reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Spółka za złotówkę lub bez kapitału, proponowane zmiany od 2015 r.

Spółka za złotówkę lub bez kapitału, proponowane zmiany od 2015 r.

Nowy projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych proponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada zmniejszenie kapitału zakładowego spółki z o.o. do 1 zł. Powstanie również nowy rodzaj działaności – spółki bezkapitałowej. Czy zmiany będą korzystne?

Obecnie wysokość kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5 000 zł a wartość nominalna jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł. Wkłady do spółki z o.o. mogą mieć postać pieniężną bądź niepieniężną. Kapitału zakładowy powinien być rozpatrywany nie tylko z punktu widzenia wysokości, ale również pod względem instrumentów ochronnych wspólników i wierzycieli. Obniżenie minimum wysokości kapitału wiąże się z licznymi ułatwieniami w procedurze zakładania spółek. Jeżeli zatem wspólnicy decydują się na obniżenie wartości wnoszonych wkładów to na kapitał zakładowy powinno się wnieść wkłady o wyższej wartości.


Projekt spółki za złotówkę


Zgodnie z proponowanymi zmianami nowelizacji kodeksu spółek handlowych wysokość kapitału zakładowego miałaby być obniżona z 5 000 zł do złotówki. Ministerstwo Sprawiedliwości chce dążyć do większej swobody w inwestowaniu w spółkę oraz w dysponowaniu zyskami z jednoczesnym utrzymaniem stabilnego poziomu kapitalizacji. Projekt ten wzorowałby się na regulacjach innych państw członkowskich, m.in. Niemiec, Holandii czy Finlandii, w których zmniejszenie kapitału zakładowego do 1 euro nie zaważyło na poziomie kapitalizacji.


Zobacz również: Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego?


Spółka bezkapitałowa


Projekt nowelizacji zakładałby wprowadzenie nowego rodzaju spółki, tzw. bezkapitałowej, w której o wysokości kapitału i wielkości udziałów decydowaliby sami wspólnicy. Argumentem opowiadającym się wprowadzeniem zmian byłoby znaczne ułatwienie w wypłacaniu dywidend oraz w procedurze umarzania udziałów. Jednakże należy liczyć się z większą odpowiedzialnością po stronie członków zarządu. W takiej sytuacji mogliby zostać pociągnięci do odpowiedzialności przed sądem, a wierzyciele mogliby sięgnąć do ich majątku osobistego celem zaspokojenia wierzytelności. Zmiany wymagałyby dodatkowo złożenia przez zarząd oświadczenia o zachowaniu wypłacalności przez okres  co najmniej 12 miesięcy, po wcześniejszym dokonaniu analizy finansowej. Wprowadzenie tzw. spółki bezkapitałowej będzie charakteryzowało się posiadaniem udziałów beznominałowych, nie związanych z kapitałem zakładowym, który nie będzie miał określonej wartości nominalnej. Wysokość kapitału nie będzie zatem ujawniana w umowie spółki. Wspólnicy będą uprawnieni do swobodnego decydowania o przyznawaniu udziałów i wielkości kapitału zakładowego.


Rejestracja online


Projekt ministerialny wprowadziłby ułatwienie w sposobie rejestracji - przez Internet na specjalnej platformie internetowej, bowiem taka forma rejestracji staje się coraz bardziej popularna. Zmiany dotyczyłyby zarówno spółek z o.o. jak również jawnej i komandytowej. Zmiany objęłyby również wysokość opłat sądowych w zakresie rejestracji i obniżeniu ich z 500 zł do 250 zł w odniesieniu do pierwszego wniosku, a z 250 zł do 200 zł przy składaniu następnych wniosków. Ministerstwo zakłada również możliwość zmiany umowy spółki przez Internet bądź opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Proponowane zmiany miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.


Zadaj pytanie na Forum: Moja Firma - Spółki kapitałowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama