REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółki muszą rozliczać podatek od wypłaty dywidendy?

Monika Pązik

REKLAMA

Dochody z wypłacanych dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę bądź zarząd na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Kiedy spółki zwolnione są z opłacania podatku od wypłacanych dywidend?

REKLAMA

Kwestię opodatkowania dywidend bądź innych przychodów osób prawnych reguluje art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Co do zasady opodatkowaniu podlegają wypłacane przez spółki dywidendy oraz inne uzyskane przychody. Jednakże dochodów tych nie łączy się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Elementem koniecznym do odpowiedniego opodatkowania jest ustalenie właściwej kwalifikacji prawnej dla wypłacanych zysków (przychodów). W sytuacji, gdy dokonywana jest wypłata dywidendy podmiotowi zagranicznemu, należy upewnić się czy dany państwo rezydencji tego podmiotu nie jest związane z Polską postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W takiej bowiem sytuacji zastosowanie znajdą regulacje dotyczące zasad rozdzielania między państwami roszczeń podatkowych, które będą miały pierwszeństwo w zastosowaniu przed regulacjami prawa krajowego.

REKLAMA


Jednakże należy mieć na względzie, że odpowiedzialną za prawidłowy pobór podatku od dochodu podmiotu zagranicznego, uzyskanego w następstwie otrzymanych dywidend oraz innych dochodów z udziału w zyskach polskiej spółki jest polska spółka, a zasadność zastosowania przez nią w chwili wypłaty dywidendy zwolnienia i niepobranie podatku musi być odpowiednio udokumentowana (pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, 1471/DPZ/423/15/07/TG). Co do zasady jednak wypłacane dywidendy podlegają opodatkowaniu w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Podatek jest pobierany przez płatnika, czyli spółkę wypłacającą dywidendę lub inny dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Zasady te dotyczą tylko podmiotów wypłacających dywidendę, które są polskimi rezydentami. Płatnik odpowiada swoim majątkiem za niepobrany podatek. Wpłaca go do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypłacono dywidendę lub inny dochód z udziałów w zyskach osób prawnych.


Zobacz również: Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego


Zwolnienie z podatku od wypłacanych dywidend


Art. 22 ust. 4 ustawy o CIT zwalnia osoby prawne z podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po spełnieniu łącznie określonych warunków. Podstawowym warunkiem jest fakt, aby spółka wypłacająca dywidendę była podatnikiem podatku dochodowego, posiadającą siedzibę bądź zarząd na terytorium Polski lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Jednym z ważniejszych warunków zastosowania zwolnienia z opodatkowania jest również konieczność posiadania przez odbiorcę dywidendy nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę. Wskazane udziały powinny znajdować się w posiadaniu spółki nieprzerwanie przez okres 2 lat. Posiadanie musi wynikać z prawa własności. Jeżeli zatem podatnik posiada prawo do części udziałów, wówczas zwolnienie z podatku będzie dotyczyć tylko części dywidendy. Spółka, na rzecz której wypłacona została dywidenda nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Ponadto, aby spółka mogła skorzystać z prawa zwolnienia z podatku musi odpowiednio udokumentować uzyskiwany dochód i rezydencję certyfikatem rezydencji. Dywidendy wypłacane pomiędzy polskimi spółkami kapitałowymi bez certyfikatu rezydencji nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego (pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, DP/423-0092/07/AK). Jednakże w przypadku wypłaty przez spółkę na rzecz akcjonariusza, jeśli polska rezydencja podatkowa akcjonariusza nie budzi wątpliwości spółki i jest udokumentowana w inny sposób niż certyfikatem rezydencji, to należy uznać, iż nie jest konieczne aby spółka wymagała od akcjonariusza przedstawienia certyfikatu rezydencji (pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, 1472/DPC/423-11/07/PK).


Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Spółki kapitałowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA