REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć terminy podatkowe?

Ewa Kozak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do 25 dnia miesiąca należy zapłacić VAT, do 20 podatek dochodowy, 14 dni na odwołanie się od decyzji urzędu skarbowego, 7 dni na wystawienie faktury... Terminy, których musi trzymać się przedsiębiorca można mnożyć w nieskoczoność. W jaki sposób liczyć terminy podatkowe?

Liczenie terminów podatkowych


Poza takimi, które wskazują graniczną datę wykonania jakiejś czynności, są również takie, które określają przedział czasowy, w którym należy jej dokonać, podany np. w dniach, miesiącach czy latach. W przepisach prawa, poza terminami, znaleźć można również szczegółowe zasady, jak wyznaczyć datę końcową, w szczególności, gdy wypada ona w weekend, czy też na wykonanie czynności podatnik ma właśnie określony przedział czasowy.

REKLAMA

 
Głównym aktem prawnym, który reguluje kwestie związane z postępowaniem w danej sprawie oraz czas, w którym powinno zostać ono przeprowadzone i rozstrzygnięte jest Ordynacja podatkowa.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 
Terminy wypadające w weekend

REKLAMA


Naczelną zasadą obowiązującą przy wyznaczaniu terminów podatkowych jest, iż żaden z nich nie może minąć ani w weekend ani w święto. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada w sobotę, niedzielę albo dzień ustawowo wolny od pracy, uznaje się, iż mija on dopiero w dniu następującym po dniu lub dniach wolnych.

 
Przykładem może być sierpień tego roku, kiedy to 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę, w związku z czym czynni podatnicy VAT na rozliczenie się z podatku od towarów i usług i złożenie właściwych deklaracji mają czas do poniedziałku, a więc 26 sierpnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Remanent w ciągu roku a zaliczka na podatek dochodowy


Dzień po zdarzeniu


Zgodnie z art. 12 par. 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

 
Jeżeli zatem w piśmie odebranym w piątek 6 marca organ wzywa podatnika do złożenia oświadczenia w terminie 7 dni, termin ten upływa 13 marca w piątek. W związku z tym, oświadczenie może on złożyć bez jakichkolwiek problemów również tego dnia.


Zobacz: Podatki przy sprzedaży internetowej

 
Terminy określone w tygodniach, miesiącach i latach

REKLAMA


W art. 12 par. 2 Ordynacji znajduje się regulacja dotycząca sytuacji, kiedy termin określony jest w tygodniach. Zgodnie z przepisami, w takiej sytuacji terminy kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu.

 
Terminy określone w miesiącach kończą się natomiast z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (par. 3).

 
Terminy określone w latach kończą się zaś z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień (par. 4).

 
W związku z powyższym, jeżeli podatnik w dniu 31 sierpnia 2013 roku wystąpi o wydanie interpretacji indywidualnej, na wydanie której organ podatkowy ma 3 miesiące, powinien ją otrzymać najpóźniej 31 listopada. Jednak listopad ma 30 dni, dlatego w tym wypadku należy zastosować zasadę mówiącą o tym, iż jeżeli w danym miesiącu nie ma takiego dnia - termin upływa ostatniego dnia tego miesiąca. W związku z tym, organ podatkowy na wydanie interpretacji indywidualnej ma czas do 30 listopada 2013 roku.


Zobacz: Odliczenie VATu od samochodów osobowych w 2014 roku

 
Zachowany termin


Zgodnie z art. 12 par. 6 Ordynacji podatkowej, dany termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:


●     wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego, a nadawca otrzymał urzędowe potwierdzenie odbioru,

●     nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym,

●     złożone przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku,

●     złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego,

●     złożone przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.

 
Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami dotyczącymi wyznaczania terminów podatkowych, kwestia ta przestaje być tak skompllikowana i magiczna. Co ważne, znajomość przepisów z tym związanych może pomóc uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z niedochowaniem terminów, ale również może pomóc w kontrolowaniu działań urzędów skarbowych, bowiem one także muszą trzymać się określonych ram w swoich działaniach.

 
Zobacz: Dane osobowe w działalności gospodarczej

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA