REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbyt niskie przychody większych spółek przyniosą straty

REKLAMA

W pierwszym kwartale 2013 r. znacznie spadły przychody największych spółek z 17 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Najmniej korzystna sytuacja panuje w sektorze budownictwa.

Największe spółki z 17 krajów Europy Środkowej i Wschodniej miały w 2012 r. przychody wyższe o 3,3  proc. niż rok wcześniej. To znacznie mniejszy przyrost niż w 2011 r. Pierwszy kwartał tego roku był jeszcze gorszy, bo zakończył się spadkiem przychodów. Polskie spółki straciły nawet więcej niż średnia w regionie. Najgorzej jest w budownictwie.

REKLAMA

REKLAMA


Jeszcze w 2011 r. średni wzrost przychodów wyniósł niemal 10 proc., w ubiegłym roku było to już tylko 3,3 proc. - wynika z siódmego już badania rocznego największych spółek z 16 krajów Europy Środkowej oraz Ukrainy przeprowadzonego przez Deloitte. 


- Spółki polskie radziły sobie przeciętnie, ich przychody wzrosły o około 3 proc., co jest porównywalne ze średnią 3,3 proc. Natomiast patrzyliśmy też na wyniki po pierwszym kwartale 2013 roku, oczywiście tutaj zdołaliśmy zebrać dane dla dużo mniejszej liczby spółek, bo dla około 1/3 badanych, ale już widzimy pewne symptomy spowolnienia. Średnio przychody spółek spadły o 0,5 proc., w Polsce ten spadek był już prawie 2 proc. - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Patryk Darowski z działu doradztwa finansowego Deloitte.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!


Podkreśla, że wyniki największych spółek odzwierciedlają wyniki makroekonomiczne. Tempo wzrostu PKB uległo znacznemu wyhamowaniu, co przełożyło się na wolniejszy wzrost przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Najgorsza sytuacja jest w sektorze budowlanym. Zaledwie 8 spółek z tej branży, czyli o 3 mniej niż w 2011 r., ma wystarczająco duże przychody, by znaleźć się w rankingu Deloitte. Ich przychody zmalały w ubiegłym roku o prawie 12 proc. Na przeciwnym skraju rankingu jest branża dóbr konsumpcyjnych oraz transport. Wzrost wyniósł tam prawie 5 proc. Choć to wynik powyżej średniej, i tak jest gorszy od wyniku z 2011 r., kiedy to ten sektor zanotował wzrost przychodów o ponad 7 proc.


- Kolejnym takim sektorem, gdzie widzimy pewien trend na przestrzeni ostatnich lat, jest sektor technologia, media i telekomunikacja. Tutaj już drugi rok z rzędu zaobserwowaliśmy spadek przychodów o ponad 3 proc., a od 2008 reprezentacja tego sektora w naszym rankingu zmniejszyła się z 48 do 33 spółek. Jest to związane z realizacją niższych przychodów na abonenta, obniżką cen, ale także kończeniem się jakiejś perspektywy dla spółek operatorów kablowych - dodaje Patryk Darowski.


Darowski nie chce jednak wyrokować, czy spadki przychodów w pierwszym kwartale tego roku oznaczają trwałe spowolnienie. Podkreśla, że w ostatnich tygodniach napłynęło wiele pozytywnych sygnałów związanych m.in. z wzrostem PKB dla strefy euro oraz wskaźnika PMI dla Polski. To pozwala na umiarkowany optymizm.


Jak podkreśla ekspert Deloitte, na razie ożywienie widać jedynie w danych makroekonomicznych. Prognozując sytuację mikroekonomiczną należy zachować ostrożność, a trendy powinny wyklarować się w ciągu kilku miesięcy.


Zobacz również:
Dobra kondycja firm mimo osłabienia gospodarczego

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA