REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółki muszą rozliczać podatek od wypłaty dywidendy?

Monika Pązik

REKLAMA

Dochody z wypłacanych dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę bądź zarząd na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Kiedy spółki zwolnione są z opłacania podatku od wypłacanych dywidend?

REKLAMA

Kwestię opodatkowania dywidend bądź innych przychodów osób prawnych reguluje art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Co do zasady opodatkowaniu podlegają wypłacane przez spółki dywidendy oraz inne uzyskane przychody. Jednakże dochodów tych nie łączy się z dochodami podlegającymi opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Elementem koniecznym do odpowiedniego opodatkowania jest ustalenie właściwej kwalifikacji prawnej dla wypłacanych zysków (przychodów). W sytuacji, gdy dokonywana jest wypłata dywidendy podmiotowi zagranicznemu, należy upewnić się czy dany państwo rezydencji tego podmiotu nie jest związane z Polską postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W takiej bowiem sytuacji zastosowanie znajdą regulacje dotyczące zasad rozdzielania między państwami roszczeń podatkowych, które będą miały pierwszeństwo w zastosowaniu przed regulacjami prawa krajowego.

REKLAMA


Jednakże należy mieć na względzie, że odpowiedzialną za prawidłowy pobór podatku od dochodu podmiotu zagranicznego, uzyskanego w następstwie otrzymanych dywidend oraz innych dochodów z udziału w zyskach polskiej spółki jest polska spółka, a zasadność zastosowania przez nią w chwili wypłaty dywidendy zwolnienia i niepobranie podatku musi być odpowiednio udokumentowana (pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, 1471/DPZ/423/15/07/TG). Co do zasady jednak wypłacane dywidendy podlegają opodatkowaniu w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Podatek jest pobierany przez płatnika, czyli spółkę wypłacającą dywidendę lub inny dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Zasady te dotyczą tylko podmiotów wypłacających dywidendę, które są polskimi rezydentami. Płatnik odpowiada swoim majątkiem za niepobrany podatek. Wpłaca go do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypłacono dywidendę lub inny dochód z udziałów w zyskach osób prawnych.


Zobacz również: Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego


Zwolnienie z podatku od wypłacanych dywidend


Art. 22 ust. 4 ustawy o CIT zwalnia osoby prawne z podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po spełnieniu łącznie określonych warunków. Podstawowym warunkiem jest fakt, aby spółka wypłacająca dywidendę była podatnikiem podatku dochodowego, posiadającą siedzibę bądź zarząd na terytorium Polski lub na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Jednym z ważniejszych warunków zastosowania zwolnienia z opodatkowania jest również konieczność posiadania przez odbiorcę dywidendy nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę. Wskazane udziały powinny znajdować się w posiadaniu spółki nieprzerwanie przez okres 2 lat. Posiadanie musi wynikać z prawa własności. Jeżeli zatem podatnik posiada prawo do części udziałów, wówczas zwolnienie z podatku będzie dotyczyć tylko części dywidendy. Spółka, na rzecz której wypłacona została dywidenda nie może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Ponadto, aby spółka mogła skorzystać z prawa zwolnienia z podatku musi odpowiednio udokumentować uzyskiwany dochód i rezydencję certyfikatem rezydencji. Dywidendy wypłacane pomiędzy polskimi spółkami kapitałowymi bez certyfikatu rezydencji nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego (pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, DP/423-0092/07/AK). Jednakże w przypadku wypłaty przez spółkę na rzecz akcjonariusza, jeśli polska rezydencja podatkowa akcjonariusza nie budzi wątpliwości spółki i jest udokumentowana w inny sposób niż certyfikatem rezydencji, to należy uznać, iż nie jest konieczne aby spółka wymagała od akcjonariusza przedstawienia certyfikatu rezydencji (pismo Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, 1472/DPC/423-11/07/PK).


Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Spółki kapitałowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA