REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego

Paweł Muż
Teresa Fołta
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. Bez zatwierdzenia podział zysku jest nieważny.

Z punktu widzenia zatwierdzenia sprawozdania finansowego bardzo istotną kwestią jest to, kto pełni funkcję organu zatwierdzającego. Wynika to z przepisów ustawy o rachunkowości i Kodeksu spółek handlowych. Przez organ zatwierdzający należy rozumieć organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego jednostki.

REKLAMA

UWAGA

Obowiązku zatwierdzenia sprawozdania finansowego nie można przenieść na inny organ, np. na kierownika jednostki (zarząd) czy organ nadzorujący (radę nadzorczą).

Tabela. Organy zatwierdzające

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku spółek cywilnych, osobowych i kapitałowych, znajdujących się w toku likwidacji, organami zatwierdzającymi ich roczne sprawozdanie finansowe są wymienione wyżej organy zatwierdzające.

Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej powinno mieć postać pisemnej uchwały odpowiedniego organu zatwierdzającego. W przypadku spółek osób fizycznych wskazane byłoby, aby taka uchwała miała postać pisemną lub co najmniej na wzorach rocznego sprawozdania finansowego została zamieszczona adnotacja „zatwierdzam” z datą i podpisami właścicieli.

UWAGA

Roczne sprawozdania finansowe spółek, w stosunku do których ogłoszona została upadłość, nie podlegają zatwierdzeniu (art. 53 ust. 2b ustawy o rachunkowości).

W treści uchwały należy podać elementy składowe zatwierdzanego sprawozdania finansowego. Taka uchwała, w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, może mieć brzmienie przedstawione we wzorze:

Wzór. Uchwała zatwierdzająca sprawozdanie finansowe

Jeżeli spółka nie ma obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym ani rachunku przepływów pieniężnych, to oczywiście w treści uchwały tych elementów nie zamieszcza.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający jest warunkiem dokonania podziału lub pokrycia wyniku finansowego netto spółki, ponieważ podział dokonany bez spełnienia tego warunku jest nieważny z mocy prawa. Nie dotyczy to jednak spółek osobowych. W ich przypadku podział zysku może nastąpić przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego a zapisy w księgach rachunkowych

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego skutkuje przeksięgowaniem wyniku finansowego ustalonego na dzień bilansowy na koncie 860. Pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego saldo konta 860 „Wynik finansowy”, stanowiące wynik finansowy netto za rok ubiegły, podlega przeniesieniu na konto 821 „Rozliczenie wyniku finansowego za lata poprzednie”.

Jeśli jednostka osiągnęła zysk (tj. gdy konto 860 wykazuje saldo kredytowe):

Wn „Wynik finansowy”,

Ma „Rozliczenie wyniku finansowego za lata poprzednie”.

Jeśli jednostka poniosła stratę (tj. gdy konto 860 wykazuje saldo debetowe):

Wn „Rozliczenie wyniku finansowego za lata poprzednie”,

Ma „Wynik finansowy”.

Do czasu podjęcia przez uprawniony organ jednostki decyzji o podziale wyniku finansowego (osiągniętego zysku lub poniesionej straty) pozostaje on na koncie 821 „Rozliczenie wyniku finansowego za lata poprzednie”.

REKLAMA

Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego oznacza również ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych danego roku obrotowego. Wynika to z faktu, że chociaż jednostki mają obowiązek zamknąć księgi rachunkowe w terminie trzech miesięcy od dnia bilansowego (31 marca 2010 r.), jednak (zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy o rachunkowości) do dnia zatwierdzenia sprawozdania możliwe są jeszcze zapisy w księgach rachunkowych roku, którego sprawozdanie finansowe dotyczy. Po tym terminie (tj. po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego) powinno nastąpić ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych jednostek kontynuujących działalność. Musi to nastąpić najpóźniej w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy. Zatem wszelkie zmiany po tym terminie w sprawozdaniu finansowym za zatwierdzony rok obrotowy są niedozwolone. Jeżeli jednostka po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego otrzyma informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na już zatwierdzone sprawozdanie finansowe, to ich skutki musi ująć w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała (art. 54 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

W przypadku gdy z jakichkolwiek powodów organ zatwierdzający odmówił zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, księgi rachunkowe należy otwierać na podstawie niezatwierdzonego bilansu.

• art. 3 ust. 1 pkt 6-7, art. 12, art. 45 ust. 2-3, art. 52 ust. 2-3, art. 53, art. 54, art. 68 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 47, poz. 278

• art. 146, 228 i 393 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 104, poz. 860

Teresa Fołta

biegły rewident

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA