| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?

Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?

Sposób płacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych może istotnie wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorcy. Podatnik ma do wyboru trzy metody uiszczania należności wobec urzędu skarbowego - co miesiąc w formie podstawowej, co kwartał (odraczając w ten sposób wydatek) lub w formie uproszczonej. Ostatnia z nich w określonych sytuacjach może okazać się najkorzystniejsza. Kiedy?

Zaliczka w formie uproszczonej


Płacenie zaliczki w formie uproszczonej polega na uiszczaniu stałej, miesięcznej kwoty wynoszącej 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli jednak w deklaracji za ten okres przedsiębiorca nie wykazał podatku, wówczas może on wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 
Z uproszczonej formy może skorzystać, podatnik, który opłaca podatek wg skali podatkowej lub 19-procentowy podatek liniowy od osiągniętych dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, gdy:


●     podjął on działalność po raz pierwszy w bieżącym roku,

●     w zeznaniu podatkowym złożonym w poprzednim roku oraz 2 lata wstecz wykazał stratę,

●     rozlicza się wg skali podatkowej, jeżeli jego dochód nie przekraczał kwoty 3091 zł.


Zobacz: Zbyt ogólny opis na paragonie zagrożony mandatem


Kiedy opłacalna taka forma?


Ten model opłacania zaliczek jest szczególnie atrakcyjny dla osób, które przewidują wzrost dochodu w 2013 roku, a równocześnie przysługuje im ulga prorodzinna, która odliczana jest od podatku w rocznym zeznaniu podatkowym, co skutkuje tym, że nie ma potrzeby dopłacać podatku po złożeniu zeznania za rok 2013.

 
Zaletą takiego rozwiązania, szczególnie ważną dla osób zabieganych, jest to znaczne ułatwienie - podatnik nie musi śledzić terminów płatności, terminów zaliczania danych wydatków do kosztów uzyskania przychodu oraz termów zapłaty.

 
Do obowiązków podatnika należy uiszczanie zaliczki na podatek dochodowy w stałej wysokości do 20 dnia każdego miesiąca, natomiast za miesiąc grudzień - do 20 grudnia. Kwotę uiszczanych zaliczek na podatek dochodowy należy obniżyć o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

 
Co ważne, wybierając metodę uproszczoną należy stosować ją przez cały rok podatkowy. Natomiast po jego zakończeniu, podatnicy zobowiązani są rozliczyć się z fiskusem w drodze zeznania podatkowego.


Wybierając metodę uproszczoną przedsiębiorca może skutecznie zaplanować pewne stałe wydatki w ciągu roku podatkowego. Pozwoli to  na odpowiednie zaprogramowanie struktury wydatków i możliwości inwestycyjnych. Osiąganie jednak wyższych dochodów niż w roku, z którego dochody stanowiły podstawę do obliczenia kwoty zaliczki, może skutkować obowiązkiem jednorazowego uiszczenia znacznej kwoty podatku wynikające z zeznania rocznego. Wymierną korzyścią wybrania metody uproszczonej jest jednak brak obowiązku składania co miesiąc deklaracji.


Zobacz: Jak liczyć terminy podatkowe?


Termin zawiadomienia o wyborze formy uproszczonej


Bardzo ważnym aspektem, o którym należy pamiętać jest fakt, iż o zmianie formy odprowadzania podatku na uproszczoną należy poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego w sposób pisemny do dnia 20 lutego nowego roku podatkowego. Wybrany sposób wyliczenia zaliczek będzie dotyczyć również lat następnych, chyba że złożymy do dnia 20 lutego kolejnego roku zawiadomienie o rezygnacji z tej formy.

 
Zobacz: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »