Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?
REKLAMA
REKLAMA
Zaliczka w formie uproszczonej
Płacenie zaliczki w formie uproszczonej polega na uiszczaniu stałej, miesięcznej kwoty wynoszącej 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli jednak w deklaracji za ten okres przedsiębiorca nie wykazał podatku, wówczas może on wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Z uproszczonej formy może skorzystać, podatnik, który opłaca podatek wg skali podatkowej lub 19-procentowy podatek liniowy od osiągniętych dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, gdy:
● podjął on działalność po raz pierwszy w bieżącym roku,
● w zeznaniu podatkowym złożonym w poprzednim roku oraz 2 lata wstecz wykazał stratę,
● rozlicza się wg skali podatkowej, jeżeli jego dochód nie przekraczał kwoty 3091 zł.
Zobacz: Zbyt ogólny opis na paragonie zagrożony mandatem
Kiedy opłacalna taka forma?
REKLAMA
Ten model opłacania zaliczek jest szczególnie atrakcyjny dla osób, które przewidują wzrost dochodu w 2013 roku, a równocześnie przysługuje im ulga prorodzinna, która odliczana jest od podatku w rocznym zeznaniu podatkowym, co skutkuje tym, że nie ma potrzeby dopłacać podatku po złożeniu zeznania za rok 2013.
Zaletą takiego rozwiązania, szczególnie ważną dla osób zabieganych, jest to znaczne ułatwienie - podatnik nie musi śledzić terminów płatności, terminów zaliczania danych wydatków do kosztów uzyskania przychodu oraz termów zapłaty.
Do obowiązków podatnika należy uiszczanie zaliczki na podatek dochodowy w stałej wysokości do 20 dnia każdego miesiąca, natomiast za miesiąc grudzień - do 20 grudnia. Kwotę uiszczanych zaliczek na podatek dochodowy należy obniżyć o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Co ważne, wybierając metodę uproszczoną należy stosować ją przez cały rok podatkowy. Natomiast po jego zakończeniu, podatnicy zobowiązani są rozliczyć się z fiskusem w drodze zeznania podatkowego.
Wybierając metodę uproszczoną przedsiębiorca może skutecznie zaplanować pewne stałe wydatki w ciągu roku podatkowego. Pozwoli to na odpowiednie zaprogramowanie struktury wydatków i możliwości inwestycyjnych. Osiąganie jednak wyższych dochodów niż w roku, z którego dochody stanowiły podstawę do obliczenia kwoty zaliczki, może skutkować obowiązkiem jednorazowego uiszczenia znacznej kwoty podatku wynikające z zeznania rocznego. Wymierną korzyścią wybrania metody uproszczonej jest jednak brak obowiązku składania co miesiąc deklaracji.
Zobacz: Jak liczyć terminy podatkowe?
Termin zawiadomienia o wyborze formy uproszczonej
Bardzo ważnym aspektem, o którym należy pamiętać jest fakt, iż o zmianie formy odprowadzania podatku na uproszczoną należy poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego w sposób pisemny do dnia 20 lutego nowego roku podatkowego. Wybrany sposób wyliczenia zaliczek będzie dotyczyć również lat następnych, chyba że złożymy do dnia 20 lutego kolejnego roku zawiadomienie o rezygnacji z tej formy.
Zobacz: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa
REKLAMA
REKLAMA