Procedura założenia spółki komandytowej
REKLAMA
Spółka komandytowa jest spółką osobową prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą. Firma spółki komandytowej pomaga w identyfikacji danego przedsiębiorstwa, które podlega zasadom prawa firmowego. Oznacza to przestrzeganie zasad prawdziwości, jedności, wyłączności, ciągłości, jawności i pełności. Wspólnikami w spółce są komplementariusz i komandytariusz. W nazwie firmy mogą być zamieszczone wszystkie nazwiska komplementariuszy lub jedno z nich.
REKLAMA
Warunki założenia spółki
Spółka komandytowa może zostać założona na dwa sposoby - poprzez zawiązanie i przekształcenie. Zawiązanie następuje przez zawarcie umowy będącej podstawą całego działania spółki. Natomiast powstanie spółki komandytowej przez przekształcenie oznacza nic innego jak przekształcenie spółki osobowej w kapitałową oraz spółki jawnej w komandytową. Umowa spółki komandytowej powinna obligatoryjnie zawierać:
- firmę i siedzibę spółki,
- przedmiot działalności spółki,
- czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
- oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika oraz wartość tych wkładów,
- oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (sumę komandytową).
Umowa spółki komandytowej powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ określa najistotniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem spółki. Firma, siedziba, przedmiot działalności oraz suma komandytowa odnoszą się do stosunków zewnętrznych, natomiast pozostałe kwestie stanowią o stosunkach wewnętrznych między wspólnikami. Forma aktu notarialnego powoduje, iż jej niezachowanie będzie skutkowało bezwzględną nieważnością dokonywanych czynności prawnych. Wobec tego zmiana treści umowy również wymaga takiej formy. Dotyczy to wszelkich kwestii związanych z działalnością spółki oraz tych, które wspólnicy określili jako przedmiotowo istotne.
Zobacz: Spółka komandytowa z udziałem osoby prawnej
Moment powstania spółki
Spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisania do rejestru sądowego. Oznacza to, iż kluczowym momentem stanowiącym o istnieniu spółki nie jest samo zawarcie umowy spółki. W momencie uzyskania wpisu spółka komandytowa staje się podmiotem prawa oraz przedsiębiorcą. Należy jednakże pamiętać, iż spółka osobowa jest jedynie podmiotem prawa, ale nie uzyskuje osobowości prawnej. Wniosek o wpis do rejestru składa się w terminie 7 dni o zajścia stosownych zdarzeń uzasadniających dokonanie wpisu (art. 22 ustawy o KRS). Moment wpisu do rejestru jest niezwykle istotny ze względu na ponoszoną przez wspólników odpowiedzialność. Przed jego dokonaniem komplementariusze i komandytariusze odpowiadają solidarnie między sobą za zobowiązania spółki. Jest to odpowiedzialność osobista, nieograniczona i pierwszorzędna. Natomiast w momencie wpisania do rejestru zmienia się status odpowiedzialności pierwszorzędnej komplementariusza na odpowiedzialność subsydiarną, która nie dotyczy wcześniejszych zobowiązań. W stosunku do komandytariusza również dochodzi do zmiany na odpowiedzialność subsydiarną, natomiast wobec niego odpowiedzialność nieograniczona zmienia się w ograniczoną do wysokości sumy komandytowej.
Zadaj pytanie: Forum Moja Firma - Zakładanie firmy
REKLAMA
REKLAMA