Zbyt ogólny opis na paragonie zagrożony mandatem
REKLAMA
REKLAMA
Opis produktu na paragonie
Zgodnie z par. 8 ust. 1 pkt. 6, na paragonie musi znaleźć się nazwa towaru lub usługi, pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację. Zapis ten ma z jednej strony ułatwić klientom ewentualną reklamację i rozeznanie, co dokładnie nabyli. Jednocześnie jednak, niedokładny opis na paragonie, który nie pozwala bezsprzecznie wskazać, jakiego towaru lub usługi dotyczyła sprzedaż, może wiązać się ze stwierdzeniem nierzetelnie prowadzonych ksiąg podatkowych.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
Co to oznacza dla przedsiębiorcy? W praktyce, zgodnie z art. 61 Kodeksu karnego skarbowego, prowadzenie księgi w sposób wadliwy jest równoznaczne z wykroczeniem skarbowym. Natomiast za takie przewinienie przewidziany jest mandat, w minimalnej kwocie wynoszący 160 zł.
Natomiast zgodnie z opiniami specjalistów, podatnicy - zarówno sprzedawcy, jak i kupujący, którzy paragony na zakup poniżej 450 zł i z NIP-em będą traktowali jak faktury - nie powinni mieć problemów z rozliczeniem podatku VAT. Bez względu bowiem na stopień uszczegółowienia paragon, który będzie dotyczył rzeczywiście zawartych transakcji, będzie stanowił podstawę rozliczenia podatku VAT.
Zobacz: Więcej informacji na paragonach od października
Nie jest do końca jasne, jak w rzeczywistości organy skarbowe będą zapatrywać się na konieczność uszczegółowienia paragonów fiskalnych. W rzeczywistości opinię na ten temat będzie sobie można wyrobić dopiero od 1 października bieżącego roku, kiedy to przepisy zaczną obligatoryjnie obowiązywać posiadaczy kas fiskalnych.
Zobacz: Papierowe kopie paragonów firmy muszą przechowywać przez 5 lat
REKLAMA
REKLAMA