REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - kiedy warto?

Lazarowicz Andrzej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sposób płacenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych może istotnie wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorcy. Podatnik ma do wyboru trzy metody uiszczania należności wobec urzędu skarbowego - co miesiąc w formie podstawowej, co kwartał (odraczając w ten sposób wydatek) lub w formie uproszczonej. Ostatnia z nich w określonych sytuacjach może okazać się najkorzystniejsza. Kiedy?

Zaliczka w formie uproszczonej


Płacenie zaliczki w formie uproszczonej polega na uiszczaniu stałej, miesięcznej kwoty wynoszącej 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli jednak w deklaracji za ten okres przedsiębiorca nie wykazał podatku, wówczas może on wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

REKLAMA


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 
Z uproszczonej formy może skorzystać, podatnik, który opłaca podatek wg skali podatkowej lub 19-procentowy podatek liniowy od osiągniętych dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, gdy:


●     podjął on działalność po raz pierwszy w bieżącym roku,

●     w zeznaniu podatkowym złożonym w poprzednim roku oraz 2 lata wstecz wykazał stratę,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

●     rozlicza się wg skali podatkowej, jeżeli jego dochód nie przekraczał kwoty 3091 zł.


Zobacz: Zbyt ogólny opis na paragonie zagrożony mandatem


Kiedy opłacalna taka forma?

REKLAMA


Ten model opłacania zaliczek jest szczególnie atrakcyjny dla osób, które przewidują wzrost dochodu w 2013 roku, a równocześnie przysługuje im ulga prorodzinna, która odliczana jest od podatku w rocznym zeznaniu podatkowym, co skutkuje tym, że nie ma potrzeby dopłacać podatku po złożeniu zeznania za rok 2013.

 
Zaletą takiego rozwiązania, szczególnie ważną dla osób zabieganych, jest to znaczne ułatwienie - podatnik nie musi śledzić terminów płatności, terminów zaliczania danych wydatków do kosztów uzyskania przychodu oraz termów zapłaty.

 
Do obowiązków podatnika należy uiszczanie zaliczki na podatek dochodowy w stałej wysokości do 20 dnia każdego miesiąca, natomiast za miesiąc grudzień - do 20 grudnia. Kwotę uiszczanych zaliczek na podatek dochodowy należy obniżyć o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

 
Co ważne, wybierając metodę uproszczoną należy stosować ją przez cały rok podatkowy. Natomiast po jego zakończeniu, podatnicy zobowiązani są rozliczyć się z fiskusem w drodze zeznania podatkowego.


Wybierając metodę uproszczoną przedsiębiorca może skutecznie zaplanować pewne stałe wydatki w ciągu roku podatkowego. Pozwoli to  na odpowiednie zaprogramowanie struktury wydatków i możliwości inwestycyjnych. Osiąganie jednak wyższych dochodów niż w roku, z którego dochody stanowiły podstawę do obliczenia kwoty zaliczki, może skutkować obowiązkiem jednorazowego uiszczenia znacznej kwoty podatku wynikające z zeznania rocznego. Wymierną korzyścią wybrania metody uproszczonej jest jednak brak obowiązku składania co miesiąc deklaracji.


Zobacz: Jak liczyć terminy podatkowe?


Termin zawiadomienia o wyborze formy uproszczonej


Bardzo ważnym aspektem, o którym należy pamiętać jest fakt, iż o zmianie formy odprowadzania podatku na uproszczoną należy poinformować naczelnika właściwego urzędu skarbowego w sposób pisemny do dnia 20 lutego nowego roku podatkowego. Wybrany sposób wyliczenia zaliczek będzie dotyczyć również lat następnych, chyba że złożymy do dnia 20 lutego kolejnego roku zawiadomienie o rezygnacji z tej formy.

 
Zobacz: Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

REKLAMA

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

REKLAMA

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA