REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka za złotówkę lub bez kapitału, proponowane zmiany od 2015 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Nowy projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych proponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada zmniejszenie kapitału zakładowego spółki z o.o. do 1 zł. Powstanie również nowy rodzaj działaności – spółki bezkapitałowej. Czy zmiany będą korzystne?

Obecnie wysokość kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5 000 zł a wartość nominalna jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł. Wkłady do spółki z o.o. mogą mieć postać pieniężną bądź niepieniężną. Kapitału zakładowy powinien być rozpatrywany nie tylko z punktu widzenia wysokości, ale również pod względem instrumentów ochronnych wspólników i wierzycieli. Obniżenie minimum wysokości kapitału wiąże się z licznymi ułatwieniami w procedurze zakładania spółek. Jeżeli zatem wspólnicy decydują się na obniżenie wartości wnoszonych wkładów to na kapitał zakładowy powinno się wnieść wkłady o wyższej wartości.

REKLAMA


Projekt spółki za złotówkę


Zgodnie z proponowanymi zmianami nowelizacji kodeksu spółek handlowych wysokość kapitału zakładowego miałaby być obniżona z 5 000 zł do złotówki. Ministerstwo Sprawiedliwości chce dążyć do większej swobody w inwestowaniu w spółkę oraz w dysponowaniu zyskami z jednoczesnym utrzymaniem stabilnego poziomu kapitalizacji. Projekt ten wzorowałby się na regulacjach innych państw członkowskich, m.in. Niemiec, Holandii czy Finlandii, w których zmniejszenie kapitału zakładowego do 1 euro nie zaważyło na poziomie kapitalizacji.


Zobacz również: Spółka z o.o. bez kapitału zakładowego?


Spółka bezkapitałowa


Projekt nowelizacji zakładałby wprowadzenie nowego rodzaju spółki, tzw. bezkapitałowej, w której o wysokości kapitału i wielkości udziałów decydowaliby sami wspólnicy. Argumentem opowiadającym się wprowadzeniem zmian byłoby znaczne ułatwienie w wypłacaniu dywidend oraz w procedurze umarzania udziałów. Jednakże należy liczyć się z większą odpowiedzialnością po stronie członków zarządu. W takiej sytuacji mogliby zostać pociągnięci do odpowiedzialności przed sądem, a wierzyciele mogliby sięgnąć do ich majątku osobistego celem zaspokojenia wierzytelności. Zmiany wymagałyby dodatkowo złożenia przez zarząd oświadczenia o zachowaniu wypłacalności przez okres  co najmniej 12 miesięcy, po wcześniejszym dokonaniu analizy finansowej. Wprowadzenie tzw. spółki bezkapitałowej będzie charakteryzowało się posiadaniem udziałów beznominałowych, nie związanych z kapitałem zakładowym, który nie będzie miał określonej wartości nominalnej. Wysokość kapitału nie będzie zatem ujawniana w umowie spółki. Wspólnicy będą uprawnieni do swobodnego decydowania o przyznawaniu udziałów i wielkości kapitału zakładowego.


Rejestracja online


Projekt ministerialny wprowadziłby ułatwienie w sposobie rejestracji - przez Internet na specjalnej platformie internetowej, bowiem taka forma rejestracji staje się coraz bardziej popularna. Zmiany dotyczyłyby zarówno spółek z o.o. jak również jawnej i komandytowej. Zmiany objęłyby również wysokość opłat sądowych w zakresie rejestracji i obniżeniu ich z 500 zł do 250 zł w odniesieniu do pierwszego wniosku, a z 250 zł do 200 zł przy składaniu następnych wniosków. Ministerstwo zakłada również możliwość zmiany umowy spółki przez Internet bądź opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Proponowane zmiany miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zadaj pytanie na Forum: Moja Firma - Spółki kapitałowe

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA