reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Likwidacja firmy a rozliczenie podatków

Likwidacja firmy a rozliczenie podatków

Zlikwidowanie działalności gospodarczej wiąże się m.in. z poinformowaniem o tym właściwych organów oraz rozliczeniem podatków. Jak należy rozliczyć się z podatków po zakończeniu działalności gospodarczej?

Likwidacja działalności gospodarczej


Likwidacja działalności gospodarczej odbywa się poprzez złożenie formularza CEIDG-1 we właściwym urzędzie gminy w ciągu 7 dni od zaprzestania prowadzenia likwidowanej działalności gospodarczej.


Do zadań urzędu należy zaś powiadomienie o likwidacji firmy urzędu skarbowego, urzędu statystycznego oraz ZUS. Przedsiębiorca musi dodatkowo rozliczyć sprawy podatkowe.


Zapłata podatku


Likwidacja działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Aby podatek ten mógł być zapłacony przedsiębiorca musi sporządzić wykaz składników majątku, aktualny na dzień likwidacji, jak również przeprowadzić remanent likwidacyjny.


Podatek
PIT płacony jest od uzyskanego dochodu. Dochód przy likwidacji działalności powstanie dopiero z chwilą zbycia składnika majątkowego, który został wskazany w wykazie. Przy czym zapłata podatku zaktualizuje się w przypadku zbycia majątku w wykonaniu działalności gospodarczej i jednocześnie przed upływem okresu 6 lat od pierwszego miesiąca, następującego po miesiącu, w którym podatnik dokonał likwidacji swojej działalności gospodarczej.


Zobacz: Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej


Nie można zapomnieć o VAT!


Co więcej przedsiębiorca likwidujący swoją działalności, który podlegał VAT, jest zobowiązany w ciągu 7 dni od chwili zaprzestania wykonywania swojej działalności gospodarczej, złożyć do urzędu skarbowego formularz VAT-Z, czyli zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT.


Łącznie z wnioskiem należy sporządzić spis z natury tych towarów, co do których przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Wynikła ze spisu kwota powinna zostać wykazana w ostatniej składanej deklaracji VAT. Wpisana kwota zwiększy kwotę podatku, który jest należny za konkretny okres rozliczeniowy.


Należy również wskazać, że sprzedaż towarów wykazanych w spisie z natury jest zwolniona z VAT w ciągu 12 miesięcy od dnia zaprzestania działalności gospodarczej. Ma to jednak miejsce pod warunkiem rozliczenia się z VAT od towarów znajdujących się w spisie. Może mieć również miejsce korekta VAT odliczonego od ujętych w spisie środków trwałych.


Zobacz: Zawieszenie działalności na okres choroby

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama