REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobra kondycja firm mimo osłabienia gospodarczego

REKLAMA

Pierwsza połowa roku nie była zbyt korzystna dla przedsiębiorców, na co wskazuje spadek przychodów. Jednakże, mimo osłabienia gospodarczego zyski zwiększyły firmy eksportowe potwierdzając swoją wiarygodność na rynku.

 

REKLAMA

Przychody przedsiębiorstw po sześciu miesiącach bieżącego roku były mniejsze o 1,7 proc. niż w porównywalnym okresie roku 2012, a wynik finansowy netto wyniósł 45,4 mld zł, czyli był niższy o 1,6 proc. niż w ciągu sześciu miesięcy poprzedniego roku - podał GUS.


Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan:

REKLAMA


Ostatnie dobre dane i wskaźniki dotyczące gospodarki polskiej w lipcu 2013 r. - produkcja sprzedana przemysłu, wynagrodzenia, eksport, wskaźnik PMI - pokazały, że mamy szanse na przyspieszenie wzrostu PKB w 2 połowie 2013 r. Na razie jednak trzeba podsumować pierwszą połowę 2013 r., która z perspektywy przedsiębiorstw na pewno nie należała do udanych. Przychody przedsiębiorstw spadły o 1,7 proc., ale koszty spadły w mniejszym  stopniu (1,5 proc.), co wpłynęło na pogorszenie rentowności firm.


Jednak warto odnotować, że płynność gotówkowa firm (zdolność do natychmiastowej realizacji zobowiązań) była w pierwszej połowie roku ciągle wysoka (32,7). Oznacza to, że przedsiębiorstwa są, mimo osłabienia gospodarczego, wiarygodne dla swoich biznesowych partnerów oraz dla instytucji finansowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Ważny jest także wzrost odsetka firm-eksporterów (o ponad 2 punkty procentowe) oraz wzrost udziału przychodów z eksportu w przychodach ogółem. Oznacza to, że osłabienie gospodarcze zwiększyło skuteczność dotychczasowych eksporterów, a także zaktywizowało firmy nie sprzedające dotąd poza rynek polski do rozejrzenia się po świecie. Dane pokazują, że to rozglądanie się było skuteczne. Na dodatek GUS informuje, że kondycja finansowa eksporterów była lepsza niż firm działających na rynku krajowym.

REKLAMA


I jeszcze jedna ważna rzecz - nakłady inwestycyjne firm po 6 miesiącach br. były nieznacznie wyższe od tych poniesionych w pierwszej połowie 2012 r. (o 0,2 proc. w cenach stałych). Mimo osłabienia gospodarczego, mniejszych przychodów i zysków, firmy zwiększyły zatem swoją skłonność do inwestycji w 2. kwartale 2013 r. A to oznacza, że dojrzały sygnały poprawy sytuacji w gospodarce. Dane za lipiec je potwierdziły.


Jest zatem szansa, że wyniki finansowe przedsiębiorstw w 2013 r. będą chociaż nieznacznie lepsze niż w 2012 r. Ważne jednak, że firmy wykorzystały osłabienie gospodarcze do większego otwarcia się na świat, a także do ostrożnego, ale jednak inwestowania. Są gotowe do szybszego biegu.


Zadaj pytanie na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA