REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dane spółka z o.o. powinna ujawnić w pismach i umowach?

Sławomir Biliński
Jakie dane spółka z o.o. powinna ujawnić w pismach i umowach?
Jakie dane spółka z o.o. powinna ujawnić w pismach i umowach?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy obowiązkowe jest umieszczanie na umowie o pracę, umowie zlecenia czy świadectwie pracy informacji o organie rejestrującym firmę, jej numerze KRS i wysokości kapitału zakładowego? Nadmieniam, że chodzi o spółkę z o.o.

Ujawnienie danych spółki

Przepisy nie zawierają wymogu wskazania kapitału zakładowego w umowach o pracę i zlecenia, podpisanych przez spółkę. Istnieją jednak prawne podstawy do tego, by w umowach i świadectwie pracy zamieszczać numer KRS. Szczegóły - w uzasadnieniu.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Zakres informacji, jakie spółka z o.o. ma obowiązek ujawniać w pismach, regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). To właśnie te przepisy nakazują ujawnianie takich danych jak wysokość kapitału zakładowego. Obowiązek ujawniania danych spółki regulowany jest także w przepisach ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (ustawa o KRS). Należy jednak podkreślić, że przepisy k.s.h. i ustawy o KRS różnią się co do zakresu danych i okoliczności powstania obowiązku ich ujawniania.

Obowiązek ujawniania danych spółki a k.s.h.

Pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki, powinny zawierać m.in.:

• firmę spółki, jej siedzibę i adres,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki, oraz numer, pod którym spółka jest wpisana do rejestru,

• numer identyfikacji podatkowej (NIP),

• wysokość kapitału zakładowego (art. 206 § 1 k.s.h.).

Informacje wymagane przez k.s.h. spółka z o.o. jest zobowiązana podawać zawsze i we wszelkiego rodzaju korespondencji, nawet jeśli jest ona kierowana do stałych kontrahentów spółki. Nieujawnianie tych danych w pismach i zamówieniach handlowych naraża przedsiębiorcę na grzywnę do 5000 zł (art. 595 k.s.h.).

Umowy

Przywołany przepis k.s.h. dotyczy czynności dokonywanych przez spółkę z o.o. jednostronnie, a nie czynności dwustronnych. Umowa nie jest ani pismem spółki, ani zamówieniem handlowym, ani tym bardziej informacją zamieszczaną na stronie internetowej odwołującej się spółki. W umowach o pracę i umowach zlecenia nie muszą być zatem przestrzegane wymogi określone w art. 206 § 1 k.s.h.

Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Świadectwo pracy

Treść świadectwa pracy regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania. W załączonym do rozporządzenia wzorze zaznaczone jest, że pracodawca (w przypadku Czytelnika - spółka z o.o.) powinien wpisać swoją nazwę, adres siedziby oraz numer REGON-EKD. Nie ma natomiast konieczności ujawniania np. wysokości kapitału zakładowego w świadectwie pracy.

Obowiązek ujawniania danych spółki a przepisy ustawy o KRS

REKLAMA

Każdy podmiot wpisany do KRS (a zatem także spółka z o.o.) ma obowiązek umieszczać w oświadczeniach pisemnych, skierowanych - w zakresie swojej działalności - do oznaczonych osób i organów, następujące dane: numer KRS i oznaczenie sądu rejestrowego przechowującego akta tego podmiotu, firmę lub nazwę, oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności, siedzibę i adres, numer NIP (art. 34 ust. 1 ustawy o KRS).

Należy podkreślić, że przepis stanowiący o minimalnych wymogach, jakie powinny zawierać oświadczenia pisemne (a więc także oświadczenia woli składane w ramach czynności dwustronnych) kierowane przez podmiot wpisany do rejestru, nie zawiera wymogu wskazania kapitału zakładowego.

Wymogów określonych w art. 34 ust. 1 ustawy o KRS nie muszą przestrzegać spółki, składając oświadczenia woli w stosunku do osób pozostających ze spółką w stałych stosunkach umownych (art. 34 ust. 5 ustawy o KRS).

Za niedopełnienie obowiązku właściwego oznaczania oświadczeń pisemnych składanych w imieniu spółki osobom za to odpowiedzialnym grozi kara grzywny nie wyższa niż 5000 zł, którą może nałożyć sąd rejestrowy (art. 34 ust. 3 i 4 ustawy o KRS).

REKLAMA

Jeżeli inne przepisy nakładają na spółkę dalej idące powinności (jak np. przywołany art. 206 k.s.h.), to przedsiębiorca również musi ich dochowywać. Jednak w takiej sytuacji za niewłaściwe oznaczenie pisma sąd rejestrowy powinien wymierzyć jedną grzywnę. Niedopuszczalne byłoby bowiem podwójne karanie za to samo przewinienie.

Na zakończenie warto dodać, że ani przepisy k.s.h., ani przepisy ustawy o KRS nie wskazują formy, w jakiej dane te mają być umieszczone w piśmie spółki. Tym samym dopuszczalna jest każda forma zamieszczenia tych danych. W praktyce najczęściej stosowane są tzw. druki (papier) firmowe. Inne rozwiązanie to stosowanie na pismach pieczątki firmowej, zawierającej dane spółki z o.o. Umieszczanie w pismach wszystkich danych spółki określonych w przytoczonych przepisach k.s.h. i ustawy o KRS jest wskazane ze względów ostrożnościowych. Tego rodzaju rozwiązanie pozwoli na zawieranie umów i wysyłanie pism bez obawy narażenia się na zarzut niedochowania obowiązku ujawnienia danych spółki. Warto jednak dodać, że niepodanie numeru KRS, np. w umowie o pracę, nie ma znaczenia dla oceny ważności tej umowy. Do ważności umów o pracę wystarczy, by zawierały one przynajmniej określenie stron umowy oraz rodzaj pracy, jaką ma wykonywać pracownik. Z kolei w przypadku świadectwa pracy koniecznym elementem jest m.in. nr REGON-EKD. Bez tej informacji świadectwo pracy może być uznane za nieprawidłowo wystawione.

Podstawa prawna:

• art. 206 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 104, poz. 860

• art. 34 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 96, poz. 620

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania - Dz.U. Nr 60, poz. 282; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2289

 

Sławomir Biliński, konsultant podatkowy

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA