - twierdzi ekspert.

Przypomnijmy, że taka sytuacja powoduje, że badana spółka nie może podjąć decyzji o podziale wyniku finansowego, np. wypłaty udziałów z zysku.

Ważne!

Jednostki prowadzące pełną rachunkowość przeprowadzają na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzację

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama