REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedura założenia spółki komandytowej

Monika Pązik

REKLAMA

Procedura założenia spółki komandytowej może rozpocząć się dopiero po uprzednim założeniu firmy. Spółka komandytowa powstaje w momencie dokonania wpisu do rejestru sądowego za wcześniejszym sporządzeniem umowy spółki w postaci aktu notarialnego. Jak wygląda założenie w praktyce?

Spółka komandytowa jest spółką osobową prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą. Firma spółki komandytowej pomaga w identyfikacji danego przedsiębiorstwa, które podlega zasadom prawa firmowego. Oznacza to przestrzeganie zasad prawdziwości, jedności, wyłączności, ciągłości, jawności  i pełności. Wspólnikami w spółce są komplementariusz i komandytariusz. W nazwie firmy mogą być zamieszczone wszystkie nazwiska komplementariuszy lub jedno z nich.

REKLAMA


Warunki  założenia spółki


Spółka komandytowa może zostać założona na dwa sposoby - poprzez zawiązanie i przekształcenie. Zawiązanie następuje przez zawarcie umowy będącej podstawą całego działania spółki. Natomiast powstanie spółki komandytowej przez przekształcenie oznacza nic innego jak przekształcenie spółki osobowej w kapitałową oraz spółki jawnej w komandytową. Umowa spółki komandytowej powinna obligatoryjnie zawierać:


- firmę i siedzibę spółki,


- przedmiot działalności spółki,


- czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika oraz wartość tych wkładów,


- oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (sumę komandytową).


Umowa spółki komandytowej powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, ponieważ określa najistotniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem spółki. Firma, siedziba, przedmiot działalności oraz suma komandytowa odnoszą się do stosunków zewnętrznych, natomiast pozostałe kwestie stanowią o stosunkach wewnętrznych między wspólnikami. Forma aktu notarialnego powoduje, iż jej niezachowanie będzie skutkowało bezwzględną nieważnością dokonywanych czynności prawnych. Wobec tego zmiana treści umowy również wymaga takiej formy. Dotyczy to wszelkich kwestii związanych z działalnością spółki oraz tych, które wspólnicy określili jako przedmiotowo istotne.


Zobacz:
Spółka komandytowa z udziałem osoby prawnej


Moment powstania spółki


Spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisania do rejestru sądowego. Oznacza to, iż kluczowym momentem stanowiącym o istnieniu spółki nie jest samo zawarcie umowy spółki. W momencie uzyskania wpisu spółka komandytowa staje się podmiotem prawa oraz przedsiębiorcą. Należy jednakże pamiętać, iż spółka osobowa jest jedynie podmiotem prawa, ale nie uzyskuje osobowości prawnej. Wniosek o wpis do rejestru składa się w terminie 7 dni o zajścia stosownych zdarzeń uzasadniających dokonanie wpisu (art. 22 ustawy o KRS). Moment wpisu do rejestru jest niezwykle istotny ze względu na ponoszoną przez wspólników odpowiedzialność. Przed jego dokonaniem komplementariusze i komandytariusze odpowiadają solidarnie między sobą za zobowiązania spółki. Jest to odpowiedzialność osobista, nieograniczona i pierwszorzędna. Natomiast w momencie wpisania do rejestru zmienia się status odpowiedzialności pierwszorzędnej komplementariusza na odpowiedzialność subsydiarną, która nie dotyczy wcześniejszych zobowiązań. W stosunku do komandytariusza również dochodzi do zmiany na odpowiedzialność subsydiarną, natomiast  wobec niego odpowiedzialność nieograniczona zmienia się w ograniczoną do wysokości sumy komandytowej.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Zakładanie firmy

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA