REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. - gdzie przeprowadzać?

Marta Radosz - Rostocka
Kancelaria Ślązak
Zapiór i Wspólnicy

REKLAMA

Zgromadzenia wspólników powinny odbywać się w siedzibie spółki. Siedzibą spółki, zgodnie z art. 41 kodeksu cywilnego jest miejscowość gdzie siedzibę ma jej organ zarządzający. Co więcej osoba prawna może mieć tylko jedną siedzibę. Warto zauważyć, że nie chodzi tutaj o lokal/ budynek, w którym prowadzi sprawy spółki zarząd, lecz o miejscowość. Gdzie przeprowadzać zgromadzenia wspólników spółki z o.o.?

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o.


W treści zaproszenia wspólników na zgromadzenia należy wskazać konkretny adres pod którym odbędzie się zgromadzenie. Nie jest wystarczającym wskazanie tylko miejscowości.   Kodeks Spółek Handlowych wskazuje, iż na zaproszeniu ma być wskazane miejsce zgromadzenia, co oznacza, iż jeśli spółka ma statutową siedzibę w Katowicach to zgromadzenie może odbyć się zarówno w miejscu, w którym  urzęduje zarząd i prowadzona jest działalność przez tą spółkę,  jak również w wynajętej w tym celu np. restauracji na terenie Katowic,  czy też,  jeśli zachodzi taka konieczność w biurze notariusza. Wszystkie te miejsca ma łączyć jedno - ta sama miejscowość wskazana jako siedziba spółki.

REKLAMA


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Ustawodawca dopuścił jednak możliwość określenia innego miejsca przeprowadzenia zgromadzenia wspólników pod warunkiem, iż miejsce to zostało wyraźnie wskazane w umowie spółki. Przy czym wystarczające jest oczywiście, gdy umowa spółki wskazuje miejscowość, a nie konkretny adres. Wspólnicy mogą umownie określić kilka miejscowości, w których możliwe jest przeprowadzenie zgromadzenia. Zapewnia to większą elastyczność i swobodę wspólnikom. Ustawodawca ograniczył jednak możliwość wyboru miejscowości do terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Nie jest będzie zatem prawidłowe zgromadzenie, które odbyło się za granicą, nawet jeśli był na nim reprezentowany cały kapitał zakładowy. A zatem spółka z o.o., której siedziba mieści się np. w Bytomiu może w umowie spółki wskazać, iż zgromadzenia wspólników będą się odbywać także w Gdańsku, Krakowie i Białymstoku. W takim wypadku wybór miejsca przeprowadzenia zgromadzenia będzie należał do osoby zwołującej zgromadzenie (najczęściej do zarządu).


Zobacz: Procedura założenia spółki komandytowej

REKLAMA


Ponadto zgromadzenie wspólników może się odbyć również w innym miejscu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nawet jeśli nie zostało ono wyraźnie wymienione w umowie spółki, pod warunkiem, że wszyscy wspólnicy wyrażą na to zgodę na piśmie. Zgoda taka powinna być uzyskana przed rozpoczęciem zgromadzenia wspólników. Wymagana jest jednomyślność i przedstawienie swojej decyzji na piśmie. Brak zgody któregokolwiek wspólnika na odbycie Zgromadzenia w innym miejscu niż siedziba spółki lub miejsce wskazane w umowie może stanowić podstawę do zaskarżenia uchwał ze względu na naruszenie umowy spółki lub też ustawy albo  stanowić podstawę do wytoczenia powództwa o stwierdzenie ich nieważności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reasumując, ustawodawca nałożył jeden, bezwzględny obowiązek dotyczący miejsca odbycia Zgromadzenia Wspólników - ma się ono odbyć na terenie miejscowości położonej w Rzeczpospolitej Polskiej. W pozostałym zakresie dał wspólnikom możliwość dokonania wyboru i dostosowania miejsca przeprowadzenia Zgromadzenia do aktualnych potrzeb w tym zakresie. Miejsce odbycia zgromadzenia może, przy zgodzie wszystkich wspólników, być za każdym razem inne.


Zobacz: Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  REKLAMA