reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Kto ma obowiązek prowadzenia pkpir?

Kto ma obowiązek prowadzenia pkpir?

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów umożliwia ustalenie dochodu przedsiębiorcy podlegającego opodatkowaniu.  Którzy przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia pkpir?

Obowiązek prowadzenia pkpir

Do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zobowiązani są osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność gospodarczą lub prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych czy spółki partnerskiej, których dochody z działalności gospodarczej są opodatkowane według skali podatkowej albo podatkiem liniowym a osiągnięte w zeszłym roku przychody nie obligują tych podmiotów do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych.

Nie tylko przedsiębiorcy...

Obowiązek prowadzenia pkpir spoczywa również na osobach wykonujących działalność na podstawie umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia, prowadzący działy specjalne produkcji rolnej, jeżeli zgłosiły zamiar prowadzenia takiej księgi, a ich limit przychodów osiągnięty w zeszłym roku nie zobowiązuje ich do prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz osoby duchowne, które zrzekły się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Wymienione osoby prowadzą pkpir według podstawowego wzoru określonego przez Ministra Finansów. Rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne bez zatrudnienia w nim pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz pracowników rolnych, wykonujący działalność gospodarczą osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym prowadzą pkpir według uproszczonego. Jest to możliwe, jeżeli łączny przychód z tej działalności gospodarczej nie przekracza 10 000 zł w roku podatkowym.

Zobacz: Jak rozliczyć w pkpir zwrot dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dokonywanie zapisów w pkpir

Zapisów w pkpir zasadniczo należy dokonywać na bieżąco. Zapis nie może być dokonany później niż przed rozpoczęciem działalności w następnym dniu. Możliwe jest również dokonywanie wpisów w porządku chronologicznym w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Metoda taka jest możliwa w przypadku, gdy:

- w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej prowadzona jest również ewidencja sprzedaży. Obowiązek prowadzenia pkpir nie dotyczy jednak tych podatników, którzy dokonują sprzedaży udokumentowanej jedynie fakturami

- księga przychodów i rozchodów jest prowadzona przez biuro rachunkowe.

WAŻNE

Podatnik może dokonywać zapisów w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni również wtedy, gdy nie prowadzi ewidencji sprzedaży, ale ewidencjonuje ją za pomocą kasy fiskalnej albo dokonuje sprzedaży udokumentowanej wyłącznie fakturami.

Zobacz: Jak rozliczyć w pkpir zakup materiałów, które uległy zniszczeniu

Kogo nie dotyczy obowiązek prowadzenia pkpir?

Obowiązek prowadzenia pkpir nie dotyczy osób, które:

1. opłacają podatek dochodowy w formach zryczałtowanych,

2. wykonują wyłącznie usługi przewozu osób i towarów taborem konnym,

3. wykonują zawód adwokata wyłącznie w zespole adwokackim,

4. dokonują odpłatnego zbycia składników majątku:

- po likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,

- otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem z takiej spółki (art. 24a ust. 3 udpof).

Zobacz: Jak zaksięgować fakturę otrzymaną od podwykonawcy usług

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama