| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie

Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie

Spółka kapitałowa może zostać podzielona na dwie bądź więcej spółek kapitałowych. Jednym z rodzajów podziału jest przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, czyli tzw. wydzielenie.

Podział spółki jest traktowany jako jedna z form jej przekształcenia i polega na przeniesieniu ze spółki dzielonej składników majątkowych (zarówno aktywów jak i pasywów) bez konieczności przeprowadzania likwidacji do istniejących już spółek bądź do nowo utworzonych z jednoczesnym rozwiązaniem spółki dzielonej. Podział przez wydzielenie charakteryzuje się natomiast tym, że spółka dzielona zachowuje swój byt prawny, w tym prawa i obowiązki. Samego podziału dokonuje się w zamian za udziały (akcje), które otrzymują wspólnicy spółki dzielonej. Zgodnie z art. 528 § 1 kodeksu spółek handlowych nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości. W myśl tego przepisu nie jest również dopuszczalny podział spółek osobowych bądź spółek w likwidacji, które rozpoczęły podział majątku oraz spółek w upadłości.


Podział przez wydzielenie

Istnieją dwa rodzaje podziału spółek - przez rozdzielenie i wydzielenie. Pierwszy ze sposobów polega na tym, że spółka dzielona ulega likwidacji przez utratę osobowości prawnej. Jej majątek zostaje rozdzielony na dwie bądź więcej spółek już istniejących albo takich, które mają zostać zawiązane. Podział przez wydzielenie polega natomiast na rozdzieleniu majątku, natomiast proces podziału nie powoduje zakończenia działalności spółki, a jedynie jej ograniczenie. Ponieważ wydzielenie nie wiąże się z likwidacją spółki, a jedynie ze zmianą części wspólników. Należy pamiętać, iż wydzielenie nie łączy się z przyznaniem akcji bądź udziałów samej spółce dzielonej, bowiem udziały przypadają wspólnikom. W przypadku istniejących już spółek, wspólnicy spółki dzielonej otrzymują udziały/akcje w kapitale podwyższonym spółki przejmującej. W przypadku tworzenia nowej spółki, wspólnicy otrzymują udziały za wniesione składniki majątku. Zgodnie z art. 531 § 1 k.s.h. spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.


Zobacz również: Spółka za złotówkę lub bez kapitału, proponowane zmiany od 2015 r.


Podział przez wydzielenie nie tworzy między spółkami więzi kapitałowej, bowiem dokonywany jest jedynie częściowo, w zakresie majątku spółki dzielonej. Należy mieć na względzie, iż w przypadku podziału może być konieczne dokonanie obniżenie kapitału zakładowego i powstanie udziałów o niższej wartości niż 50 zł i akcji o wartości nie niższej niż 1 grosz. Jednakże nie będzie konieczności obniżania kapitału zakładowego w sytuacji, gdy kapitały rezerwowe i zapasowe spółki dzielonej przyznają możliwość dokonania wydzielenia bez przymusu obniżenia kapitału zakładowego. Wspólnicy spółki dzielonej mogą przejść do spółki nowo zawiązanej bądź spółek już istniejących, jednakże część z nich może pozostać w spółce dzielonej. Wspólnicy spółki dzielonej mogą otrzymać obok udziałów lub akcji spółek przejmujących bądź spółek nowo zawiązanych dopłaty w gotówce nie przekraczające łącznie 10% wartości bilansowej przyznanych udziałów lub akcji właściwej spółki przejmującej bądź 10% wartości nominalnej przyznanych udziałów lub akcji właściwej spółki nowo zawiązanej. Dopłaty spółki przejmującej są dokonywane z zysku bądź z kapitału zapasowego tej spółki.


Do skutecznego podziału spółki konieczne jest uchwalenie planu podziału. Zgodnie z art. 530 § 2 k.s.h. wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia).


Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Spółki kapitałowe

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »