| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Podatki przy sprzedaży internetowej

Podatki przy sprzedaży internetowej

Przedsiębiorcy, coraz częściej dokonują sprzedaży swoich towarów za pomocą sklepów internetowych, czy też portali typu Allegro. Warto pamiętać czym różni się tego typu sprzedaż od tradycyjnej, prowadzonej w formie stacjonarnej. Należy m.in. zwrócić uwagę na datę powstania obowiązku podatkowego.

Podatek VAT


W przypadku VAT obowiązek podatkowy może powstać w różnych momentach. W myśl generalnej zasady jest to chwila wydania towaru. Jeżeli natomiast dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru. Należy również zwrócić szczególną uwagę na termin otrzymania zapłaty oraz określoną na fakturze formę płatności.


Zaliczka


Jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania. Jeśli całkowita wartość zamówienia opiewa np. na kwotę 500 zł, a klient dokonuje przedpłaty o wartości 100 zł, to moment otrzymania zaliczki rodzi obowiązek rozliczenia podatku VAT. Warto pamiętać, że podatek oblicza się metodą "w stu", zatem kwotę 100 zł należy potraktować jako wartość brutto.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Płatność za zaliczeniem pocztowym


Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze nader korzystny zapis w ustawie o VAT, dotyczący sprzedaży wysyłkowej za pobraniem. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 13 pkt. 6, w przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Liczy się więc moment wpływu pieniędzy na rachunek bankowy czy też otrzymania przekazu pocztowego.


Przelew terminowy


Często przedsiębiorcy mogą mieć problem z ustaleniem, kiedy rozliczać się z VAT w przypadku sprzedaży wysyłkowej, w której zastosowano jako formę płatności przelew terminowy. Jeżeli sprzedaż dokonywana jest dla stałego i sprawdzonego już klienta, przedsiębiorca może zaoferować mu bardziej korzystne warunki zapłaty, przesuwając termin zapłaty np. o 14 dni. Do tego typu zdarzenia będzie obowiązywać zasada ogólna, a więc moment wydania towaru lub wystawienia faktury (nie później niż 7 dni od wydania) spowoduje powstanie obowiązku podatkowego.


Zobacz: KW jako dowód księgowy w KPiR

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »