REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć terminy podatkowe?

Ewa Kozak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do 25 dnia miesiąca należy zapłacić VAT, do 20 podatek dochodowy, 14 dni na odwołanie się od decyzji urzędu skarbowego, 7 dni na wystawienie faktury... Terminy, których musi trzymać się przedsiębiorca można mnożyć w nieskoczoność. W jaki sposób liczyć terminy podatkowe?

Liczenie terminów podatkowych


Poza takimi, które wskazują graniczną datę wykonania jakiejś czynności, są również takie, które określają przedział czasowy, w którym należy jej dokonać, podany np. w dniach, miesiącach czy latach. W przepisach prawa, poza terminami, znaleźć można również szczegółowe zasady, jak wyznaczyć datę końcową, w szczególności, gdy wypada ona w weekend, czy też na wykonanie czynności podatnik ma właśnie określony przedział czasowy.

REKLAMA

 
Głównym aktem prawnym, który reguluje kwestie związane z postępowaniem w danej sprawie oraz czas, w którym powinno zostać ono przeprowadzone i rozstrzygnięte jest Ordynacja podatkowa.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 
Terminy wypadające w weekend

REKLAMA


Naczelną zasadą obowiązującą przy wyznaczaniu terminów podatkowych jest, iż żaden z nich nie może minąć ani w weekend ani w święto. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada w sobotę, niedzielę albo dzień ustawowo wolny od pracy, uznaje się, iż mija on dopiero w dniu następującym po dniu lub dniach wolnych.

 
Przykładem może być sierpień tego roku, kiedy to 25 dzień miesiąca wypada w niedzielę, w związku z czym czynni podatnicy VAT na rozliczenie się z podatku od towarów i usług i złożenie właściwych deklaracji mają czas do poniedziałku, a więc 26 sierpnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz: Remanent w ciągu roku a zaliczka na podatek dochodowy


Dzień po zdarzeniu


Zgodnie z art. 12 par. 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

 
Jeżeli zatem w piśmie odebranym w piątek 6 marca organ wzywa podatnika do złożenia oświadczenia w terminie 7 dni, termin ten upływa 13 marca w piątek. W związku z tym, oświadczenie może on złożyć bez jakichkolwiek problemów również tego dnia.


Zobacz: Podatki przy sprzedaży internetowej

 
Terminy określone w tygodniach, miesiącach i latach

REKLAMA


W art. 12 par. 2 Ordynacji znajduje się regulacja dotycząca sytuacji, kiedy termin określony jest w tygodniach. Zgodnie z przepisami, w takiej sytuacji terminy kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu.

 
Terminy określone w miesiącach kończą się natomiast z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (par. 3).

 
Terminy określone w latach kończą się zaś z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień (par. 4).

 
W związku z powyższym, jeżeli podatnik w dniu 31 sierpnia 2013 roku wystąpi o wydanie interpretacji indywidualnej, na wydanie której organ podatkowy ma 3 miesiące, powinien ją otrzymać najpóźniej 31 listopada. Jednak listopad ma 30 dni, dlatego w tym wypadku należy zastosować zasadę mówiącą o tym, iż jeżeli w danym miesiącu nie ma takiego dnia - termin upływa ostatniego dnia tego miesiąca. W związku z tym, organ podatkowy na wydanie interpretacji indywidualnej ma czas do 30 listopada 2013 roku.


Zobacz: Odliczenie VATu od samochodów osobowych w 2014 roku

 
Zachowany termin


Zgodnie z art. 12 par. 6 Ordynacji podatkowej, dany termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:


●     wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego, a nadawca otrzymał urzędowe potwierdzenie odbioru,

●     nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożone w polskim urzędzie konsularnym,

●     złożone przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku,

●     złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego,

●     złożone przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.

 
Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami dotyczącymi wyznaczania terminów podatkowych, kwestia ta przestaje być tak skompllikowana i magiczna. Co ważne, znajomość przepisów z tym związanych może pomóc uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z niedochowaniem terminów, ale również może pomóc w kontrolowaniu działań urzędów skarbowych, bowiem one także muszą trzymać się określonych ram w swoich działaniach.

 
Zobacz: Dane osobowe w działalności gospodarczej

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: wfirma.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA