REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja firmy a rozliczenie podatków

Jarosław Krasnodęmbski

REKLAMA

Zlikwidowanie działalności gospodarczej wiąże się m.in. z poinformowaniem o tym właściwych organów oraz rozliczeniem podatków. Jak należy rozliczyć się z podatków po zakończeniu działalności gospodarczej?

Likwidacja działalności gospodarczej


Likwidacja działalności gospodarczej odbywa się poprzez złożenie formularza CEIDG-1 we właściwym urzędzie gminy w ciągu 7 dni od zaprzestania prowadzenia likwidowanej działalności gospodarczej.

REKLAMA


Do zadań urzędu należy zaś powiadomienie o likwidacji firmy urzędu skarbowego, urzędu statystycznego oraz ZUS. Przedsiębiorca musi dodatkowo rozliczyć sprawy podatkowe.


Zapłata podatku

REKLAMA


Likwidacja działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Aby podatek ten mógł być zapłacony przedsiębiorca musi sporządzić wykaz składników majątku, aktualny na dzień likwidacji, jak również przeprowadzić remanent likwidacyjny.


Podatek
PIT płacony jest od uzyskanego dochodu. Dochód przy likwidacji działalności powstanie dopiero z chwilą zbycia składnika majątkowego, który został wskazany w wykazie. Przy czym zapłata podatku zaktualizuje się w przypadku zbycia majątku w wykonaniu działalności gospodarczej i jednocześnie przed upływem okresu 6 lat od pierwszego miesiąca, następującego po miesiącu, w którym podatnik dokonał likwidacji swojej działalności gospodarczej.


Zobacz: Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Nie można zapomnieć o VAT!


Co więcej przedsiębiorca likwidujący swoją działalności, który podlegał VAT, jest zobowiązany w ciągu 7 dni od chwili zaprzestania wykonywania swojej działalności gospodarczej, złożyć do urzędu skarbowego formularz VAT-Z, czyli zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

REKLAMA


Łącznie z wnioskiem należy sporządzić spis z natury tych towarów, co do których przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Wynikła ze spisu kwota powinna zostać wykazana w ostatniej składanej deklaracji VAT. Wpisana kwota zwiększy kwotę podatku, który jest należny za konkretny okres rozliczeniowy.


Należy również wskazać, że sprzedaż towarów wykazanych w spisie z natury jest zwolniona z VAT w ciągu 12 miesięcy od dnia zaprzestania działalności gospodarczej. Ma to jednak miejsce pod warunkiem rozliczenia się z VAT od towarów znajdujących się w spisie. Może mieć również miejsce korekta VAT odliczonego od ujętych w spisie środków trwałych.


Zobacz: Zawieszenie działalności na okres choroby

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA