REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. - gdzie przeprowadzać?

Marta Radosz - Rostocka
Kancelaria Ślązak
Zapiór i Wspólnicy

REKLAMA

Zgromadzenia wspólników powinny odbywać się w siedzibie spółki. Siedzibą spółki, zgodnie z art. 41 kodeksu cywilnego jest miejscowość gdzie siedzibę ma jej organ zarządzający. Co więcej osoba prawna może mieć tylko jedną siedzibę. Warto zauważyć, że nie chodzi tutaj o lokal/ budynek, w którym prowadzi sprawy spółki zarząd, lecz o miejscowość. Gdzie przeprowadzać zgromadzenia wspólników spółki z o.o.?

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o.


W treści zaproszenia wspólników na zgromadzenia należy wskazać konkretny adres pod którym odbędzie się zgromadzenie. Nie jest wystarczającym wskazanie tylko miejscowości.   Kodeks Spółek Handlowych wskazuje, iż na zaproszeniu ma być wskazane miejsce zgromadzenia, co oznacza, iż jeśli spółka ma statutową siedzibę w Katowicach to zgromadzenie może odbyć się zarówno w miejscu, w którym  urzęduje zarząd i prowadzona jest działalność przez tą spółkę,  jak również w wynajętej w tym celu np. restauracji na terenie Katowic,  czy też,  jeśli zachodzi taka konieczność w biurze notariusza. Wszystkie te miejsca ma łączyć jedno - ta sama miejscowość wskazana jako siedziba spółki.

REKLAMA


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Ustawodawca dopuścił jednak możliwość określenia innego miejsca przeprowadzenia zgromadzenia wspólników pod warunkiem, iż miejsce to zostało wyraźnie wskazane w umowie spółki. Przy czym wystarczające jest oczywiście, gdy umowa spółki wskazuje miejscowość, a nie konkretny adres. Wspólnicy mogą umownie określić kilka miejscowości, w których możliwe jest przeprowadzenie zgromadzenia. Zapewnia to większą elastyczność i swobodę wspólnikom. Ustawodawca ograniczył jednak możliwość wyboru miejscowości do terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Nie jest będzie zatem prawidłowe zgromadzenie, które odbyło się za granicą, nawet jeśli był na nim reprezentowany cały kapitał zakładowy. A zatem spółka z o.o., której siedziba mieści się np. w Bytomiu może w umowie spółki wskazać, iż zgromadzenia wspólników będą się odbywać także w Gdańsku, Krakowie i Białymstoku. W takim wypadku wybór miejsca przeprowadzenia zgromadzenia będzie należał do osoby zwołującej zgromadzenie (najczęściej do zarządu).


Zobacz: Procedura założenia spółki komandytowej

REKLAMA


Ponadto zgromadzenie wspólników może się odbyć również w innym miejscu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nawet jeśli nie zostało ono wyraźnie wymienione w umowie spółki, pod warunkiem, że wszyscy wspólnicy wyrażą na to zgodę na piśmie. Zgoda taka powinna być uzyskana przed rozpoczęciem zgromadzenia wspólników. Wymagana jest jednomyślność i przedstawienie swojej decyzji na piśmie. Brak zgody któregokolwiek wspólnika na odbycie Zgromadzenia w innym miejscu niż siedziba spółki lub miejsce wskazane w umowie może stanowić podstawę do zaskarżenia uchwał ze względu na naruszenie umowy spółki lub też ustawy albo  stanowić podstawę do wytoczenia powództwa o stwierdzenie ich nieważności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reasumując, ustawodawca nałożył jeden, bezwzględny obowiązek dotyczący miejsca odbycia Zgromadzenia Wspólników - ma się ono odbyć na terenie miejscowości położonej w Rzeczpospolitej Polskiej. W pozostałym zakresie dał wspólnikom możliwość dokonania wyboru i dostosowania miejsca przeprowadzenia Zgromadzenia do aktualnych potrzeb w tym zakresie. Miejsce odbycia zgromadzenia może, przy zgodzie wszystkich wspólników, być za każdym razem inne.


Zobacz: Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA