Zakładanie spółki z o.o. przez Internet
REKLAMA
REKLAMA
Już od ponad roku istnieje możliwość rejestracji spółki z o.o. przez Internet. Możliwość ta jest stworzona na mocy Kodeksu spółek handlowych.
REKLAMA
Jak zarejestrować spółkę przez Internet?
Najważniejszym krokiem przy zakładaniu spółki przez Internet jest wypełnienie formularza umowy. Znajduje się on w systemie teleinformatycznym dostępnym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wypełniony formularz umowy musi być opatrzony podpisem elektronicznym.
Wypełnienie formularza umowy spółki musi poprzedzić założenie konta w systemie teleinformacyjnym. Przy zakładaniu konta niezbędne jest podanie takich danych jak imię, nazwisko, numer PESEL - o ile osoba taki posiada lub identyfikator dokumenty tożsamości, nazwy tego dokumentu, organu, który go wydał ze wskazaniem siedziby i państwa.
Zobacz: Śmierć wspólnika spółki z o.o.
Co więcej, aby konto było udostępnione osobie musi zostać uwierzytelnione. Do uwierzytelnienia dochodzi za pomocą podpisu elektronicznego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego na podstawie kwalifikowanego certyfikatu.
REKLAMA
Przy sporządzaniu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stosuje się formularz teleinformatyczny. Ważnym zastrzeżeniem dotyczącym formularza jest brak możliwości jakiejkolwiek modyfikacji jego treści. Jeżeli chcemy zawrzeć umowę spółki z o.o. z innymi zapisami niż zawarte w formularzu musimy założyć spółkę w sposób tradycyjny.
Po wypełnieniu formularza uprawnieni użytkownicy podpisują za pomocą podpisu elektronicznego. Umowa spółki z o.o. zawierana w ten sposób jest zawarta po wprowadzeniu do systemu wszystkich niezbędnych danych oraz podpisania ich podpisem elektronicznym.
Zobacz: Jak przebiega przekształcanie spółki osobowej?
Czy można zmienić wzorzec po rejestracji?
Wspólnicy mogą dokonywać zmiany umowy spółki, nawet takich, które nie są uwzględnione w wypełnianym przez Internet wzorcu. Zmiana ta musi jednak nastąpić w formie aktu notarialnego.
Co po podpisaniu umowy?
REKLAMA
Gdy umowa spółki z o.o. zostanie już zawarta upoważnieni użytkownicy muszą wypełnić listy wspólników, złożyć oświadczenia członków zarządu o wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego oraz wniosku o rejestrację spółki. Kapitał zakładowy należy wnieść w przeciągu 7 dni od dnia wpisania spółki do rejestru.
Zawierając umowę spółki z o.o. w sposób tradycyjny wymagana jest forma aktu notarialnego. Przy zakładaniu spółki za pomocą wzorca umowy nie jest potrzebny akt notarialny. Sąd rejestrowy rozpoznaje wniosek o wpis spółki z o.o. w terminie jednego dnia od jego wpływu. W przypadku gdy wniosek należy uzupełnić, sąd wezwie do uzupełnienie i rozpatrzy wniosek w terminie 7 dni od usunięcia wskazanej przez sąd przeszkody.
W trakcie siedmiu dni po zarejestrowaniu spółki przez Internet zarząd spółki musi złożyć w sądzie rejestrowym wzory podpisów członków zarządu, które będą złożone przez sędzią lub uwierzytelnione notarialnie. Do sądu należy również złożyć oświadczenia wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, jeżeli oświadczenie takie nie zostało dołączone do zgłoszenia spółki.
REKLAMA
REKLAMA