reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR

Darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR

Obecnie rynek obfituje w darmowe oprogramowania służące do prowadzenia PKPiR - można je znaleźć zarówno w Internecie, jak i na darmowych płytach, dołączanych do prasy. Czy można używać darmowego oprogramowania do prowadzenia KPiR?

W niewielkich przedsiębiorstwach samodzielne prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów nikogo nie dziwi. Z jednej strony to duża oszczędność środków, które należałoby wydać na profesjonalnego księgowego, z drugiej - podstawy księgowości najczęściej stają się łatwiejsze, niż się nowemu przedsiębiorcy na początku wydawało.


Zanim jednak przedsiębiorca zdecyduje się na wykorzystywanie w swojej księgowości takiego darmowego oprogramowania, należy zastanowić się, czy takie działanie będzie zgodne z przepisami.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

 
Darmowe oprogramowanie a obowiązek podatkowy


Pierwszą kwestią, na którą przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę, jest obowiązek podatkowy. Korzystając z darmowego oprogramowania, należałoby skupić się na art. 14 ust. 2 pkt. 8 ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychód z działalności uznaje się także wartość nieodpłatnie otrzymanych świadczeń. A przychód z działalności jest co do zasady równoznaczny z koniecznością zapłaty podatku.

 
Czy zatem darmowe oprogramowanie do prowadzenia KPiR spełnia warunki nieodpłatnego przychodu? Rzeczywiście, zgodnie z definicjami słownikowymi, jest ono nieodpłatne - nie wymaga zapłaty, nie jest związane z kosztami. Jednakże w tej przepisowej definicji istotne jest także słowo “świadczenie”. Przez to pojęcie rozumie się dwustronną relację, w której z jednej strony znajduje się podmiot, który wymaga wykonania jakiegoś świadczenia, z drugiej natomiast podmiot, który to świadczenie powinien spełnić.

 
Organy podatkowe są zgodne w twierdzeniu, iż w przypadku tego typu darmowego oprogramowania nie można mówić o klasycznym świadczeniu. Programy takie są bowiem dostępne bez limitów dla wszystkich i nie wypływają od jednego, określonego podmiotu. Co więcej, trudno byłoby ustalić ich wartość początkową - mimo, iż oprogramowań księgowych jest na rynku sporo, to jednak trudno znaleźć produkty dokładnie takie same, na podstawie których możnaby ustalić wartość darmowej wersji.

 
Tak więc, podsumowując - wykorzystując w swojej działalności legalne darmowe oprogramowanie, pobrane z Internetu, albo zakupione jako dodatek do prasy, nie ma konieczności obawiania się o ewentualne zobowiązania podatkowe.


Zobacz: Kto ma obowiązek prowadzenia pkpir?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

wfirma.pl

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama