REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział spółki kapitałowej przez wydzielenie

Monika Pązik
Jak bezpiecznie przeprowadzić podział spółki kapitałowej przez wydzielenie?
Jak bezpiecznie przeprowadzić podział spółki kapitałowej przez wydzielenie?

REKLAMA

REKLAMA

Spółka kapitałowa może zostać podzielona na dwie bądź więcej spółek kapitałowych. Jednym z rodzajów podziału jest przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, czyli tzw. wydzielenie.

Czym jest podział spółki kapitałowej?

Podział spółki jest traktowany jako jedna z form jej przekształcenia i polega na przeniesieniu ze spółki dzielonej składników majątkowych (zarówno aktywów jak i pasywów) bez konieczności przeprowadzania likwidacji do istniejących już spółek bądź do nowo utworzonych z jednoczesnym rozwiązaniem spółki dzielonej. Podział przez wydzielenie charakteryzuje się natomiast tym, że spółka dzielona zachowuje swój byt prawny, w tym prawa i obowiązki. Samego podziału dokonuje się w zamian za udziały (akcje), które otrzymują wspólnicy spółki dzielonej. Zgodnie z art. 528 § 1 kodeksu spółek handlowych nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości. W myśl tego przepisu nie jest również dopuszczalny podział spółek osobowych bądź spółek w likwidacji, które rozpoczęły podział majątku oraz spółek w upadłości.

REKLAMA

Podział przez wydzielenie

Istnieją dwa rodzaje podziału spółek - przez rozdzielenie i wydzielenie. Pierwszy ze sposobów polega na tym, że spółka dzielona ulega likwidacji przez utratę osobowości prawnej. Jej majątek zostaje rozdzielony na dwie bądź więcej spółek już istniejących albo takich, które mają zostać zawiązane. Podział przez wydzielenie polega natomiast na rozdzieleniu majątku, natomiast proces podziału nie powoduje zakończenia działalności spółki, a jedynie jej ograniczenie. Ponieważ wydzielenie nie wiąże się z likwidacją spółki, a jedynie ze zmianą części wspólników. Należy pamiętać, iż wydzielenie nie łączy się z przyznaniem akcji bądź udziałów samej spółce dzielonej, bowiem udziały przypadają wspólnikom. W przypadku istniejących już spółek, wspólnicy spółki dzielonej otrzymują udziały/akcje w kapitale podwyższonym spółki przejmującej. W przypadku tworzenia nowej spółki, wspólnicy otrzymują udziały za wniesione składniki majątku. Zgodnie z art. 531 § 1 k.s.h. spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.

Podział przez rozdzielenie

REKLAMA

Podział przez wydzielenie nie tworzy między spółkami więzi kapitałowej, bowiem dokonywany jest jedynie częściowo, w zakresie majątku spółki dzielonej. Należy mieć na względzie, iż w przypadku podziału może być konieczne dokonanie obniżenie kapitału zakładowego i powstanie udziałów o niższej wartości niż 50 zł i akcji o wartości nie niższej niż 1 grosz. Jednakże nie będzie konieczności obniżania kapitału zakładowego w sytuacji, gdy kapitały rezerwowe i zapasowe spółki dzielonej przyznają możliwość dokonania wydzielenia bez przymusu obniżenia kapitału zakładowego. Wspólnicy spółki dzielonej mogą przejść do spółki nowo zawiązanej bądź spółek już istniejących, jednakże część z nich może pozostać w spółce dzielonej.

Wspólnicy spółki dzielonej mogą otrzymać obok udziałów lub akcji spółek przejmujących bądź spółek nowo zawiązanych dopłaty w gotówce nie przekraczające łącznie 10% wartości bilansowej przyznanych udziałów lub akcji właściwej spółki przejmującej bądź 10% wartości nominalnej przyznanych udziałów lub akcji właściwej spółki nowo zawiązanej. Dopłaty spółki przejmującej są dokonywane z zysku bądź z kapitału zapasowego tej spółki.
Do skutecznego podziału spółki konieczne jest uchwalenie planu podziału. Zgodnie z art. 530 § 2 k.s.h. wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia).

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA