Ubieganie się o zwrot podatku VAT wiąże się z kontrolą
REKLAMA
REKLAMA
Jednym z głównych powodów kontroli jest nienajlepsza kondycja finansowa budżetu państwa. W tym też należy upatrywać przyczyny wzmożonych kontroli.
REKLAMA
Terminy zwrotu podatku VAT
Tak jak zostało wspomniane na początku niniejszego artykułu, zasadniczy termin zwrotu podatku VAT stanowi 60 dni od momentu złożenia deklaracji rozliczeniowej. W tym przypadku nie ma znaczenia rodzaj dokonywanych zakupów. Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z przyspieszonego zwrotu podatku w terminie 25 dni. Jednak należy tutaj pamiętać o spełnieniu kilku warunków, określonych w art. 87 ust. 6 ustawy o VAT. Tak więc, aby skrócenie terminu zwrotu było możliwe, kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji muszą wynikać z:
● faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone,
● dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji wydanych przez naczelnika urzędu celnego, które zostały przez podatnika zapłacone,
● importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy o VAT (które to przepisy regulują jedną z procedur uproszczonych dla rozliczania importu towarów), wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub świadczenia usług, dla których podatnikiem jest usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest jej nabywca - jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Natomiast podatnicy, którzy w danym okresie rozliczeniowym nie wykonywali żadnej czynności opodatkowanej, ale dokonali zakupów objętych podatkiem naliczonym, także wówczas mają prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W tym wypadku zwrot nastąpi jednak w terminie przedłużonym, czyli 180 dni od momentu złożenia deklaracji podatkowej.
Zobacz: Zbyt ogólny opis na paragonie zagrożony mandatem
Kontrola
REKLAMA
Organy podatkowe w ostatnim czasie dość często dokonują kontroli podmiotów, które ubiegają się o zwrot nadpłaconego podatku VAT. Badaniu poddawane są wszelkie okoliczności, jak chociażby to czy przedsiębiorcy faktycznie przysługuje prawo do zwrotu, czyli czy spełnił wszystkie warunki oraz czy transakcja w rzeczywistości miała miejsce.
Często dochodzi również do tzw. kontroli krzyżowych, które polegają na tym, że organy kontroli skarbowej wymiennie kontrolują przedsiębiorców. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że jest to celowa praktyka, której głównym celem jest opóźnienie terminu wypłaty nadwyżki podatku.
Zobacz: Jak liczyć terminy podatkowe?
REKLAMA
REKLAMA