| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Niezapłacenie składki ZUS w terminie

Niezapłacenie składki ZUS w terminie

Niezapłacenie składki ZUS w terminie powoduje konsekwencje dla przedsiębiorcy. Jakie są następstwa spóźnienia się z opłaceniem składek ZUS w terminie?

 Niezapłacenie składek ZUS

 
Przedsiębiorcy są zobowiazani do samodzielego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku, gdy przedsiębiorca opłaca składki z opóźnieniem, musi opłacić składkę razem z naliczonymi odsetkami. Zgodnie bowiem z art. 23. ust.1. ustawy o sus od nieopłaconych w terminie składek należne są od płatnika składek odsetki za zwłokę, na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

 
W przypadku nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości ZUS może wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100 % nieopłaconych składek.


W przypadku długotrwalego nieopłacania wymaganych świadczeń, składki, odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata, podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji lub egzekucji sądowej. 


Zobacz: Odtwarzanie muzyki w sklepie i restauracji - kiedy trzeba płacić ZAiKSowi?


Hipoteka przymusowa


Co więcej ZUS ma również prawo do występowania z wnioskiem o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości dłużnika zalegającego z opłatą należności z tytułu składek.


Dla zabezpieczenia należności z tytułu składek Zakładowi przysługuje hipoteka przymusowa na wszystkich nieruchomościach dłużnika. Podstawą ustanowienia hipoteki przymusowej jest doręczona decyzja o określeniu wysokości należności z tytułu składek, o odpowiedzialności osoby trzeciej lub o odpowiedzialności następcy prawnego.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych może jednak na wniosek przedsiębiorcy odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych.


Odroczenie terminu płatności może dotyczyć jedynie należności finansowanej przez płatnika składek. Odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek oraz rozłożenie należności na raty następuje w formie umowy, a od składek, które rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tych ulg.


Zobacz: Jakie zmiany niesie czwarta ustawa deregulacyjna?


Ustanie ubezpieczenia chorobowego


Jedną z poważniejszych konsekwencji nieopłacenia składek społecznych jest ustania ubezpieczania chorobowego. Ubezpieczenie to ustanie od pierwszego dnia miesiąca, za który nie opłacono składki na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku, kiedy za część miesiąca został pobrany zasiłek, ubezpieczenie chorobowe ustaje od dnia następującego po dniu, za który zasiłek przysługuje.


Przedawnienie należności z tytułu składek

 
Trzeba wskaza, że należności z tytułu składek naubezpieczenie społeczne przedawniają się z upływem 5 lat od dnia, w którym stały się one wymagalne.

 
Zobacz: Składki ZUS 2013

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »